Pierwszy blok TBS w Suwałkach w ciągu najbliższego roku powstanie na wolnym gruncie w sąsiedztwie nieruchomości przy ul. Pułaskiego 24 E, SOK-u i aquaparku. Czterokondygnacyjny budynek z 48 mieszkaniami, windami, miejscami postojowymi i placem zabaw będzie kosztować 7,3 mln złotych.

Autor: Iwona Danilewicz

Mieszkania, budowane przez spółkę ZBM TBS, to odpowiedź na potrzeby mieszkaniowe młodych suwalczan. Pierwszeństwo w rezerwacji mieszkań mieli m.in.: studenci ostatniego roku studiów oraz absolwenci szkół wyższych w wieku do 30 lat, prowadzący na terenie Suwałk działalność gospodarczą; osoby w wieku do 35 lat, wychowujące dzieci oraz te, ubiegające się o najem lokalu komunalnego, których wniosek został rozpatrzony negatywnie wyłącznie z uwagi na przekroczenie kryterium dochodowego; a także osoby z niepełnosprawnością. Nowi właściciele należność za mieszkania będą uiszczać w systemie ratalnym. Ostatnią ratę muszą jednak spłacić najpóźniej za 20 lat.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, blok powinien być gotowy pod koniec listopada 2017 roku. Wnioskodawcy, którzy zamieszkają w bloku TBS, to ludzie w wieku do 30 lat (50 proc. wszystkich osób) oraz osoby, które nie przekroczyły 40. roku życia (35,4 proc). Liczba osób w ich gospodarstwach domowych nie przekracza zwykle 3 osób: 2 osoby (29,2 proc.), 3 osoby (39,6 proc). Niemal połowa najemców to absolwenci szkół wyższych, zatrudnieni na podstawie umowy o pracę (77 proc.); niewielu prowadzi własną działalność (18,7 proc).

W tej chwili w spółce ZBM TBS trwają prace nad planami budowy kolejnych dwóch, najprawdopodobniej nieco mniejszych bloków w tym systemie. Jarosław Lebiediew, prezes miejskiej spółki informuje, że ZBM TBS posiada wolne grunty przy ulicy Franciszkańskiej i na terenie tzw. łącznika ulic Pułaskiego – Reja.

– Planujemy budowę kolejnych 2-3 budynków na tych terenach – dodaje Lebiediew, podkreślając, że opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego posiadanych terenów musi uwzględnić nie tylko same bloki, ale też ciągi komunikacyjne, piesze, jezdne i pozostałą infrastrukturę.

Działalność spółki ZBM TBS ma charakter uzupełniający ofertę działających w Suwałkach deweloperów. – Nasza oferta przeznaczona jest dla klientów o umiarkowanych dochodach. Na pewno znajdziemy swoje miejsce na rynku, jednak to miejsce nie będzie miejscem dominującym jeśli chodzi o realizację mieszkań – zaznacza prezes ZBM TBS.

Listy osób, które zostały zakwalifikowane do programu, dostępne są na oficjalnej stronie ZBM TBS.

Fot. Niebywałe Suwałki oraz wizualizacje – źródło: ZBM TBS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj