Endoproteza „od ręki”?

0
537
Ilustr. David Mark, all-free-download.com

Szpital Wojewódzki w Suwałkach przeprowadził zmiany w systemie organizacji pracy na bloku operacyjnym. Skutek? Całkowita likwidacja kolejek – na zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego nie trzeba czekać.

– Nie mamy pacjentów na następne zabiegi. Jeśli ktoś na endoprotezę czeka długo np. w Białymstoku lub w innych miejscowościach województwa, czy nawet w innych województwach, może się do nas zgłosić – zachęca lek. Marek Kiluk, zastępca dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach.

Dzięki wprowadzeniu nowych rozwiązań menadżerskich oraz usprawnieniu pracy bloku operacyjnego udało się rozładować kolejki na operacje bioder. W suwalskim szpitalu pacjenci są operowani na bieżąco. Operacji tego typu specjaliści dokonują 75 rocznie. – Mimo tego, że są to zabiegi czasochłonne, wymagające dużego zaangażowania zespołu, udaje się nam wykonywać je sprawnie. Mamy jeszcze niewykorzystane limity – dodaje Kiluk.

Problem w tym, że informacji o braku kolejek w Suwałkach pacjent nie znajdzie w portalu „kolejkowym” NFZ, czyli ogólnopolskim informatorze o czasie oczekiwania na świadczenia medyczne. Według danych tam zawartych na zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego w szpitalu im. Rydygiera w Suwałkach trzeba czekać średnio 31 dni, a pierwszy wolny termin wypada… 14 listopada (informacja z dnia 10 listopada).

Czym spowodowane są rozbieżności? – Stan kolejek aktualizowany średnio raz w tygodniu jest na podstawie informacji  ( sprawozdań ) od świadczeniodawców  o czasie oczekiwania np. na zabieg. Czas oczekiwania jest wyliczony na bazie liczby osób, które były w kolejce, natomiast aktualnie świadczenia są realizowane na bieżąco, o czym mówi pierwszy wolny termin widoczny na stronie internetowej. Pamiętać też należy, że zabieg nie może zostać wykonany tego samego dnia, w którym pacjent się zgłosił. Pacjent jest najpierw kwalifikowany na taki zabieg, a to wymaga przygotowań i badań. Cały proces może potrwać nawet kilkanaście dni – tłumaczy Rafał Tomaszczuk, rzecznik prasowy POW NFZ.

Według systemu NFZ na zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego nie trzeba czekać w szpitalu w Wysokiem Mazowieckiem. Kto wybierze Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku za miejsce tego zabiegu, musi liczyć się z tym, że na zabieg poczeka ponad rok.

Leave a Reply