W pogoni za zdrowiem

0
118
Fot. zcool.com.cn

Rzadziej sięgamy po papierosy, częściej za to wybieramy się na rower albo idziemy pobiegać – takie wnioski płyną z analizy badań dot. prozdrowotnych zachowań Polaków. Jak wynika z raportu TNS Polska, niemal jedna trzecia z nas regularnie uprawia sport. Jednocześnie o trzy punkty procentowe w ciągu ostatnich kilku lat spadła liczba osób palących[1]. Wszystko to służy naszemu zdrowiu. Podejmowane działania nie zawsze jednak wystarczają, by cieszyć się doskonałą kondycją przez długie lata. Czy możemy zrobić więcej?

Średnia długość życia rośnie. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, żyjemy o ponad 6 (kobiety) i 7 (mężczyźni) lat dłużej niż było to jeszcze 25 lat temu. Zawdzięczamy to postępowi w medycynie oraz rosnącej świadomości zdrowotnej, która przekłada się na działania profilaktyczne. Jednak nie tylko pozytywne aspekty różnią nas od pokoleń naszych dziadków. Stres, zanieczyszczone środowisko czy siedzący tryb życia wpływają negatywnie na zdrowie, sprawiając, że zagrożeniem stają się choroby cywilizacyjne, takie jak np. cukrzyca, nowotwory czy zawały serca. Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów, liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła ponad dwukrotnie. Co więcej, szacuje się, że w najbliższych 10 latach może zachorować na nie ok. 1,9 mln osób.

Nowy trend – bycie fit

Jak pokazują najnowsze badania, oprócz długości życia, poprawia się także subiektywna ocena naszego zdrowia – niemal co czwarty Polak określa je jako bardzo dobre, a blisko co drugi jako dobre[2]. Przyczynia się do tego także moda na tzw. „bycie fit”. Nawyki prozdrowotne wykluczają bowiem palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu. Zwracamy również większą uwagę na to, co znajduje się na naszym talerzu oraz to, w jakich porach decydujemy się na konsumpcję. Rośnie np. liczba osób jedzących regularnie śniadanie, nazywane podstawowym posiłkiem w ciągu dnia. Podczas gdy w 2010 roku deklarował tak co piąty Polak[3], dziś poranną owsiankę czy kanapki zajada dziewięciu na dziesięciu z nas[4].

Dbanie o kondycję zakłada także regularną aktywność fizyczną. O ile wśród ogółu pracujących bądź uczących się, jedynie co piąty ankietowany rozważa możliwość dojazdu do pracy czy szkoły rowerem[5], chętnie korzystamy z możliwości dofinansowania do karnetów sportowych, oferowanych przez pracodawców. W pierwszym półroczu 2016 r. z kart jednej z największej grup udostępniającej tego typu rozwiązania, skorzystało aż 697 tys. użytkowników[6]. To jednak nie koniec pozytywnych trendów. – W ostatnim czasie znacznie wzrosła świadomość społeczna w kwestii profilaktycznych badań lekarskich. Monitorowanie stanu zdrowia, pomimo braku dolegliwości, powoli staje się naturalnym elementem codzienności, ważnym dla każdego z nas. To właśnie dzięki regularnym badaniom możemy w porę wykryć chorobę i w odpowiednio szybki sposób zareagować poprzez leczenie i rehabilitację  – mówi Andrzej Rudawski, kierownik fizjoterapeutów Columna Medica.

Profilaktyka finansowa

Zapobieganie jest jednak tylko częścią działań – drugą stanowi zwiększanie szans na pokonanie ewentualnej choroby. Osoba chora staje bowiem przed wieloma wyzwaniami, m.in. dotarciem do najlepszych metod leczenia oraz potrzebą ich sfinansowania. – Poważne zachorowania wiążą się ze zwiększonymi wydatkami na zakup leków oraz rehabilitację. Zdarza się też, że w takich momentach nie jesteśmy w stanie pracować. Oczywiście, każda z chorób jest inna, jednak pacjenci, niezależnie od przypadku, potrzebują wsparcia finansowego. Dodatkowe środki mogą być potrzebne także rodzinie, szczególnie dzieciom, gdyby zabrakło dochodu jednego rodzica – mówi Małgorzata Suska-Iwan, ekspertka Avivy ds. ubezpieczeń zdrowotnych.

W odpowiedzi na potrzebę złagodzenia finansowych skutków chorób, w tym i cywilizacyjnych, na rynku funkcjonują już odpowiednie ubezpieczenia. – Wybierając odpowiednią polisę zdrowotną możemy liczyć na wypłatę świadczenia w związku z pobytem w szpitalu oraz środki na opłacenie leków. Na rynku są też dostępne dodatkowe umowy do polis na życie, stworzone z myślą o poważnych zachorowaniach. Swoim zakresem obejmują szeroką listę kilkudziesięciu chorób, m.in. związanych z układem krążenia, zawałów serca czy nowotworów. Od razu po zdiagnozowaniu osoby ubezpieczone otrzymują wsparcie finansowe pozwalające na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji. Istnieją również polisy gwarantujące pomoc w razie konkretnej grupy chorób, jaką są nowotwory – mówi Marek Szewczyk, ekspert Avivy ds. ubezpieczeń zdrowotnych.

Powrót do formy

Pokonaniu chorób cywilizacyjnych, w dużej mierze, sprzyja holistyczne podejście do własnego zdrowia. Oprócz regularnej aktywności oraz badań profilaktycznych powinniśmy również podjąć działania wspierające naszą kondycję po przebytej chorobie. – Aby uzyskać najlepsze efekty, opracowuje się programy oparte na konsultacji medycznej, zabiegach i ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Dzięki indywidualnej pracy z fizjoterapeutą w znacznym stopniu możemy zredukować dolegliwości bólowe oraz wspomóc nasz organizm w rekonwalescencji – dodaje Andrzej Rudawski, Columna Medica. – W skutek chorób, takich jak nowotwory, zawał czy wylew, nierzadko zostaje upośledzony nasz układ ruchowy. W tym przypadku istotna jest rehabilitacja korygująca zmiany postawy, zwiększająca zakres ruchów stawów oraz siłę mięśni, a także zapobiegająca obrzękom limfatycznym kończyn. Takie działania wpłyną pozytywnie, zarówno na naszą kondycję fizyczną, jak i komfort psychiczny.

Każde nasze działania – czy to zapobiegające chorobom, czy też mające na celu odzyskanie sił po ich przebyciu, dają większe efekty, jeśli działamy kompleksowo. Poza dbaniem o obecny stan zdrowia warto więc zatroszczyć się o nie również w perspektywie kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Wówczas możemy podjąć kroki, które ułatwią nie tylko utrzymanie formy, ale i wspomogą w sytuacji, gdy staniemy przed wyzwaniem walki o powrót do dawnej kondycji.

[1] GUS, Zdrowie i zachowania zdrowotne mieszkańców Polski w świetle badania EHIS.

[2] Tamże.  

[3] CBOS, Zachowania i nawyki żywieniowe Polaków, 2010

[4] Raport „Od jedzenia humor się zmienia” przygotowanym przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie marki Kupiec.

[5] TNS, Raport z badania na temat uwarunkowań do podejmowania transportowej aktywności fizycznej Polaków, 2015

[6] Grupa Benefia Systems, 2016 r.

Leave a Reply