Reklama

Koniunktura nadal się pogarsza

Data:

- Reklama -

Gwałtowny wzrost wahań na rynku po lepszych od oczekiwań danych z USA. EURPLN oraz USDPLN w górę, kurs EURUSD na nowym tegorocznym minimum. Rentowności znowu mocno w górę. Słabsze indeksy koniunktury w listopadzie. Dzisiaj dane z Europy, rynek w USA zamknięty.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Wczorajsza sesja rozpoczęła się w dobrych nastrojach, ale w kolejnych godzinach optymizm stopniowo tracił na sile. Dane z USA były w większości wyraźnie lepsze od oczekiwań, co miało kluczowy wpływ na przebieg handlu w drugiej części dnia. W reakcji na silne dane z amerykańskiej gospodarki dolar znowu zaczął się gwałtownie umacniać, rentowności obligacji mocno wzrosły, a waluty CEE straciły na wartości. Pomimo że według Bloomberga rynek wycenia już 100% grudniowej podwyżki stóp Fed, reakcja inwestorów na kolejne dobre sygnały z USA była dość silna, na co wpływ mają zapewne w dalszym ciągu wyniki wyborów prezydenckich.

Opublikowane dziś rano dane o PKB Niemiec potwierdziły wstępny szacunek na poziomie 0,2% kw/kw i 1,7% r/r. Wg protokołu z listopadowego posiedzenia Fed większość członków FOMC oceniła, że podwyżka stóp procentowych w USA powinna nastąpić względnie szybko, jeśli dane ekonomiczne będą wskazywały na dalszą poprawę sytuacji. Ich zdaniem utrzymywanie niskich stóp zbyt długo może prowadzić do niekorzystnych skutków, a doprowadzenie do przegrzania rynku pracy tworzyłoby ryzyka dla stabilności gospodarczej i finansowej. Treść protokołu potwierdziła, że podwyżka stóp procentowych w USA jest bardzo prawdopodobna.

Kurs EURUSD wahał się od początku czwartkowej sesji nieco powyżej 1,06, ale już w reakcji na pierwszą porcję danych z USA kurs zaczął gwałtownie spadać i w efekcie znalazł się poniżej piątkowego minimum osiągając nowy tegoroczny dołek na ok. 1,052. Dziś rynek w USA jest zamknięty, a w piątek nie poznamy żadnych istotnych danych, więc do końca tygodnia notowania mogą się ponownie nieco uspokoić.

Kurs EURPLN ponownie zbliżył się do 4,40, ale i tym razem nie zdołał przebić tego poziomu. Tak jak przypuszczaliśmy, impuls aprecjacyjny złotego uległ zatrzymaniu, co widać było również w przypadku USDPLN, który odbił powyżej 4,20 z 4,15. Główny wpływ na wczorajsze osłabienie złotego miały dane z USA, po których rynek zaczął jeszcze agresywniej wyceniać zbliżające się podwyżki stóp Fed. Po południu EURPLN wzrósł powyżej 4,43 i na zbliżonym poziomie rozpoczyna dzisiejszą sesję. Po wczorajszym pogorszeniu nastrojów na początku dnia widać poprawę, co może pomóc złotemu odrobić część strat ze środy.

Zamknięty rynek w USA może sprawić, że skala zmian będzie dziś niewielka.

Na krajowym rynku stopy procentowej rentowności i IRS lekko spadały na początku dnia, ale podobnie jak we wtorek nie udało się tych zysków utrzymać do końca dnia. Dane z USA sprawiły, że wczorajsza skala odbicia była większa niż dzień wcześniej i dla rentowności 10-letniej obligacji przekroczyła 10 pb wskutek czego ponownie przekroczony został poziom rentowności 3,60%. 10-letni IRS znalazł się tymczasem ponownie blisko 2,90%.

GUS opublikował wczoraj wskaźniki koniunktury za listopad. Wg naszych szacunków po odsezonowaniu indeksy pokazują pogorszenie sytuacji we wszystkich trzech głównych sektorach gospodarki (przetwórstwo, budownictwo i handel detaliczny), przy czym najbardziej wyraźny spadek wskaźnika zanotowano dla przetwórstwa przemysłowego, naszym zdaniem do najniższego poziomu od 2013 r. Nie jest to dobry znak dla wzrostu gospodarczego na przełomie 2016 i 2017 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Studia blisko Ciebie! PUZ w Suwałkach rozpoczyna rekrutację

Na absolwentów szkół średnich i wszystkich, którzy chcą zacząć...

Promyk nadziei na rynkach

Odbicie giełd w USA w piątek wieczorem. Złoty zaczął odrabiać...

Złoty słabszy, zmiany w rządzie

Waluty CEE pod presją na początku tygodnia. Polskie obligacje stabilne...

MF wpłynęło na umocnienie złotego pod koniec roku?

MF i BGK wpłynęły na PLN pod koniec 2017...