– Nie sztuką jest zdobyć laury daleko w świecie, sztuką jest zdobycie uznania sąsiadów, tych, którzy są najbliżej – powiedział Krzysztof Czyżewski podczas uroczystości wręczenia Honorowej Złotej Gwiazdy Ministerstwa Kultury Republiki Litewskiej „Nieś swoje światło i nie przestawiaj wierzyć”, która odbyła się w poniedziałek, 7 listopada w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.

Autor: Iwona Danilewicz

Decyzją Ministra Kultury Republiki Litewskiej, Šarūnasa Birutisa z dnia 12 października 2016 r., Krzysztof Czyżewski został odznaczony Honorową Złotą Gwiazdą Ministerstwa Kultury Republiki Litewskiej „Nieś swoje światło i nie przestawiaj wierzyć”. Odznaczenie wręczył Czyżewskiemu w dawnym dworze Miłoszów i Kunatów w Krasnogrudzie wiceminister Kultury Republiki Litewskiej, dr Romas Jarockis. Odznaczenie zostało przyznane jednemu z założycieli „Pogranicza” za: „wybitny wkład i szczególne zasługi dla litewskiej kultury i sztuki, za inicjatywy inspirujące społeczeństwo do pozytywnych działań, za podjęcie się osobistej odpowiedzialności na rzecz kreowania środowiska kulturowego i duchowego”.

W uroczystości wzięli też udział: prof. Irena Veisaite oraz Rasa Rimickaite, attaché kulturalny w ambasadzie Republiki Litewskiej w RP, konsul Republiki Litwy oraz przedstawiciele środowiska litewskiego.

– Krzysztofa Czyżewskiego poznałem dokładnie 2 lata temu, gdy wracając z Warszawy z otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich, postanowiliśmy zajechać do Sejn i Krasnogrudy – wspominał wiceminister Kultury Republiki Litewskiej, dr Romas Jarockis. Jarockis, który spędził 10 lat w Instytucie Historii w Wilnie, przez 9 lat wykładał na Uniwersytecie w Kłajpedzie podkreślił, że poznając szczegóły działalności „Pogranicza” w dziedzinie propagowania kultury, ale i historii – w tym historii sejneńskich żydów, a także inicjatyw wydawniczych, szybko doszedł do wniosku, że „Pogranicze” może uchodzić za uniwersytet na najwyższym europejskim poziomie.

Prof. Irena Veisaite nazwała Krasnogrudę „realizacją Utopii XX wieku”. W swojej laudacji zawarła słowa pochwały dla Krzysztofa Czyżewskiego, który w latach 90. wraz z Małgorzatą Sporek-Czyżewską, Bożeną i Wojciechem Szroederami przybył na pogranicze polsko-litewskie, aby tu budować mosty porozumienia i wzajemnego zrozumienia narodów i kultur.

Krzysztof Czyżewski, odbierając nagrodę, zaznaczył, że to wyróżnienie przyjmuje jako nagrodę przyznaną także całemu zespołowi „Pogranicza”, który tworzą ludzie związani nie tylko z Fundacją i Ośrodkiem, ale też przyjaciele. Laureat Honorowej Złotej Gwiazdy Ministerstwa Kultury Republiki Litewskiej dodał, że najważniejszym wyzwaniem czekającym na „Pogranicze” jest rozsądne patrzenie na to, co przyniesie przyszłość. – Przed nami wielkie dzieło współpracy i współistnienia Polaków i Litwinów – powiedział, dodając, że przed „Pograniczem” stoi jeszcze zadanie przystosowania młodych ludzi do życia w wielokulturowym świcie, pełnym wzajemnego niezrozumienia, konfliktów, lęków.

Krzysztof Czyżewski jest laureatem m.in. Nagrody im. Aleksandra Gieysztora, nagrody paryskiej „Kultury” za rok 1996, Nagrody im. Gabora Bethlena dla człowieka Europy Środkowej, Nagrody „Małego Berła Kultury Polskiej” przyznanej przez Jerzego Giedroycia w 1999 r., Medalu św. Jerzego przyznanego przez „Tygodnik Powszechny”, dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski na świecie, Międzynarodowej Nagrody im. Aleksandra Langera, Nagrody Artystycznej Marszałka Województwa Podlaskiego (razem z żoną Małgorzatą). W 2001 r. został odznaczony Orderem Wielkiego Księcia Giedymina, jednym z najwyższych litewskich odznaczeń państwowych. W 2010 r. otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, zaś w 2014 roku – Nagrodę Dana Davida. W 2015 roku został laureatem nagrody im. Ireny Sendlerowej. W 2016 roku odebrał Nagrodę I stopnia i Medal Zygmunta Glogera.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj