Reklama

Korekta na rynkach

Data:

- Reklama -

Realizacja zysków z umocnienia ryzykownych aktywów. Gatnar z RPP – stopy są na optymalnym poziomie. Prawnik Rafał Sura kandydatem do RPP w miejsce Chrzanowskiego. Złoty słabszy do euro, pod presją też rubel, EURUSD lekko w górę. Gwałtowne wzrosty polskich rentowności i IRS w ślad za osłabieniem obligacji za granicą. Dzisiaj dużo ważnych danych z USA.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Po dwóch dniach pozytywnego nastroju panującego na rynku dzięki dobrym danym z Niemiec, w środę odnotowano realizację zysków z ostatniego umocnienia ryzykownych aktywów. Ceny akcji spadły, dolar stracił część wcześniejszych zysków do euro, waluty CEE były pod presją, a rentowności obligacji wzrosły w znacznym stopniu. Dane z amerykańskiego rynku nieruchomości były znacznie lepsze od prognoz – sprzedaż nowych domów wyraźnie przekroczyła oczekiwania – co wywarło dodatkową presję na światowy dług i pozwoliło dolarowi nieco odreagować.

Kurs EURUSD wzrósł w trakcie dnia do prawie 1,095, ale dzięki danym z USA dolar odrobił część strat i na koniec dnia kurs był nieco powyżej 1,09. W ostatnich dniach tygodnia poznamy dużo danych z USA, które będą miały kluczowy wpływ na EURUSD.

Mocne dane powinny być korzystne dla dolara. Kurs EURPLN wzrósł wczoraj na fali spadku apetytu na ryzyko do ok. 4,33, blisko górnego ograniczenia konsolidacji, w której porusza się od poprzedniego poniedziałku. USDPLN pozostał stabilny blisko 3,96. W regionie na uwagę zwraca osłabienie rubla do dolara, do czego w znacznym stopniu przyczynił się ok. 2-procentowy spadek cen ropy. Do końca tygodnia poznamy sporo danych z USA. Warto zauważyć, że EURPLN ponownie jest negatywnie skorelowany z EURUSD więc przypuszczamy, że złoty może jeszcze tracić jeśli szanse na podwyżkę stóp Fed w tym roku wzrosną w reakcji na najbliższe dane.

Na krajowym rynku stopy procentowej IRS i rentowności długu mocno wzrosły w wyniku silnego osłabienia na zagranicznym rynku obligacji. Rentowność polskiego 10-letniego benchmarku wzrosła o 7 pb do 3,05%. W podobnej skali stracił Bund czy też długoterminowe obligacje Rosji czy Irlandii.

Członek RPP, Eugeniusz Gatnar, powiedział, wczoraj, że jego zdaniem obecny poziom stóp NBP jest optymalny nie trzeba ich zmieniać. Wg niego, obniżki stóp nie pobudziłyby gospodarki, a mogłyby negatywnie wpłynąć na stabilność systemu bankowego i mogłyby przyczynić się do powstania baniek spekulacyjnych.

Dodał, że kolejnym ruchem stóp powinna być podwyżka, ale w 2018. Gatnar oczekuje, że w III kw. PKB wzrósł o ok. 3,2% i w podobnym tempie będzie rósł w IV kw. My spodziewamy się, że polska gospodarka nie będzie się rozwijać w tempie szybszym niż 3%, co może być dla Gatnara – a także dla innych członków RPP – sporą niespodzianką.

Kandydatem do RPP w miejsce Marka Chrzanowskiego będzie Rafał Sura, jak poinformował szef senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Grzegorz Bierecki. Rafał Sura jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, specjalizującym się w prawie finansowym i prawie administracyjnym. Sura, tak jak większość członków RPP, nie ma doświadczenia w polityce pieniężnej, i w dodatku będzie jedynym nieekonomistą w tym ciele. Nie sądzimy, by obecność Sury w RPP wpłynęła na perspektywy polityki pieniężnej.

Wiceminister pracy, Stanisław Szwed, powiedział wczoraj, że w październiku stopa bezrobocia mogła się ustabilizować blisko odczytu wrześniowego (8,3%), a na koniec roku może wynieść 8,5%. Prognoza wiceministra Szweda jest mniej więcej zgodna z naszymi oczekiwaniami.

Ministerstwo Finansów zwróciło się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych z prośbą o zaskarżenie decyzji Komisji Europejskiej zawieszającej pobór podatku od sklepów przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przypominamy, że wcześniej ministerstwo finansów zadeklarowało rozpoczęcie prac nad nową formułą podatku, która byłaby akceptowalna dla Komisji Europejskiej.

Wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział, że wydatki obronne powinny być wyłączone z unijnej definicji deficytu. Naszym zdaniem trudno znaleźć uzasadnienie dla takiego ruchu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Olbrzymia scena na bulwarach i koncert „Razem dla bezpiecznych granic”. W tle afera wizowa

W niedzielę, 17 września, na bulwarach nad Czarną Hańczą...

Wizyta Premiera i Prezydenta Litwy w Suwałkach (wideo)

Dziś w Suwałkach miało miejsce ważne spotkanie dotyczące bezpieczeństwa...

Premier Mateusz Morawiecki w Gibach

Rocznicowe obchody Obławy Augustowskiej odbyły się w niedzielę, 10...

Z regionu: Premier przy granicy. Oglądał postępy w budowie muru (foto, wideo)

Budowa muru na granicy polsko-białoruskiej trwa i pochłonie 1,6...