Reklama

Złoty stabilny do euro, ale traci do dolara

Data:

- Reklama -

Dane z USA lepsze od oczekiwań, szefowa Fed zapowiada rychłą podwyżkę stóp. Złoty stabilny do euro, ale traci do dolara. Słaba aukcja i mocne dane z USA osłabiają polski dług. Ministerstwo Pracy: środki z OFE powinny zostać przekazane do FRD. Dzisiaj dane z polskiego rynku pracy.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Wczorajsza sesja na rynku walutowym oraz stopy procentowej zaczęła się od odreagowania po ostatnich silnych ruchach, ale umocnienie obligacji i osłabienie dolara z pierwszych godzin handlu nie dotrwało do końca dnia. Po południu opublikowano sporo znacznie lepszych od oczekiwań danych z USA (z rynku nieruchomości i rynku pracy), co było wyraźnym wsparciem dla amerykańskiej waluty i przyczyniło się do tego, że obligacje na koniec dnia straciły przynajmniej część wcześniejszych zysków.

Dodatkowym impulsem była wypowiedź szefowej Fed. Zdaniem Janet Yellen podwyżka stóp procentowych Fed może nastąpić relatywnie szybko, jeżeli dane będą pokazywać postępującą poprawę sytuacji na rynku pracy (prawdopodobieństwo grudniowej podwyżki stóp przez FOMC wzrosło do 96% wg. Bloomberga).

Kurs EURUSD odbił w pierwszej fazie sesji do 1,074, ale dalsza część sesji przebiegała już pod znakiem aprecjacji dolara, do czego przyczyniły się dane z USA oraz słowa szefowej Fed. W efekcie, pod koniec polskich godzin handlu EURUSD zbliżył się do tegorocznego minimum ustanowionego dzień wcześniej na ok. 1,066. W nocy umocnienie amerykańskiej waluty było kontynuowane i EURUSD tymczasowo obniżył się do 1,058 (a dzisiaj rano jest blisko 1,06). Dzisiaj nie poznamy żadnych ważnych danych, ale wypowiadać się będzie wielu bankierów centralnych z EBC oraz Fed, co może przesądzić o tym, gdzie kurs EURUSD zakończy piątkową sesję. Jest to drugi z rzędu tydzień aprecjacji dolara, więc może pojawić się chęć do realizacji zysków.

Kurs EURPLN zbliżył się w trakcie dnia do środowego szczytu na 4,46, ale nie zdołał go przebić i na koniec dnia oscylował w pobliżu 4,45. USDPLN wzrósł pod wpływem umocnienia dolara i dzisiaj rano kurs jest w okolicy 4,20 (najwyżej od 2002 r.). W przypadku innych walut regionu, rubel był stabilny do dolara, a forint przejściowo umocnił się do euro. Nastrój na rynku nadal jest niestabilny, a inwestorzy pozostają ostrożni (co widać po wynikach wczorajszej aukcji obligacji – szczegóły poniżej), więc wg nas jest raczej ograniczony potencjał do odreagowania na rynku złotego na koniec tygodnia po ostatnim osłabieniu.

Na krajowym rynku stopy procentowej rentowności i IRS spadły dość wyraźnie na otwarciu (nawet o 6-7 pb dla 10-lat), ale ruch ten okazał się jedynie przejściowy. Impulsem do odreagowania była słaba aukcja obligacji (szczegóły poniżej) oraz silne dane z USA.

W efekcie, polski dług z nawiązką oddał poranne zyski i na koniec dnia rentowność 10-letniego benchmarku była 4 pb powyżej środowego zamknięcia. Krzywa IRS przesunęła się w górę w mniejszym stopniu (1-2 pb).

Na wczorajszej aukcji obligacji Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje PS0422, WZ1122 oraz WS0126 za łączną kwotę 3,65 mld zł, popyt wyniósł ok. 5,5 mld zł. Najwięcej pozyskano ze sprzedaży stałokuponowej 5-latki. Wyniki aukcji były słabe – wartość emisji była jedynie niewiele powyżej dolnej granicy planowanej oferty, a popyt tylko nieznacznie przekroczył górną granicę. Według naszych szacunków, Ministerstwo pokryło już 100% potrzeb pożyczkowych brutto po nowelizacji budżetu.

Wczoraj PAP opublikował rekomendacje MRPiPS dla Sejmu dot. systemu emerytalnego. Głównym założeniem dokumentu jest przekazanie całości środków z OFE do FRD oraz zapisanie ich wartości na subkontach emerytalnych w ZUS. Warto zauważyć, że rekomendacje Ministerstwa Pracy są niezgodne z wcześniejszymi propozycjami wicepremiera Mateusza Morawieckiego i nie wiemy jakie jest oficjalne stanowisko rządu w tej sprawie.

Zdaniem głównego analityka agencji Fitch na Polskę, Arnauda Louisa, obniżka wieku emerytalnego i wolniejszy wzrost PKB stwarzają ryzyko dla perspektyw fiskalnych Polski. Dodał jednak, że oczekuje utrzymania deficytu poniżej 3% PKB. Najbliższy przegląd polskiego ratingu przez Fitch jest zaplanowany na styczeń 2017 r.

Wcześniej, w grudniu, poznamy decyzję S&P. Minister w Kancelarii Prezydenta, Maciej Łopiński, powiedział, że KNF i Ministerstwo Finansów powinny przyspieszyć prace nt. wymogów kapitałowych dla banków, aby zachęcić je do przewalutowania kredytów walutowych.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że jego resort oczekuje przyśpieszenia dynamiki PKB powyżej 3% w IV kw. 2016.

Naszym zdaniem bardziej prawdopodobny jest odczyt poniżej 2%. Dziś o 14:00 poznamy październikowe dane z polskiego rynku pracy. Według naszych prognoz, zatrudnienie wzrosło zgodnie z trendem obserwowanym dotychczas. Wzrost płac zapewne odbił w porównaniu do września (3,9% r/r) dzięki podwyżkom w handlu detalicznym. Z drugiej strony, negatywny efekt dni roboczych wywrze ujemną presją na tempo wzrostu płac.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Stagnacji w gospodarce na Suwalszczyźnie zostanie poświęcona sesja nadzwyczajna

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wystąpił w środę, 31 maja...

Wojny handlowe: imperium kontratakuje

Trump ogłasza nowe cła wobec Chin, rynki w dół. Aprecjacja...

Geopolityka trzęsie rynkami

  Obligacje rynków bazowych oraz dolar zyskują, zaś polskie...

Promyk nadziei na rynkach

Odbicie giełd w USA w piątek wieczorem. Złoty zaczął odrabiać...