To wystawa dla każdego, kto chciałby poznać lepiej świat Zdzisława Beksińskiego. Obrazy, rysunki i fotografie tego artysty już na początku grudnia pojawiają się w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Są to prace z największego zbioru Beksińskiego na świecie – Muzeum Historycznego w Sanoku.

Autor: Iwona Danilewicz

W zbiorach Muzeum Historycznego w Sanoku znajduje się około 600 obrazów autorstwa Zdzisława Beksińskiego, do tego tysiące szkiców i rysunków oraz fotografie. Wybór tych prac na wystawie „Beksiński – retrospekcja” zostanie zaprezentowany w Suwałkach w czwartek, 8 grudnia o godz. 18.00.

– To wystawa użyczana przez Muzeum Historyczne w Sanoku, która jeździ po Polsce od wielu lat – tłumaczy Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach, dodając, że nadal ustawia się kolejka chętnych do prezentacji tej ekspozycji.

Dzięki dobrej współpracy między placówkami muzealnymi w Suwałkach i Sanoku, która rozpoczęła się od organizacji wystawy prac Ariki Madeyskiej w czerwcu 2014 roku, wystawa Beksińskiego pojawi się i nad Czarną Hańczą. – Późną wiosną lub latem tego roku kustosz Eliza Ptaszyńska zaproponowała sprowadzenie wystawy do Suwałk – wspomina Jerzy Brzozowski.

Czas jest odpowiedni. W ostatnich miesiącach wiele mówiło się o rodzinie Beksińskich – głównie za sprawą filmu „Ostatnia rodzina”. Wielokrotnie nagradzana, niezwykle ciepło przyjęta przez krytyków i publiczność, produkcja dzień po otwarciu wystawy w Suwałkach, czyli 9 grudnia o godz. 19.00, zostanie zaprezentowana w Augustowie, podczas wydarzenia 3 x Gdynia. Gościem spotkania będzie aktor, Dawid Ogrodnik. Więcej o przeglądzie na naszej stronie: Najlepsze filmy Festiwalu Filmowego w Gdyni zobaczysz w Augustowie. Przyjadą Kijowska, Woronowicz i Ogrodnik.

Wystawa prac Zdzisława Beksińskiego będzie czynna w Suwałkach do 30 marca 2017 roku. W czasie jej trwania zaplanowane zostały spotkania autorskie oraz pokaz filmu „Ostatnia rodzina” – informacje na temat terminów wydarzeń zostaną opublikowane niebawem w naszym kalendarzu.

W otwarciu wystawy weźmie udział jej kuratorka, Dorota Szomko-Osękowska. Jak pisze w opracowaniu „Świat wizji Zdzisława Beksińskiego – retrospektywa”: Najbardziej wyrazisty aspektem wystawy jest, ukazana w szerokim spektrum, dojrzała twórczość malarska. To w tej dziedzinie sztuki artysta wyrażał się najpełniej, realizując wizje, które w sposób spontaniczny, pozaracjonalny pojawiały się w jego wyobraźni (…). Niemal połowę ekspozycji stanowią obrazy z przełomu lat 70. i 80. – etapu, który artysta nazwał okresem fantastycznym. (…) Ekspozycję zamykają obrazy z ostatnich dwudziestu lat twórczości i rysunki modyfikowane komputerowo (…).

Otwarcie wystawy „Beksiński – retrospekcja” w Muzeum Okręgowym w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj