W czasach, gdy powstawała SSSE, bezrobocie w Suwałkach sięgało 20 proc., poziom 30 proc. osiągnęło w Ełku, ponad 40 proc. w Gołdapi. Dziś Strefa Ekonomiczna to 18 podstref, 226 wydanych zezwoleń, 3 mld złotych nakładów inwestycyjnych i 10 tys. miejsc pracy.

Obchody 20-lecia powołanej do życia w 1996 roku Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej odbyły się w piątek, 25 listopada w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Suwałkach. Otwierający uroczystość Leszek Dec, prezes SSSE przypomniał, że obecnie funkcjonująca SSSE to nie tylko firmy, tereny inwestycyjne, ogromne nakłady finansowe, liczne miejsca praca, ale również działalność na rzecz młodych. W tym zakresie przedsiębiorstwa tworzą specjalne programy stażowe, pomagają dostosowywać program nauczania zawodowego, zaś sama Strefa Ekonomiczna działa w obszarze stypendialnym i konkursowym – start-upy.

Obecny podczas obchodów wicepremier Mateusz Morawiecki docenił fakt, że Suwalszczyzna jest regionem, który potrafi zmieniać sę i transformować – to stwierdzenie oparł na wnioskach z wcześniejszej wizyty w nowej hali „Forte”. – Jesteśmy na progu głębokich zmian. Mamy ogromną szansę, by używając kreatywności i zdolności, budować przyszłość Polski – nie w oparciu wyłącznie o niskie koszty pracy, na tym nam nie zależy – dodał wicepremier, podkreślając, że czynnikiem warunkującym sukces w biznesie jest połączenie kapitału biznesowego z produktem finalnym – za pośrednictwem czynnika ludzkiego. Morawiecki zaznaczył podczas swojego wystąpienia, że rozwój biznesu jest sprzężony z rozwojem infrastruktury i odbudową szkolnictwa zawodowego oraz technicznego. Odniósł się także do hasła – patriotyzm gospodarczy, analizując znaczenie współpracy między państwem, samorządami i sektorem prywatnej przedsiębiorczości.

W trakcie uroczystości głos zabrał również prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz, który przypomniał, że w trakcie 20-letniej historii SSSE zdarzały się okresy różnorodne. Niekiedy wsparcie akcjonariuszy – samorządów Suwałk, Ełku i Gołdapi, okazywało się ostatnią deską ratunku dla Strefy. Prezydent przypomniał, że okres rozkwitu SSSE przeżywa od około 3-4 lat. – Podstrefa Suwałki to 34 firmy, 3 tys. pracowników i 700 mln zł tutaj zainwestowanych. A wszystko wskazuje na to, że fabryka „Forte” podwoi inwestycje w podstrefie suwalskiej – dodał Renkiewicz. Prezydent Suwałk na ręce Leszka Deca przekazał dekoracyjny wazon wypełniony suwalami z życzeniami, aby zarząd Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pomnażał majątek tej spółki.

20-lecie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej było okazją do uhonorowania pamiątkowymi statuetkami wiceministra Mateusza Morawieckiego oraz przedstawicieli trzech samorządów – akcjonariuszy SSSE. Dodatkowo, przedsiębiorcy działający w Strefie odebrali statuetki w trzech kategoriach: pierwsze zezwolenia – Sido, A&G Koperty, MasterPress, PHU Okleina, Rockwool, Prawda; największe inwestycje – Padma-Art i Padma 3.0 (140 mln zł), Impress Decor Company (175 mln zł), IRYD (55 mln zł), Bison Chucks (145 mln zł); największe zatrudnienie – Porta (700 osób), Malow (606 osób), Nord-Ost (120), Rosti (392), Forte – Tanne (docelowo 1000 osób).

Polecamy uwadze artykuł ANALIZA ZMIANY ROZMIARÓW BEZROBOCIA W POWIECIE SUWALSKIM I MIEŚCIE SUWAŁKI autorstwa Mariusza Szmidta (Uniwersytet w Białymstoku, Wydział Ekonomii i Zarządzania), opublikowane w Zeszytach Naukowych PWSZ w Płocku: Nauki Ekonomiczne, t. XXIII, 2016, a dotyczący między innymi roli Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w zmniejszeniu poziomu bezrobocia na naszym terenie. Tekst udostępniony został dzięki uprzejmości autora. 

Artykuł winien być uzupełniony o dane dotyczące realizacji Programu 500 + i obecnej polityki rządu. Zawiera nie tylko analizę, ale i prognozę związaną ze spadkiem koniunktury, jaki może nastąpić zgodnie z prognozami w 2017 roku.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj