Reklama

Podsłuchać przyrodę. Rykowisko w Wigierskim Parku Narodowym

Data:

- Reklama -

Potężny ryk słyszalny w tym okresie w lasach to znak, że byki i łanie przechodzą okres godowy. Jego efektem będzie pojawienie się w maju na świecie młodych – cieląt. O rykowisku, zwyczajach jeleni szlachetnych opowiadał w środę, 14 września w Ośrodku Edukacji Środowiskowej na Słupiu Wojciech Misiukewicz z Wigierskiego Parku Narodowego.

Kilkudziesięciu uczestników wykładu dowiedziało się, skąd jelenie zostały przesiedlone na Suwalszczyznę, w jakich krajach prowadzone są ich hodowle. Oprócz opowieści, Wojciech Misiukiewicz prezentował fotografie wykonane w WPN i innych parkach lub rezerwatach.

Uczestnicy spotkania usłyszeli m.in. o tym, że budowa poroża u byków rozpoczyna się wiosną, a jego wielkość zależy od czynników środowiskowych i pokarmowych. Mogli przekonać się na własne oczy – oglądając zdjęcia, kto przewodzi stadu (łania licówka). Wojciech Misiukewicz z humorem opowiadając o zwyczajach jeleni, apelował też, by w czasie rykowiska nie wchodzić do wnętrza lasu i nie niepokoić zwierząt.

Spotkaniu towarzyszyło podsłuchiwanie rykowiska. Wieczór zakończyło ognisko.

Warto śledzić kanał WPN na YouTube – w cyklu „Obserwator” nie tylko życie jeleni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Nurkowie z Klubu Płetwal sprzątali Wigry

Nad jeziorem Wigry odbyła się wyjątkowa akcja sprzątania przystani,...

Kolarze na trasach WPN

W sobotę, 14 września, w Krzywem odbyła się przedostatnia...

Nad Wigrami najwięcej kormoranów i mew

https://www.niebywalesuwalki.pl/2024/02/nad-wigrami-najwiecej-kormoranow/ Pod koniec sierpnia przeprowadzono liczenie monitoringowe ptaków na jeziorze...

Ostatni tydzień sierpnia

Koniec wakacji zbliża się nieubłaganie, a wraz z nim...