Podwyżki stóp w USA będą, ale wolniejsze

0
89
budynki
Fot. Vera Kratochvil.

Inwestorzy w dobrych nastrojach w oczekiwaniu na Fed. Fed sygnalizuje gotowość do zacieśnienia polityki w tym roku, ale obniża ścieżkę przewidywanych stóp. Złoty stabilny przed posiedzeniem Fed, nieco mocniejszy dzisiaj rano. Możliwe umocnienie na rynku długu po Fed. Dzisiaj w kraju aukcja zamiany obligacji i minutes RPP, za granicą ważne dane z USA.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Inwestorzy pozytywnie przyjęli decyzję Banku Japonii, który dał do zrozumienia, że nie osiągnął on jeszcze granic luzowania polityki pieniężnej. W oczekiwaniu na decyzję FOMC indeksy giełdowe w Europie rosły, rentowności obligacji wahały się w pobliżu wtorkowego zamknięcia, a na rynku walutowym – poza jenem – zmiany były nieznaczne.

Amerykański bank centralny pozostawił w środę wieczorem stopy procentowe bez zmian. W komunikacie stwierdzono, że argumenty za podwyżką stóp procentowych uległy wzmocnieniu, a na rynku pracy następuje dalsza poprawa.

Jednocześnie Janet Yellen powiedziała na konferencji prasowej, że zdecydowano się, aby poczekać z zacieśnianiem polityki na kolejne dowody dalszej poprawy sytuacji.

Dodatkowo, Fed lekko obniżył prognozę wzrostu PKB USA na 2016 r. do 1,8% z 2% w czerwcu; obniżyła się też mediana przewidywań członków Fed co do podwyżek stóp – do końca 2016 r. spadła do 0,625% z 0,875% z poprzedniej prognozy w czerwcu i sugeruje jedną podwyżkę przed końcem tego roku; mediana przewidywań na koniec 2017 r. spadła do 1,125% z 1,625%, a na koniec 2018 r. spadła do 1,875% z 2,375%. Z jednej strony, komunikat Fed wyraźnie sygnalizuje, że podwyżka stóp może nastąpić jeszcze w tym roku, ale z drugiej strony widać, że bank centralny nie spieszy się z decyzją tak, jak niektórzy się obawiali, a tempo przyszłych podwyżek może być bardziej umiarkowane niż zakładano wcześniej, co przez rynki zostało odebrane pozytywnie – główne indeksy giełdowe w Azji wzrosły, umocniły się też amerykańskie obligacje.

Kurs EURUSD wahał się od początku wczorajszej sesji blisko 1,115 w oczekiwaniu na wieczorną decyzję FOMC i komunikat z posiedzenia. Chociaż amerykańscy bankierzy centralni jasno zasugerowali, że w tym roku może mieć miejsce jedna podwyżka stóp, to dla EURUSD istotniejsze było obniżenie ścieżki podwyżek oczekiwanych na kolejne lata. W efekcie, dzisiaj rano kurs jest powyżej 1,12. Sądzimy, że taki wydźwięk posiedzenia FOMC będzie wspierał wspólną walutę i dzisiaj EURUSD może się jeszcze zbliżyć do szczytu z zeszłego piątku na ok. 1,125.

Kursy EURPLN i USDPLN oscylowały wczoraj odpowiednio tuż poniżej 4,30 i blisko 3,85. Forint też był dość stabilny, podczas gdy rubel zyskał do dolara w wyniku odbicia cen ropy (w reakcji na dane o mniejszych jej zapasach w USA). Gołębi wydźwięk komunikatu FOMC umacnia nieznacznie złotego na początku sesji – EURPLN jest blisko 4,28, USDPLN w pobliżu 3,82.

Wynik posiedzenia korzystnie wpłynął na globalny nastrój, co przynajmniej dzisiaj powinno pozytywnie wpływać na krajową walutę.

Na krajowym rynku stopy procentowej IRS i rentowności wahały się od początku sesji wokół wtorkowego zamknięcia. Dzisiaj na otwarciu rentowności za granicą wyraźnie spadają w reakcji na obniżenie ścieżki oczekiwanych podwyżek stóp w USA na 2017/2018 przez członków FOMC. Jak wskazywaliśmy wczoraj, korelacja między polskim rynkiem, a notowaniami Treasuries jest wysoka, więc należy się spodziewać, że krajowe IRS i rentowności również zanotują dzisiaj spadek.

Potencjał do umocnienia na środku krzywej może być ograniczony przez perspektywę emisji 5-letniego benchmarku na dzisiejszej aukcji.

Bieżący wskaźnik koniunktury konsumenckiej GUS wzrósł we wrześniu dość wyraźnie do -2,4 pkt., najwyższego poziomu w historii badania. Poprawa nastąpiła głównie w ocenie możliwości dokonywania ważnych zakupów i ocenie obecnej sytuacji ekonomicznej kraju. Z kolei indeks wyprzedzający nieznacznie się obniżył, szczególnie z powodu pogorszenia oceny przyszłego oszczędzania pieniędzy i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju.

Dodaj komentarz