Jak wybrać opony zimowe?

Nadejście zimy dla kierowców – to nie tylko zmiana aury, nadejście mrozu i opady śniegu, to również wieczny zawrót głowy – przygotowanie opon samochodowych do niezbyt przyjemnej pory roku.

Na ile pewnie będzie się utrzymywało auto na drodze zaśnieżonej lub oblodzonej w dużej mierze zależeć będzie od opon zimowych. Oczywiście, można jeździć i całą zimę na oponach letnich, ale w tym samym czasie stanowi to ryzyko dla własnego samochodu i stwarza zagrożenie dla innych użytkowników ruchu drogowego.

Wiele modeli opon zimowych zachowuje się zupełnie inaczej w różnym środowisku. Jak wybrać opony zimowe? Zdecydowanie się na konkretny zestaw opon zimowych jest dość trudne. Żeby zrozumieć, co byłoby lepsze dla Ciebie i Twojego samochodu, musimy opierać się na doświadczeniu – ono pomoże w nabyciu już sprawdzonych produktów. Co więcej, wybór opon zimowych jest uzależniony od warunków atmosferycznych panujących w danym regionie.

Z kolcami czy bez?

Z kolcami lub bez, odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. Z teoretycznego punktu widzenia, kolce zapewniają wyższy współczynnik tarcia opony o powierzchnię jezdni, co jest szczególnie ważne na lodzie. Ale czasami bezkolcowe opony zimowe zachowują się na śliskiej nawierzchni znacznie lepiej niż modele z kolcami. Co się za tym kryje?

Zachowanie pojazdu drogowego zależy nie tylko od obecności / nieobecności kolców. Decydującym czynnikiem jest również skład chemiczny gumy, z której zrobiona jest opona, oraz rysunek bieżnika.

Spróbujmy dowiedzieć się, co byłoby najlepsze w konkretnym środowisku?

Opony zimowe z kolcami

W warunkach oblodzenia lub zaśnieżenia jezdni za pomocą kolców osiąga się wzrost współczynnika tarcia opon zimowych o nawierzchnię.

Oczywiste jest, że im więcej szpilek na oponie, tym lepiej będzie się zachowywał pojazd (krótsze odległości hamowania, zmniejszone prawdopodobieństwo poślizgu). Dla większej wydajności kolce nie powinny być umieszczone w jednej linii, a losowo porozrzucane na całej powierzchni opony. Trzeba pamiętać, że nie na każdą oponę da się nałożyć kolce.

Opony zimowe bez kolców

Podczas jazdy w głębokim śniegu na obsługę samochodu ma wpływ nie tylko obecność kolców, ale bieżnik opon zimowych. Z reguły najbardziej skuteczne są opony zimowe z dużą ilością prostokątnym rysunków, które są rozmieszczone jak pola na szachownicy. Jest również ważna głębokość rysunku – w większości modelach, parametr ten jest w zakresie od 9 do 10 mm. Na styczność z powierzchnią wpływa obecność małych pasków (lameli) na bieżniku opony. Dzięki temu auta lepiej trzymają się drogi.

Jeśli na Waszych drogach większość zimy śnieg jest mokry lub nawet całkiem go nie ma, to trzeba pomyśleć o zakupie opon bez kolców. Po pierwsze, są one skuteczniejsze podczas przyspieszania i hamowania na nawierzchni asfaltowej. Po drugie, kolce kół obniżają powierzchnię styku, co zmniejsza współczynnik tarcia, a tym samym pogarsza kontrolę nad pojazdem. Po trzecie, podczas jazdy po asfalcie nabijane kolcami opony wywołują więcej hałasu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze „gołych” opon zimowych?

Na mokrym śniegu najlepsze zachowanie samochodu zapewnia opona z kierunkowym bieżnikiem, który ułatwia wycofanie błota spod kół. W tym wypadku rysunek opon zimowych jest podobny do rysunku opon letnich deszczowych, który ma strukturę bieżnika w tak zwaną „jodełkę”.

Rozmiar zazwyczaj dobiera się na podstawie rekomendacji producenta danego modelu auta.

DP
Sprawdź ofertę opon na: almot-auto.pl/oferta/opony.

4 KOMENTARZE

  1. Ile ludzi, tyle przekonań. Jeden postawi na Dębicę, drugi na Michelin. Jak się już trafi na sprawdzoną markę to zazwyczaj jej się trzyma. Ja dosyć fajne ceny znalazłem na aaaopony.pl . Mają tyle marek do wyboru że spokojnie można znaleźć coś dla siebie.

  2. Na zimę najlepiej wybrać opony dobrej jakości gwarantujące bezpieczeństwo w polskich warunkach drogowych czyli lekkich przymrozkach z rana oraz błocie pośniegowym w ciągu dnia. Wybór jest ogromny, gdyż swoją ofertę na opony zimowe przygotowało ponad 50 różnych producentów ogumienia. Najlepiej sprawdzić wcześniej testy opon zimowych, poczytać trochę opinii na temat wybranych modeli i zadzwonić do sklepu internetowego z oponami w celu ich zakupienia. Zamawiając telefonicznie zawsze można ugrać niższą cenę, darmową dostawę, bon paliwowy czy chociażby worki do opon.

  3. Ja po prostu skorzystałem z promocji, jaka jest teraz w ASO Forda. Taniej w grudniu nie będzie, a i kupować w podejrzanych miejscówkach też nie ma co.

Dodaj komentarz