Reklama

Podwyżka stóp o 25 pb i co dalej?

Data:

- Reklama -

Dobry nastrój utrzymuje się na rynku w oczekiwaniu na decyzję ws. stóp Fed. Złoty stabilny, EURUSD bez dużych zmian. Globalny rynek długu wciąż niestabilny, tym razem rentowności mocno w dół. Dzisiaj decyzja FOMC.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

We wtorek na globalnym rynku utrzymywał się dobry nastrój, co było widać po rosnących indeksach giełdowych w Europie oraz po spadających rentownościach na rynku długu, który wciąż jest bardzo niestabilny. W przypadku walut nie odnotowano z kolei istotnych zmian, nawet pomimo znacznie lepszych od prognoz danych z Niemiec – indeks ZEW obrazujący bieżące nastroje wzrósł w grudniu znacznie mocniej od prognoz rosnąc najwyżej od września 2015.

Dzisiaj poznamy dużo ważnych danych z Polski i USA, ale dla rynku kluczowa będzie wieczorna decyzja FOMC. Powszechnie oczekuje się, że amerykańscy bankierzy centralni podniosą stopy procentowe o 25 pb, co jest już w cenach. We wrześniu mediana prognoz stóp procentowych przedstawiona przez członków FOMC obniżyła się do 1,13% z 1,63% na 2017 i do 1,88% z 2,38% na 2018, a na dzisiejszym posiedzeniu przedstawione zostaną zaktualizowane prognozy. Rynek wycenia dalszy wzrost stóp procentowych o 50 pb w 2017 r., więc wydaje się, że reakcja inwestorów będzie większa jeśli wydźwięk posiedzenia FOMC będzie bardziej gołębi, niż jastrzębi.

Kurs EURUSD wahał się wczoraj wokół 1,063. Dane z Niemiec zaskoczyły mocno na plus, ale nie zdołały wywołać wyraźnego ruchu i wczorajszy zakres zmian był najmniejszy od ostatnich dni października. Spokojny przebieg sesji dobrze oddaje atmosferę wyczekiwania na dzisiejszą wieczorną decyzję FOMC. Rynek jest przygotowany na podwyżkę stóp o 25 pb, jednak kluczowa jest niepewność dotycząca przyszłej polityki FOMC. W efekcie retoryka FOMC w połączeniu z nowymi prognozami będą dzisiaj kluczowe dla rynku. Możliwy jest powrót kursu EURUSD do ok. 1,07 jeśli Fed będzie ostrożny z dalszymi podwyżkami stóp.

Kurs EURPLN przestał rosnąć i wczoraj wahał się nieco poniżej 4,45, podczas gdy USDPLN obniżył się przejściowo poniżej 4,17. W przypadku pozostałych walut regionu sesja przebiegała dość spokojnie. Dzisiaj w trakcie dnia dynamika rynku również powinna pozostać ograniczona w oczekiwaniu na decyzję oraz komunikat FOMC. Globalne trendy są istotne dla złotego, więc wynik grudniowego posiedzenia amerykańskich bankierów centralnych będzie kluczowy przynajmniej w krótkim terminie.

Wydaje się, że dość ostrożna retoryka Fed odnośnie do przyszłej ścieżki stóp powinna wspierać złotego. Na krajowym i globalnym rynku stopy procentowej podwyższona zmienność utrzymuje się, co było widać także wczoraj. Po dość słabym początku tygodnia, we wtorek rentowności gwałtownie spadły. W efekcie, polska krzywa obligacyjna oraz IRS była na koniec dnia 3-8 pb poniżej poniedziałkowego zamknięcia, po raz kolejny najbardziej zyskiwał długi koniec. Dziś w centrum uwagi będzie wieczorna decyzja FOMC. Przy tej okazji, warto pamiętać o wysokiej (95%) korelacji między polskim 10-letnim benchmarkiem i jego amerykańskim odpowiednikiem utrzymującej się od wyborów prezydenckich w USA. Wg nas, reakcja globalnego rynku długu na decyzję FOMC wyznaczy kierunek dla polskich obligacji przynajmniej w krótkim terminie.

Ministerstwo Finansów podało, że na jutrzejszej aukcji zamiany obligacji zaoferuje nowy 2-letni papier OK0419, a do odkupu przedstawi WZ0117, PS0417 i DS1017. Wybór sprzedawanej obligacji jest zgodny z wcześniejszymi zapowiedziami resortu, że zaoferowany może zostać papier krótkoterminowy.

Najnowszy członek RPP Rafał Sura powiedział wczoraj, że w kolejnych kwartałach spodziewa się przyśpieszenia wzrostu PKB do powyżej 3% oraz wzrostu inflacji do ok. 1,5%, co będzie oznaczało brak miejsca do zmian stóp procentowych.

Zasugerował, że kwestia podwyżek stóp procentowych może pojawić się dopiero w 2018 r.

Zgodnie z oczekiwaniami rynku i naszym szacunkiem po danych o CPI, w listopadzie inflacja bazowa po wyłączeniu cen energii i żywności odbiła do -0,1% r/r z -0,2% r/r. O 0,1 pkt. proc. w górę zmieniły się też miary inflacyjne po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych oraz 15% średnia obcięta. Inflacja bazowa bez cen administrowanych wzrosła do 0,1% r/r z -0,1% r/r.

Dziś o 14:00 NBP opublikuje polski bilans płatniczy oraz podaż pieniądza. Naszym zdaniem deficyt obrotów bieżących w październiku będzie bardzo podobny do tego z września. Jednak stopa wzrostu eksportu będzie prawdopodobnie ujemna a naszą prognozę wspierają słabe wyniki produkcji przemysłowej i niemieckiego eksportu. Ogólnie spodziewamy się, że IV kw. 2016 będzie najsłabszym kwartałem w roku jeśli chodzi o wzrost eksportu, nawet pomimo wsparcia ze strony słabszego złotego. Wzrost podaży pieniądza powinien naszym zdaniem pozostać mniej więcej stabilny w listopadzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Świąteczne zakupy na ostatnią chwilę mogą być koszmarem

Analitycy z Proxi.cloud prognozują, jak w tym roku może...

Polacy po wyborach obawiają się powrotu wysokiej inflacji. Aż 67,3 proc. wskazuje na taki scenariusz

Większość społeczeństwa żyje w lęku, że niedługo po wyborach...

Obietnice wyborcze mogą się odbić na cenach w sklepach. Eksperci nie mają dla Polaków dobrych wiadomości

Dynamika wzrostu cen w sklepach wciąż spada. Natomiast eksperci...

Fatalne dane z rynku. Zadłużeni rolnicy mają coraz większy kłopot z regulowaniem zobowiązań

Na koniec I półrocza br. KRD odnotował spadek liczby...