Podczas 24. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Dowspudzie, które odbyły się we wrześniu, na gości czekało wiele atrakcji. Jedną z najbardziej widowiskowych był pokaz mody „Epokowy buduar”. Mariusz Krzywicki, autor koncepcji, projektant i wykonawca strojów, odebrał przed kilkoma dniami wyróżnienie w Operze Wrocławskiej za tę realizację.

Autor: Iwona Danilewicz

Program Europejskich Dni Dziedzictwa w powiecie suwalskim tworzyły w tym roku wykłady, wydarzenia z udziałem rekonstruktorów, ale i zaskakujący pokaz kreacji noszonych przez damy od połowy XVIII wieku do lat 30-tych XIX wieku. O modzie z tamtych czasów podczas pokazu opowiadał Mariusz Krzywicki, który przygotował modelki – szyjąc stroje, upinając fryzury, opracowując scenariusz wydarzenia. Jak wspomina – samo kompletowanie czternastu kreacji zajęło mu około 4-5 miesięcy. Krzywicki wykroje przygotował samodzielnie, samodzielnie też uszył bajeczne suknie dawnych modystek. W dniu pokazu nad przygotowaniem wszystkich modelek, ubraniem i uczesaniem spędził 8 godzin! Efekt był zaskakujący. Został doceniony również w Polsce – przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

W poniedziałek, 21 listopada podczas uroczystej gali w Operze Wrocławskiej wręczone zostały wyróżnienia dla organizatorów tegorocznej, 24. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Wydarzenia w ramach EDD odbywają się cyklicznie w wielu miejscach kraju. W tym roku 1626 wydarzeń pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki” miało miejsce w 431 miejscowościach. W województwie podlaskim w 13 miejscowościach odbyły się w sumie 62 wydarzenia, w których udział wzięło ponad 36 tys. osób.

W każdym z województw doceniono wkład organizacyjny i programowy. W naszym regionie wyróżnienia otrzymali: Anatol Wap, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego; Piotr Filipik, prezes  Fundacji Zapomniane Podlasie; Maciej Nowakowski, wiceprezes Fundacji Zapomniane Podlasie; Maria Markiewicz z Fundacji Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast; Artur Gaweł, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej; Magdalena Grassmann – kierownik Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, a także – co mieszkańców Suwalszczyzny powinno interesować najbardziej – Szczepan Ołdakowski, starosta Powiatu Suwalskiego i Mariusz Krzywicki – właśnie za przygotowanie pokazu „Epokowy buduar Paców – historia zapisana w ubiorze”.

– Nie spodziewałem się tego wyróżnienia. Tym bardziej, że to nagroda Narodowego Instytutu Dziedzictwa – poważnej instytucji – komentuje decyzję NID Mariusz Krzywicki, podkreślając jednak, że ten sukces to wynik dobrej współpracy ze Starostwem Powiatowym i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Raczkach, którego pracownicy pomogli Krzywickiemu znaleźć modelki do pokazu i udostępnili pomieszczenie do prób.

Fot. Mariusz Krzywicki

1 KOMENTARZ

  1. Ja się zastanawiam dlaczego ten utalentowany czlowiek nie pracuje w SOK-u, jakieś miernoty to tam zatrudniają a artystów przez duze A nie…

Leave a Reply