Reklama

Gala uczniów zdolnych (foto)

Data:

- Reklama -

Zdolni młodzi ludzie to chluba rodziców, ale i promocja miasta. We wtorek, 25 października w Suwalskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta gala uczniów zdolnych. Aż 125 osób otrzymało stypendia. Podziękowania odebrali też rodzice, a szkoły – nagrody finansowe.

Uroczystość rozpoczęła krótka etiuda taneczna z wykorzystaniem światła jako środka wyrazu, stworzona przez młodzież pracującą z Iryną Popovą, instruktorką w SOK-u.

Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz, który nagrody wręczał wraz z Ewą Sidorek, zastępcą i przewodniczącym Rady Miejskiej, Zdzisławem Przełomcem przypomniał, że w maju 2016 r. suwalscy radni przyjęli „Program wspierania rozwoju uczniów zdolnych – Zdolny suwalczanin”. To efekt rozmów z dyrektorami szkół, nauczycielami. Jego założenia – jak podkreślił prezydent Renkiewicz – polegają na stworzeniu w miejskich placówkach jak najlepszych warunków do edukacji i wspierania uzdolnionych młodych ludzi. – Chcemy, żeby te „diamenty” szlifowane były w odpowiedni sposób, tak by ich blask widzialny był w naszym mieście i nie tylko – podkreślił Renkiewicz.

Przyznane podczas uroczystości stypendia to zdaniem prezydenta „zachęta, zapłata i inspiracja do dalszej pracy oraz aktywności, sukcesów i poświęcenia”.

Suwalski samorząd uczniów wyróżniających się w nauce, sporcie, olimpiadach przedmiotowych wcześniej także nagradzał stypendiami. Jednak jak przyznała Ewa Sidorek – ta formuła wymagała zmiany. – Zauważyliśmy potrzebę wspierania nie tylko najzdolniejszych, ale też skupienia się na poszukiwaniu potencjału, jego wydobyciu i rozwijaniu również u innych młodych ludzi. Tak powstała koncepcja włączenia w proces edukacji środowiska lokalnego – instytucji, organizacji pozarządowych, po to, aby uczniów zdolnych nie zamykać w szkołach czy w domu – dodała wiceprezydent Suwałk.

Program oferuje wiele nowych pomysłów, między innymi utworzenie Sieci Szkół Wspierających Uzdolnienia, współpracę szkół i dzielenie się dobrymi praktykami, a także uhonorowanie uczniów, ich rodziców i placówek. Program, w którego realizacje zostały włączone liczne instytucje, m.in. Muzeum Okręgowe, Biblioteka Publiczna czy Park Naukowo-Technologiczny, będzie realizowany z budżetu miejskiego, budżetów szkół i poszczególnych instytucji, ale i ze źródeł zewnętrznych oraz programów rządowych.

Dziś w SOK stypendia odebrało 125 uczniów suwalskich szkół, na które miasto przeznaczyło 108 tys. zł. Szczegółowa lista stypendystów TUTAJ.

W przedszkolach, szkołach i poradni zrealizowano w ubiegłym roku szkolnym 22 tys. godzin zajęć dodatkowych, w tym np. z chemii w laboratorium Parku Naukowo-Technologicznego. Nauczyciele zrealizowali ponad 70 programów autorskich i wdrożyli 19 innowacji pedagogicznych.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Nagrody i stypendia dla najlepszych

W poniedziałek, 18 września, w Suwałkach 111 000 zł...

Chciałabym zobaczyć wszystkie „światy”. Wywiad z Anetą Stabińską, fotografką z Sejn

Aneta Stabińska swoją wieloletnią pasję zmieniła w zawód, ostatnio...

Warszawa bez mięsa – czy Suwałki mogą być następnym miastem?

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o raporcie organizacji...

Unikatowy kompleks cmentarzy może zostać pomnikiem historii. Wreszcie będzie tam porządek?

Stan kompleksu cmentarzy siedmiu wyznań w Suwałkach pozostawia wiele...