Reklama

Rok Czarnej Hańczy dobiega końca. Podsumowano obchody (foto)

Data:

- Reklama -

Nagrody dla młodszych, dla starszych – garść informacji. W Muzeum Okręgowym w piątek, 18 listopada odbyło się podsumowanie Roku Czarnej Hańczy w Suwałkach. Rzeka ta we wrześniu „wypłynęła” w Polskę dzięki tytułowi Rzeki Roku 2016 Klubu Gaja. Wygrała z Wisłą.

Tytuł Rzeki Roku 2016 został przyznany Czarnej Hańczy dzięki wsparciu internautów, którzy w internetowym konkursie oddali na nią 5004 głosy. Wisła w Bydgoszczy zdobyła wówczas 4896 głosów. To w Polsce. A lokalnie? O podkreślenie znaczenia Czarnej Hańczy, rzeki Suwalszczyzny, zadbali radni, przyjmując w lutym uchwałę o uznaniu roku 2016 Rokiem Czarnej Hańczy. Inicjatorem realizacji tego pomysłu był w swoim klubie w Radzie Miejskiej Wojciech Pająk.

Czarna Hańcza zachwyca i to nie tylko w roku 2016. Wspaniałe fotografie rzeki od lat wykonuje Piotr Malczewski, który wiosną wydał własnym sumptem album dotyczący Czarnej Hańczy. W trakcie podsumowania Roku Czarnej Hańczy Malczewski prezentował slajdy. Więcej o albumie w artykule: Czarna Hańcza jak zagadka. Piotr Malczewski o albumie „Kraina Czarnej Hańczy” (wywiad).

W obchody Roku Czarnej Hańczy włączyły się miejskie jednostki, instytucje i szkoły. Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli ideą tegorocznej edycję konkursu plastycznego uczynił pejzaże nadrzeczne. Komisja konkursowa oceniła 227 prac i uznała, że w poszczególnych kategoriach nagrody otrzymają:

Kategoria I – dzieci z przedszkoli i klas przedszkolnych – praca plastyczna pod hasłem „Miasto, w którym mieszkam” – wpłynęły 63 prace.

Laureaci: I miejsce – Paulina Raczkowska z Przedszkola nr 2 w Suwałkach, opiekun: Beata Sokołowska, Halina Górowska; II miejsce – Natasza Szeląg z Przedszkola nr 7 w Suwałkach, opiekun: Beata Czyżyk, Teresa Drucis; III miejsce – Nikola Snarska z Przedszkola nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach, opiekun: Iwona Gwiazdowska, Alicja Puza, Marta Górska.
 
Kategoria II – uczniowie klas I-III szkół podstawowych – praca plastyczna pod hasłem „Spacer nad Czarną Hańczą” – wpłynęły 93 prace.

Laureaci: I miejsce – Bartosz Bołtrukanis ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Suwałkach, opiekun: Maria Kornyszko; II miejsce – Szymon Piotr Rybak ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Suwałkach, opiekun Bożena Szczęsnowicz; III miejsce – Aleksander Chiliński ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Suwałkach, opiekun Agnieszka Poulakowska.

Kategoria III – uczniowie szkół podstawowych klas IV-VI – praca literacka, wiersz o Czarnej Hańczy – wpłynęło 57 prac.

Laureaci: I miejsce – Krystian Kwiador ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Suwałkach, opiekun: Katarzyna Bołtrukanis; II miejsce – Mateusz Stempski ze Szkoły Podstawowej  nr 7 w Suwałkach, opiekun: Teresa Anzulewicz; III miejsce – Anna Ludwika Kuszel ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Suwałkach, opiekun Adrianna Rybak.

Kategoria IV – uczniowie gimnazjów – praca graficzna „Moja Czarna Hańcza” – wpłynęły 3 prace.

Laureaci: I miejsce – Marek Murawski, Sebastian Kalwajtys, Adrian Skonieczny z Niepublicznego Terapeutycznego Gimnazjum „Prolog”, opiekun: Cezary Maluchnik; II miejsce – Aleksandra Butkiewicz z Gimnazjum nr 2 w Suwałkach, opiekun: Lucyna Kossa-Chrulska; III miejsce – Krzysztof Chomicz z Gimnazjum nr 2 w Suwałkach, opiekun: Lucyna Kossa-Chrulska.

Kategoria V – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych– prezentacja multimedialna/film- wpłynęły 2 prace.

Laureaci: I miejsce – Urszula Szczypiń, Anna Juszkiewicz z Zespołu Szkół nr 6 w Suwałkach, opiekun: Edyta Mieńko; II miejsce – Kamila Kibitlewska z III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach, opiekun: Barbara Okrój.

Warto pamiętać o tym, że pejzaże znad Czarnej Hańczy w mieście niebawem mogą ulec przemianie wizualnej. W przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie realizacji dużej inwestycji związanej z zagospodarowaniem bulwarów nad rzeką i odrestaurowaniu budynku tzw. starej łaźni. Więcej o bulwarach i łaźni w artykułach: Firma ze Szczecina wygrała konkurs na projekt suwalskich bulwarów; Centrum Sztuki Współczesnej w „starej łaźni”?

Podsumowanie roku Czarnej Hańczy w Muzeum Okręgowym zakończyły wykłady Piotra Iwanickiego i Andrzeja Matusiewicza.

To nie koniec wydarzeń związanych z Czarną Hańczą. Więcej informacji poniżej:

Happening kulturalny nad Czarną Hańczą w Suwałkach

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kolejna ścieżka rowerowa powstanie wzdłuż Czarnej Hańczy?

Suwałki mają ogromny potencjał do rozwoju infrastruktury dla pieszych...

Dzień Ziemi: zarybianie, zabawa i edukacja (ekoporadnik)

W Suwałkach obchody Światowego Dnia Ziemi, przypadające 22 kwietnia,...

Śnięte ryby w Czarnej Hańczy. Szczegółowe wyniki badań dopiero za tydzień

Jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska...