Dobry kask narciarski, czyli jaki?

0
919

Z reguły wybór rozmiaru kasku narciarskiego nie należy do prostych zadań. Dopasowanie konstrukcji do kształtu i rozmiaru głowy użytkownika może okazać się sporą udręką. Dowiedz się, jakie elementy kasku wpłyną na komfort i wygodę jego użytkowania.

Znalezienie dobrego, a zatem dopasowanego rozmiarowo, wytrzymałego, wygodnego i bezpiecznego w użytkowaniu kasku narciarskiego jest równie ważne, jak zakup ciepłej i wygodnej odzieży zimowej czy dobranie właściwych nart zjazdowych. Dlaczego to takie istotne? Kaski narciarskie mają chronić nas nie tylko przed zimnem i wilgocią, ale także, przynajmniej do pewnego stopnia, przed urazami natury mechanicznej. O wypadek na stoku nietrudno, a dzięki odpowiednio dobranemu kaskowi, skutki takiego wypadku mogą być dla nas zdecydowanie mniej dotkliwe. Na co zatem zwracamy uwagę szukając nowego kasku dla siebie, dla swojego dziecka lub dla innej, bliskiej nam osoby?

Rozmiar kasku narciarskiego

snowboardWygodne i bezpieczne w użytkowaniu kaski narciarskie muszą być przede wszystkim dopasowane rozmiarowo do obwodu głowy konkretnego użytkownika. Zatem zanim sięgniemy po pierwszy lepszy produkt ze sklepowej półki, najpierw zmierzmy, jaki jest obwód naszej głowy. Mierzymy na wysokości około jednego centymetra ponad poziomem brwi. W każdym profesjonalnym sklepie zajmującym się sprzedażą akcesoriów narciarskich, powinna znaleźć się tabela z rozmiarami kasków. Dzięki temu od razu będziemy wiedzieć, jakiego kasku powinniśmy szukać. Warto przy tym pamiętać, że różnice pomiędzy poszczególnymi rozmiarami kasków są na ogół bardzo małe, w związku z czym dokonany przez nas pomiar powinien być maksymalnie dokładny.

Gdy kupujemy w sklepie stacjonarnym, z przymierzeniem kasku nie powinno być najmniejszego problemu. Gdy kupujemy przez Internet, musimy wiedzieć, jaki rozmiar kasku narciarskiego będzie nam potrzebny. Na szczęście, jeśli nie trafimy z rozmiarem, kask zawsze możemy odesłać do sklepu. Mamy na to aż 14 dni.

Rodzaj paska pod brodą

Dobrze dopasowane kaski narciarskie nie powinny spadać z głowy przy niewielkich wstrząsach i wibracjach. Jednak dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa i lepszego trzymania kasku na głowie, producenci zwykle wyposażają je w dodatkowe paski, które mocuje się pod brodą. Dobrej jakości kask powinien być wyposażony w miękki i przyjemny w dotyku pasek o dużej wytrzymałości. Taki pasek nie powinien nas uciskać, przeszkadzać nam w oddychaniu czy powodować odczuwalnego dyskomfortu. Ważny jest również rodzaj zastosowanego w nim zapięcia. Chodzi głównie o to, aby istniała możliwość wypięcia paska bez konieczności zdejmowania rękawic narciarskich.

Budowa kasku

Zdecydowana większość obecnych na rynku kasków narciarskich zbudowana jest z dwóch warstw materiału. Pierwsza warstwa to twarda skorupa, która nadaje kaskom określony kształt. Jej zadaniem jest ochrona głowy przed konsekwencjami uderzenia o twarde, wystające ze śniegu kamienie. Druga warstwa jest elastyczna i miękka. Jej zadaniem jest ochrona głowy przed wstrząsami i minimalizowanie konsekwencji uderzenia o twardą powierzchnię stoku lub wystający ze śniegu kamień.

W sprzedaży znajdziemy kaski w wersji in mould – obie warstwy są ze sobą ściśle połączone, co przekłada się na gorszą wentylację wewnątrz kasku oraz kaski w wersji hardshell – tutaj mamy dwie oddzielne, ale współpracujące ze sobą warstwy. Kaski narciarskie typu hardshell gwarantują lepszą wentylację, są jednak nieco droższe od kasków typu in mould oraz nieco od nich cięższe.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez specjalistów z bolle.pl/ – producenta kasków i gogli narciarskich.

Leave a Reply