Przegląd filmów “3 x Gdynia” to cykliczne wydarzenie odbywające się w Augustowie. W tym roku, w dniach 9-12 grudnia, publiczności zostaną zaprezentowane hity 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Oprócz pokazów, odbędą się też spotkania. W gronie zaproszonych gości znaleźli się: Dawid Ogrodnik, Adam Woronowicz i Julia Kijowska.

Najlepsze filmy, nagrodzone między innymi “Złotymi Lwami’ i “Srebrnymi Lwami”, w Augustowie będzie można obejrzeć w kinie “Iskra” w ramach przeglądu pod szyldem Dyskusyjnego Klubu Filmowego “Kinochłon”. Tamtejszy DKF podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni otrzymał nagrodę PISF dla najlepszego klubu dyskusyjnego w Polsce. – W tym roku w Gdyni “Kinochłon” również był obecny – mówi Bartosz Świerkowski z Augustowa. Podkreśla też, że wybór filmów dokonany został na podstawie ich wartości artystycznych. Goście również nie zostali wybrani przypadkowo. Znakomici aktorzy podczas spotkań prowadzonych przez Michała Oleszczyka, dyrektora artystycznego Festiwalu Filmowego w Gdyni (jedną z rozmów poprowadzi Bartosz Świerkowski) opowiedzą o wielu interesujących rzeczach na temat pracy nad rolą i filmowej “kuchni”.

Dodatkową atrakcją przeglądu w Augustowie będzie również sklepik z asortymentem w postaci publikacji na temat Zdzisława Beksińskiego oraz krążków ze ścieżką dźwiękową z filmu “Ostania rodzina”, a także innymi filmowymi pamiątkami. Publiczność będzie mogła wziąć też udział w quizie filmowym na temat Festiwalu w Gdyni.

Warto wspomnieć także o tym, iż przegląd “3 x Gdynia”, autorskie wydarzenie DKF “Kinochłon”, odbywa się pod oficjalnym patronatem Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Przegląd filmowy rozpocznie w piątek, 9 grudnia o godz. 19.00 pokaz filmu „Ostatnia rodzina” 2016 w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Gościem spotkania będzie tego dnia Dawid Ogrodnik.

“Ostatnia rodzina” w ocenie jury gdyńskiego festiwalu zasłużyła na “Złote Lwy” – dla reżysera i producentów. Nagrody indywidualne za udział w tym filmie otrzymali Aleksandra Konieczna i Andrzej Seweryn. “Ostatnia rodzina” zdobyła też Nagrodę Publiczności. Została doceniona też w Locarno.

Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem.

Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie…

„Niesamowita interpretacja postaci Beksińskiego wg Andrzeja Seweryna”
lemonde.fr, Thomas Sotinel

Ważna informacja! Z twórczością Zdzisława Beksińskiego wielbiciele sztuki będą mogli spotkać się już 8 grudnia w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Tego dnia zostanie otwarta wystawa prac tego artysty. Więcej informacji niebawem na naszej stronie.

Kolejny dzień przeglądu, 10 grudnia będzie należeć do “Czerwonego pająka”. Filmowi w reżyserii Marcina Koszałki będzie towarzyszyć spotkanie z Adamem Woronowiczem. Pokaz rozpocznie się o godz. 19.00.

“Czerwony pająk” to wstrząsająca historia PRL-owskiego seryjnego mordercy polującego na ofiary w latach 60. XX wieku. Scenariusz został zainspirowany miejskimi legendami Krakowa. Jedna opowiada całkowicie fikcyjną historię o Lucjanie Staniaku zwanym Czerwonym Pająkiem, druga to autentyczny życiorys jedynego znanego światowej kryminalistyce seryjnego mordercy – nastolatka: Karola Kota, który jako „Wampir z Krakowa” stał się prawdziwą gwiazdą mediów pod koniec lat 60.

Koszałka drogę do stworzenia filmu nagrodzonego w Gdyni Nagrodą Specjalną Jury rozpoczął od realizacji dokumentu na temat seryjnego mordercy ze Śląska.

Zaproszony do Augustowa aktor, Adam Woronowicz w filmie wciela się w rolę Lucjana Staniaka. Publiczności Woronowicz znany jest doskonale z wielu filmowych kreacji, szczególnie ks. Jerzego Popiełuszki – „Popiełuszko. Wolność jest w nas” w reżyserii Rafała Wieczyńskiego. Woronowicz ur. się w Białymstoku. Jest absolwentem warszawskiej Akademii Teatralnej.

Do programu “3 x Gdynia” trafił również film Macieja Pieprzycy – „Jestem mordercą”. Pokaz odbędzie się w dniu 11 grudnia o godz. 18:30. W Gdyni “Srebrne Lwy” za tę produkcję odebrali reżyser i producenci. Dodatkowo nagrodą indywidualną za scenariusz został uhonorowany Maciej Pieprzyca.

“Jestem mordercą” to thriller psychologiczny inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z początku lat 70-tych. Głównym bohaterem filmu jest młody milicjant, który po niepowodzeniu dotychczasowego śledztwa, zostaje szefem grupy dochodzeniowej mającej złapać seryjnego zabójcę kobiet.

Zdjęcia do filmu realizowane były w Katowicach (Dworzec Główny, Śląski Urząd Wojewódzki, Hotel “Silesia”, Teatr im. Stanisława Wyspiańskiego, osiedle Nikiszowiec) oraz Mysłowicach.

Na zdj. Julia Kijowska.
Na zdj. Julia Kijowska.

Ostatni pokaz w dniu 12 grudnia o godz. 19.00 będzie okazją do obejrzenia „Zjednoczonych Stanów Miłości” w reż. Tomasza Wasilewskiego. Publiczność spotka się z aktorką Julią Kijowską, filmową Agatą, która zagrała też rolę Danki w “Czerwonym pająku”.

Film “Zjednoczone Stany Miłości” w Gdyni otrzymał pięć nagród: za reżyserię, za montaż (Beata Walentowska), za kostiumy (Monika Kaleta), za drugoplanową rolę kobiecą (Dorota Kolak), za drugoplanową rolę męską (Łukasz Simlat). W Berlinie został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za scenariusz.

Jest początek 1990 roku. Mimo że nastała już wolność, cały czas czuć ducha poprzedniej epoki. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Nowy świat w transformacji budzi w nich lęki, ale też wyzwala tłumione pragnienia.
 
Agata, młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Renata jest nauczycielką zafascynowaną swoją młodszą sąsiadką Marzeną – prowincjonalną królową piękności, której mąż pracuje w RFN. Siostra Marzeny, Iza, jest dyrektorką szkoły i sekretną kochanką ojca jednej z uczennic.

Bilet na pojedynczy seans – 13 zł; karnet specjalny na wszystkie projekcje przeglądu – 35 zł
(obowiązują również tradycyjne karnety DKF Kinochłon). Rezerwacje i sprzedaż: MDK. Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub 790 22 85 60. Wszystkie pokazy odbędą się w kinie “Iskra” w Augustowie.

Dzięki uprzejmości organizatorów czytelnicy “Niebywałych Suwałk” mogą wygrać w konkursie 3 nagrody: podwójne zaproszenie na cały przegląd “3 x Gdynia”; pojedyncze zaproszenie na cały przegląd oraz podwójne zaproszenie na film “Ostatnia rodzina”. 

Aby wygrać zaproszenia i bilety, wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na 3 pytania znajdujące się poniżej (nagroda główna za najszybciej udzieloną prawidłową odpowiedź – podwójne zaproszenie na cały przegląd “3 x Gdynia”; druga nagroda – pojedyncze zaproszenie na cały przegląd; trzecia nagroda – podwójne zaproszenie na film “Ostatnia rodzina”). Nasz mail: redakcja@niebywalesuwalki.pl KONKURS ROSTRZYGNIĘTY!

  1. Który z filmów, jakie znalazły się w tegorocznym programie przeglądu “3 x Gdynia”, był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej?
  2. W którym roku powstał film dokumentalny Marcina Koszałki, dotyczący seryjnego mordercy ze Śląska?
  3. Jaką nagrodę podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni odebrał augustowski DKF “Kinochłon”?

http://www.niebywalesuwalki.pl/wydarzenie/przeglad-filmow-41-festiwalu-filmowgo-w-gdyni-3x-gdynia-w-augustowie/

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz