Reklama

Złote Kolce dla Włodarczyk i Małachowskiego. Andrejczyk „odkryciem”

Data:

- Reklama -

Anita Włodarczyk i Piotr Małachowski zwyciężyli w tegorocznej odsłonie Złotych Kolców – najbardziej prestiżowego rankingu w polskiej lekkoatletyce. Podczas ubiegłotygodniowej gali w stołecznej Villi Foksal Złote Kolce laureaci odebrali z rąk prezes Wydawnictwa Ringier Axel Springer Polska Edyty Sadowskiej oraz szefa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Jerzego Skuchy.

Autor: Maciej Jałoszyński, Polski Związek Lekkiej Atletyki

Anita Włodarczyk w drodze po swoją piątą z rzędu i siódmą w karierze statuetkę Złotych Kolców zwyciężyła w mistrzostwach Europy, zdobyła złoty medal olimpijski, wygrała cykl IAAF Hammer Throw Challenge oraz dwukrotnie poprawiała rekord świata – w Rio de Janeiro rzuciła 82.29, kilkanaście dni później na 7. Memoriale Kamili Skolimowskiej na PGE Narodowym uzyskała aż 82.98. Królowa światowego rzutu młotem wyprzedziła w rankingu młodą oszczepniczkę – Marię Andrejczyk, która w tym sezonie przebojem wdarła się na światowe salony lekkiej atletyki, najpierw wyrównując na 2. Memoriale Zygmunta Szelesta rekord Polski, a następnie poprawiając najlepszy w historii wynik rzutem na 67.11 podczas eliminacyjnego konkursu w Rio de Janeiro. Trzecie miejsce w tegorocznym rankingu w gronie kobiet zajęła rekordzistka kraju w skoku wzwyż Kamila Lićwinko.

Fot. PZLA
Fot. PZLA

Laureatem Złotych Kolców w gronie mężczyzn został po trzeci raz w karierze – Piotr Małachowski. Wicemistrz olimpijski w rzucie dyskiem na najwyższym stopniu podium plebiscytu stał poprzednio w 2009 i 2010 roku. Rekordzista Polski wyprzedził w rankingu brązowego medalistę halowych mistrzostw świata w Portland w skoku o tyczce Piotra Liska. Trzeci w Złotych Kolcach 2016 został Paweł Fajdek – mistrz Europy pokonał swojego kolegę z rzutni, brązowego w Rio de Janeiro, Wojciecha Nowickiego, który zajął czwarte miejsce.

Specjalną nagrodę – Asa Królowej Sportu – wręczono Tomaszowi Majewskiego. Dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą zakończył w tym sezonie karierę zawodniczą, a przed kilkoma tygodniami został wybrany na stanowisko prezesa Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki. Za bogatą karierę mistrzowi dziękowali m.in. Irena Szewińska oraz minister Witold Bańka.

Trenerem roku, co nie jest niespodzianką, został Krzysztof Kaliszewski – twórca sukcesów Anity Włodarczyk. Wyróżnieniami w tej kategorii uhonorowano Malwinę Wojtulewicz oraz Witolda Suskiego.

Najlepszą lekkoatletyczną imprezą roku w Polsce zostały 16. IAAF Mistrzostwa Świata U20, które w połowie lipca gościła Bydgoszcz. Okolicznościową statuetkę odebrał z rąk sekretarza generalnego PZLA Piotra Długosielskiego Krzysztof Wolsztyński – szef Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki. Na pokonanym polu czempionat IAAF pozostawił równie znakomicie zorganizowane 70. Mistrzostwa Polski U20 w Suwałkach oraz pamiętny Copernicus Cup, na którym Ewa Swoboda ustanowiła rekord świata juniorek w sprincie na 60 metrów.

Do tytułu odkrycia roku nominowano czwartą zawodniczkę igrzysk Marię Andrejczyk, jej przyjaciółkę i mistrzynię świata U20 w rzucie oszczepem Klaudię Maruszewską oraz dyskobola Bartłomieja Stója, który w swoim pierwszym seniorskim sezonie pokonał na mistrzostwach Polski Roberta Urbanka. W tej kategorii zwyciężyła Maria Andrejczyk, która pozdrowiła zgromadzonych w Villi Foksal ze Szczyrku, gdzie przebywa na zgrupowaniu, a statuetkę w imieniu rekordzistki Polski i liderki światowych tabel odebrała jej mama Małgorzata.

Specjalne podziękowania złożono na ręce Ministerstwa Sportu i Turystyki – w imieniu największego mecenasa polskiej lekkoatletyki nagrodę odebrał w Warszawie szef tego resortu Witold Bańka. Władze PZLA złożyły także podziękowania wszystkim sponsorom i partnerom, którzy wspierają lekkoatletów – firmom Orlen, 4F, Nutrend, Polanik, Nestle, Mentor oraz Fundacji Caroline LeFrak.

Specjalną nagrodę redaktor naczelny Przeglądu Sportowego Michał Pol wręczył firmie Tamex Obiekty Sportowe – przedsiębiorstwo uhonorowano za modernizację stadionu lekkoatletycznego w Suwałkach. 

Organizatorami tegorocznej Gali Złotych Kolców były Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska. Złote Kolce to najbardziej prestiżowa nagroda w polskiej lekkoatletyce, która przyznawana jest od 1970 roku przez PZLA oraz katowicki Sport. W pierwszej edycji rankingu triumfowali Teresa Sukniewicz oraz Henryk Szordykowski.

Fot. PZLA
Fot. PZLA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Maria Andrejczyk zdobyła w Bydgoszczy złoty medal Mistrzostw Polski. I to z całkiem niezłym rezultatem

Bydgoski Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka od dziś (27 czerwca)...

Maria Andrejczyk dziesiąta w Mistrzostwach Europy

W piątym dniu, odbywających się w Rzymie, 26. Mistrzostwach...

Maria Andrejczyk awansowała do finału Mistrzostw Europy

Trwają 26. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce. W dzisiejszej (poniedziałek,...

Czy Maria Andrejczyk zdobędzie medal Mistrzostw Europy?

W piątek, 7 czerwca, w Rzymie rozpoczynają się 26....