Reklama

Parkowe firmy sięgają za granicę

Data:

- Reklama -

Nowe kontakty nawiązali przedstawiciele suwalskich firm z technoparku podczas targów Riga Comm 2016, które odbyły się na Łotwie w ubiegłym tygodniu. Spotkania wkrótce przełożą się na konkretne działania – realizację nowych projektów.

Autor: Iwona Danilewicz

Dwudniowy wyjazd do Rygi związany był z targami branży IT, odbywającymi się w Międzynarodowym Centrum Wystawienniczym Kipsala na Łotwie. Uczestniczyło w nich ponad 90 firm i organizacji z Łotwy, Litwy, Estonii, Szwecji i Finlandii. Z możliwości spotkań w formule B2B skorzystało też 6 suwalskich firm związanych z Parkiem Naukowo-Technologicznym.

Jak tłumaczy Rafał Peszka, prezes technoparku – działalność PNTPW opiera się na maksymalnym wykorzystaniu efektu synergii. Wspieranie biznesu w tym przypadku było związane z funkcjonującą przy ul. Innowacyjnej 1 siecią Enterprise Europe Network. – To projekt nastawiony na kooperację między firmami i jej rozwój poprzez ułatwianie nawiązywania kontaktów międzynarodowych. Targi Riga Comm to wydarzenie z branży IT, tak jak CeBIT w Hanowerze, ale Hanower jest daleko, a my kładziemy nacisk na efektywność – działanie, które szybko może przynieść realne korzyści, dlatego zaproponowaliśmy naszym firmom wyjazd do Rygi – tłumaczy Rafał Peszka.

Przedsiębiorcom, którzy wzięli udział w targach, zależało na znalezieniu partnerów do realizacji nowych projektów – i tych czysto biznesowych, i tych dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Okazją do rozmów była giełda kooperacyjna, odbywająca się w ramach Riga Comm, dotycząca programu Horyzont 2020 z zakresu finansowania badań naukowych i innowacji w UE.

Krzysztof Kapusta z VTS Bike, firmy, o której w ostatnim czasie zrobiło się głośno dzięki aplikacji rowerowej (więcej w artykule: Suwalska aplikacja rowerowa coraz popularniejsza), przyznał, że wyjazd do Rygi był ważnym doświadczeniem. – Do tej pory nie nawiązaliśmy szerszej współpracy transgranicznej. Utrzymujemy co prawda kontakt z uczelniami ze Szwajcarii i USA, ale brakowało nam tego kontaktu z uczelniami z krajów nadbałtyckich – powiedział Kapusta. Wyjazd pozwolił przedstawicielom VTS Bike nawiązać porozumienie z uniwersytetami w Rydze i Kłajpedzie. – Pracownicy naukowi, co nas bardzo zaskoczyło, kontaktu pożądali nawet bardziej niż my. Podczas rozmów ustaliliśmy wspólny mianownik do podejmowania dalszych działań. Rozmowom towarzyszyła wymiana myśli technicznej – okazało się, że działania, które my już prowadzimy w projektowaniu aplikacji, są na dość wczesnym etapie na tamtych uczelniach – to nas bardzo podbudowało. Przedstawiciele uczelni potwierdzili chęć partycypacji w tym, co robimy – podkreślił Krzysztof Kapusta, dodając, że wstępne rozmowy przełożyły się na stworzenie zarysu nowej aplikacji opartej na „przedsięwzięciu matematycznym”. – Był to wyjazd, dzięki któremu nie tylko zyskaliśmy nowych partnerów, ale który otworzył nam drogę do ośrodków naukowych, a także stworzenia nowego pomysłu biznesowego – podsumował przedstawiciel firmy VTS Bike.

W giełdzie kooperacyjnej uczestniczył również Tom Szupszyński z Existo. – Przez wiele lat prowadziłem własną firmę, ale miałem też pracodawcę. Firma jest obecnie na etapie przekształceń – rozszerzamy dotychczasową działalność. Był to tak naprawdę mój pierwszy wyjazd na takie wydarzenie. Już w drodze nawiązałem kontakty, wymieniłem się doświadczeniami – mówi Szupszyński. Właściciel Existo podkreśla, że pod względem znalezienia odpowiednich pracowników suwalski rynek jest trudny, dlatego zależało mu na spotkaniu z przedstawicielami środowiska edukacji na Litwie. Do tego doszły też liczne kontakty biznesowe. – Dzięki tym spotkaniom będą mógł rozszerzyć ofertę produktową mojej firmy. Szczególnie zainteresowały mnie rozwiązania biznesowe typu ERP i CRM wdrażane przez jedną z litewskich firm. Widzę w tym szansę nawiązania współpracy – przyznał Tom Szupszyński.

Existo, podobnie jak VTS Bike, jest firmą z Parku Naukowo-Technologicznego. Zajmuje się wdrażaniem CRM – głównie w chmurze i szeroko pojętą działalnością z zakresu transformacji cyfrowej (Digital Transformation).

W przyszłym roku targi Riga Comm odbędą się w dniach 9-11 listopada.

Fot. Riga Comm 2016 oraz VTS Bike

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Trwa Forum Pogranicza. W tym roku pod hasłem: Metal – Industry – Design (foto)

Spotkania i dyskusje, prezentacje firm, ale też warsztaty dla...

Kandydat na prezydenta Suwałk krytykuje politykę inwestycyjną, chce obniżyć podatki (wideo)

Grzegorz Mackiewicz, desygnowany przez Prawo i Sprawiedliwość na kandydata...

Delegacja z Arabii Saudyjskiej w Suwałkach (audio)

Na zaproszenie posłanki PO, Bożeny Kamińskiej, przewodniczącej grupy bilateralnej...

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki w Suwałkach: eksperymenty, VR i roboty (foto)

Ile waży powietrze? Jak pobiera się odciski palców? Czy...