Wpływy dawnej architektury

Analizując zabytki architektoniczne wieków minionych, które wywierają ogromny wpływ na współczesne trendy wzornicze, dominujące wśród projektantów, nie sposób nie wspomnieć o tym, że domy w Hiszpanii stanowią klasyczny wzorzec.

Czerpią z niego nie tylko deweloperzy, uliczni artyści czy profesorowie, ale przede wszystkim zaskakuje inspiracja, jaka spływa na twórców biżuterii i zwykłych zjadaczy chleba. Oryginalność  budynków idealnie współgrających z ciepłym krajobrazem, podkreślają promienie palącego słońca. Niektórzy architekci uważają, że to właśnie tamten klimat i warunki geograficzne stanowią tę siłę, z jaką hiszpańskie domy zachwycają ludzi na całym świecie.

Krótki rys historyczny

W rzeczywistości, uniwersalny charakter estetyczny budowanych w Hiszpanii domów wynika z wielokulturowości, jaka przez lata powstawania cywilizacji na Półwyspie Iberyjskim pozwalała na przenikanie się tradycji i zapotrzebowań mieszkalnych wyznawców Judaizmu, Islamu i pozostałych po podbojach rzymskich, religii politeistycznych oznaczających wiarę w wielu bogów. To dzięki ich wierzeniom i związanymi z nimi praktykami domy w Hiszpanii zyskały charakterystyczne dziedzińce wewnętrzne, kuchnie nierozerwalnie połączone z ogromnymi jadalniami, w których znajdzie się miejsce dla wszystkich członków wielopokoleniowych rodzin.

Charakterystyczne płytki z arabeskowymi ornamentami i maureskami stanowią nie tylko element ozdobny, ale pełnią też funkcje praktyczne. Podstawowym ich zadaniem jest izolowanie potencjalnie narażonych na nagrzanie części domu w Hiszpanii. Obniżenie temperatury w tamtejszym klimacie to rzecz niezwykle istotna, a płytki zbliżone konsystencją do stosowanych w naszych łazienkach i salonach kąpielowych optymalnie się do tego nadają.

Funkcjonalność kwestią gustu

Domy w Hiszpanii to również okna. Duże, charakterystyczne w swojej różnorodności, otwierane na oścież w celu łatwego osiągnięcia przeciągu, przynoszącego ulgę podczas wysokich temperatur. Urokliwe okiennice też nie miały mieć nic wspólnego z estetyką przestrzeni. Ich podstawową funkcją jest blokowanie promieni słonecznych przed przedostaniem się do wnętrza sypialni podczas sjesty oraz odizolowanie prywatnego życia mieszkańców od wścibskich oczu reszty społeczeństwa. Element ten ma również związek z historiografią powstawania domów w Hiszpanii, a konkretnie ze wczesnorenesansową próbą przejęcia monopolu religijnego przez środowiska chrześcijańskie. Głównym narzędziem torującym im drogę do sukcesu była Święta Inkwizycja. Trudno więc się dziwić, że okiennice, baldachimy i masywne kotary zapewniające jednak cyrkulacje powietrza to elementy, które same przychodzą na myśl, kiedy wyobrażamy sobie domy w Hiszpanii.

Na podobnym poziomie skojarzeń występują jasne tynki odbijające promienie słoneczne i śródziemnomorskie dachówki ceramiczne, królujące na Półwyspie Iberyjskim od czasów starożytnych. Aktualnie trudno mówić o domach w Hiszpanii z pominięciem basenów. Jest to jednak stosunkowo złożona kwestia i to nie z powodu kosztów budowy czy utrzymania, ale uwarunkowanych geograficznie problemów związanych z brakiem wody pitnej w okresie letnich upałów. Nie wpisują się one również w tradycyjny zarys hiszpańskich domów.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Costaensol specjalizującą się w nieruchomościach w Hiszpanii.

Dodaj komentarz