Reklama

O cukrzycy u dzieci. Szkoły dostały glukometry

Data:

- Reklama -

Czym jest cukrzyca, w jaki sposób sposób postępować z dzieckiem chorym na cukrzycę, jaka powinna być dieta chorego? O tych zagadnieniach dowiedzieli się więcej nauczyciele, którzy w czwartek, 6 października wzięli udział w szkoleniu w Suwalskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli.

Chorych na cukrzycę jest około 3 mln Polaków. Na świecie tą chorobą dotkniętych jest 246 mln osób. Wśród nich są też dzieci, jest młodzież. Choroba XXI wieku diagnozowana jest u coraz większej liczby młodych osób.

SODN, zapraszając ekspertów, poruszył temat postępowania z dzieckiem chorym na cukrzycę. Zajęcia prowadziły: Elżbieta Podlaska – edukator diabetologiczny w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku oraz Agnieszka Wierzchowska – przedstawicielka firmy Ascensia Diabetes Care Poland, która tłumaczyła uczestniczkom szkolenia zasady obsługi glukometrów, również tych najnowocześniejszych, jak Contour Plus One.

Fot. Niebywałe Suwałki - Marcin Tylenda
Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

Zbigniew De-Mezer z Suwalskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli podkreślił, że cukrzyca staje się coraz większym problemem. – W szkołach pojawiają się dzieci z cukrzycą. Zauważyliśmy potrzebę wyposażenie nauczycieli w nową wiedzę i umiejętności radzenia sobie z dzieckiem z cukrzycą, dlatego poprosiliśmy p. Halinę Krajewską z suwalskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków o pomoc w zorganizowaniu takiej formy doskonalenia nauczycieli. Zajmujemy się nie tylko metodyką i dydaktyką, ale też reagujemy na sytuacje trudne, ale ważne w życiu szkół i przedszkoli – podkreślił Z. De-Mezer, dodając, że na wyposażeniu suwalskich szkół znajdą się po tym szkoleniu glukometry.

Fot. Niebywałe Suwałki - Marcin Tylenda
Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

Elżbieta Podlaska podczas swojej prezentacji podkreśliła znaczenie pogłębiania wiedzy podczas cyklicznych szkoleń tematycznych. – Cukrzyca to trudne zagadnienie, nie tylko choroba, ale cała sfera życia dziecka i rodziny. Przy tym, jak wiele czasu spędza ono w szkole, ważne jest zapewnienie dziecko bezpieczeństwa w czasie lekcji, na zajęciach wuefu czy podczas wycieczek – dodała edukatorka.

Więcej informacji na temat objawów cukrzycy u dzieci i młodzieży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W Suwałkach dzieci będą badane pod kątem cukrzycy

Dzieci w wieku od 1 do 9 lat z...

Niech język polski będzie bliższy – zajęcia dla małych obcokrajowców w Bibliotece Publicznej

Młodsi i starsi, z państw sąsiadujących z Polską –...

Maluchy świętują niepodległość

Bądź dumny. Jesteś Polką i Polakiem - pod takim...