Superprodukcja stworzona przez francuskich reżyserów: Jacquesa Perrina i Jacquesa Cluzauda, której premiera miała miejsce w ubiegłym tygodniu, od 30 września będzie prezentowana również w „Cinema Lumiere” w Suwałkach.

Bohaterami „Królestwa” są strach, instynkt przetrwania, umiejętność dostosowywania się do gwałtownie zmieniających się warunków środowiska, rytm narodzin i odchodzenia. Niesamowite, wyjątkowej urody ujęcia tworzą mistrzowski spektakl, w którym to przyroda, a nie człowiek, zajmuje uprzywilejowaną pozycję.

Janusz Wróblewski, „Polityka”

„Królestwo” to film wyjątkowy na wielu płaszczyznach. Warto pamiętać też o tym, że w stworzeniu tego obrazu miało swój udział nasze województwo, a więc każdy z nas, mieszkańców, dołożył swoją cegiełkę w jego powstanie. Podczas spotkania w Domu Polskim w Brukseli w 2013 roku samorząd województwa otrzymał propozycję partycypacji w kosztach produkcji. Wkład w wysokości 100 tys. zł stanowił niewielką część puli na stworzenie filmu w wysokości 30 mln euro.

Fot. materiały promocyjne.
Fot. materiały promocyjne.

Ale nie tylko na stronę finansową trzeba zwrócić uwagę. „Królestwo” to uczta dla oka – jest ono najnowszą częścią cyklu pełnometrażowych filmów przyrodniczych, rozpoczętego „Mikrokosmosem” (1996), a obejmującego także „Makrokosmos” (2001) i „Oceany” (2009). Łączy je postać Jacquesa Perrina, który był producentem wszystkich tych filmów i reżyserem większości z nich („Mikrokosmos” wyreżyserowali Claude Nuridsany i Marie Perennou).

„Królestwo” opowiada o ostatnich kilkunastu tysiącach lat Europy, gdy ta pokryta była niekończącym się lasem, którym niepodzielnie rządziły żubry, lisy, wilki, łosie i jelenie. Ich królestwem była rozciągająca się przez cały kontynent prapuszcza, której serce tętniło w Puszczy Białowieskiej, dziś jedynym jej zachowanym fragmencie. W pełnym tajemnic lasie rozgrywa się niesamowita opowieść o przyrodzie, tej najdzikszej i nietkniętej jeszcze ludzką ręką. Rytm trwania przyrody wyznaczają pory roku (stąd oryginalny tytuł filmu „Les Saisons”, czyli właśnie pory roku), natomiast przemiany wywołane są przez czynniki globalne (ocieplenie klimatu) oraz, później, przez ludzi.

Fot. materiały promocyjne.
Fot. materiały promocyjne.

Wśród autorów zdjęć do filmu znalazł się też Polak – Jan Walencik, niezależny scenarzysta, autor komentarzy, reżyser, operator obrazu i montażysta filmów przyrodniczych, a także fotograf przyrody i autor książek.

Aby wygrać 2 pojedyncze bilety na dowolny pokaz filmu „Królestwo” (od dnia 30 września) w suwalskim „Cinema Lumiere”, wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Reżyser „Królestwa”, Jacques Perrin to francuski aktor znany z udziału w licznych filmach. W jednym z nich zagrał u boku Monici Bellucci i Vincenta Cassela. Jaki tytuł nosi ten film? Odpowiedzi prosimy przesyłać do nas mailem (wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem): redakcja@niebywalesuwalki.pl KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Bilety wygrają osoby, które odpowiedzi udzielą najszybciej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj