Reklama

Włochy tylko na chwilę popsuły nastroje

Data:

- Reklama -

Jedynie przejściowy wzrost wahań po włoskim referendum, rynki długu pod presją silnych danych z USA. Interwencja na rynku walutowym niepotrzebna według wicepremiera Morawieckiego. EURPLN wzrósł powyżej 4,50, szybkie odbicie EURUSD. Spore wahania na rynku stopy procentowej, polski dług zyskuje mimo osłabienia za granicą. Dzisiaj dane z Europy i USA.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Podobnie jak w przypadku wyników brytyjskiego referendum czy amerykańskich wyborów prezydenckich, reakcja rynku na przegrane przez włoskiego premiera referendum była jedynie przejściowa.

Wpływ weekendowego głosowania był największy w przypadku włoskich obligacji i stopniowo nasilał się, co miało też przełożenie na szeroki rynek długu, ale w przypadku innych aktywów gwałtowne zmiany z samego początku sesji szybko zostały zatrzymane i gdzieniegdzie odnotowano korektę. Euro tylko na początku sesji było pod presją do amerykańskiej waluty i w kolejnych godzinach odrabiało straty, czego nie zatrzymały nawet kolejne znacznie lepsze od prognoz dane z USA, tym razem o indeksie ISM dla sektora usług za listopad, który wzrósł do najwyższego poziomu od października 2015. Odczyt ten wywarł jednak dodatkową negatywną presję na europejski dług oraz na waluty CEE. Z drugiej strony sesje na rynkach akcji w Europie oraz w USA zakończyły się wzrostem głównych indeksów. Co więcej, cena ropy Brent osiągnęła wczoraj nowe tegoroczne maksimum nieco powyżej 55 USD za baryłkę.

Opublikowane rano dane z Niemiec o zamówieniach w przemyśle okazały się znacząco lepsze od oczekiwań – w październiku zamówienia te wzrosły o 4,9% m/m wobec oczekiwanego wzrostu na poziomie 0,6% m/m.

Kurs EURUSD rósł od początku europejskiej sesji i pod koniec krajowych godzin handlu był już powyżej 1,07 wobec ok. 1,05 (najniższy poziom od marca) na samym początku tygodnia.

Poniedziałkowy zakres wahań był największy od dnia ogłoszenia wyników wyborów prezydenckich w USA. W nocy euro jeszcze zyskało wobec głównych walut i na otwarciu dnia EURUSD znajduje się blisko 1,075.

Kurs EURPLN wzrósł wczoraj powyżej 4,50 w reakcji na słaby nastrój na samym początku dnia i silne dane z USA. USDPLN tymczasem dalej się obniżał po porannym wzroście i zakończył krajową sesję blisko 4,20 (efekt wzrostu EURUSD). Wczorajszy przebieg sesji wskazuje, że rynek właściwie nie zareagował na piątkową decyzję S&P o podwyższeniu perspektywy ratingu Polski do stabilnej z negatywnej. W przypadku innych walut CEE, kurs EURHUF podążał za EURPLN i ponownie wzrósł powyżej 314.

Rubel tymczasem wahał się w trendzie bocznym do dolara, cena ropy też się ustabilizowała. W nocy nie zaszły istotne zmiany i EURPLN na otwarciu dnia znajduje się nieco poniżej 4,50. Czynniki globalne wciąż pozostają kluczowe dla wyceny krajowej waluty.

Wicepremier i minister finansów, Mateusz Morawiecki powiedział wczoraj, że ostatnie osłabienie jest korzystne dla eksporterów i może przyczynić się do odbicia gospodarczego. Dodał także, że nie ma potrzeby interweniować na rynku.

Na krajowym rynku stopy procentowej wahania w trakcie sesji ponownie były bardzo wyraźne – po porannym wzroście o ok. 5 pb na długim końcu, rentowność 10-latki była na zakończenie sesji 5 pb poniżej piątkowego zamknięcia. Wzrosty odnotowano natomiast na rynku IRS – stawka 10L IRS na zamknięcie dnia wyniosła 3,01%, osiągając tym samym nowe tegoroczne maksimum i najwyższy poziom od czerwca 2015 r. Premia za ryzyko dla polskich aktywów, podobnie jak i dla aktywów pozostałych krajów CEE, uległa wczoraj zmniejszeniu; spready pomiędzy rentownością 10-letnich obligacji Polski, Węgier i Czech a niemiecką 10-latką zawęziły się odpowiednio do 340 pb, 326 pb oraz 18 pb (najniżej od marca). W oczekiwaniu na posiedzenia banków centralnych (RPP w środę i EBC w czwartek) wycena krajowych krzywych będzie pod wpływem czynników zewnętrznych. Spodziewamy się utrzymania dużej zmienności na krajowym rynku stopy procentowej.

Ministerstwo Finansów potwierdziło, że 7 grudnia przeprowadzi aukcję odkupu obligacji denominowanych w USD o terminie wykupu 15 lipca 2019 r. Planowana nominalna wartość odkupu wynosi do 1 mld USD. Resort finansów przedstawił wczoraj również kalendarz przetargów SPW na 2017 r. Zakłada on przeprowadzenie dwóch aukcji w miesiącu (oprócz grudnia). Przeprowadzenie aukcji zamiany będzie zależało od sytuacji rynkowej i taka aukcja będzie odbywała się zamiast aukcji regularnej. Resort finansów nie wyklucza również oferowania bonów skarbowych, których emisja będzie odbywać się nieregularnie w zależności od potrzeb, w dowolnym dniu tygodnia.

Ministerstwo Finansów podało również, że banki HSBC, JP Morgan oraz PKO BP otrzymały mandat na zorganizowanie emisji 5-letnich obligacji nominowanych w euro tzw. Green Bonds. Termin tej emisji uzależniony jest od warunków rynkowych.

Instytut Samar podał, że w listopadzie zarejestrowano ok. 42,2 tys. samochodów osobowych i dostawczych, co oznacza wzrost o 14,3% m/m i o 19,4% r/r. Dane te nie wpływają w istotny sposób na naszą prognozę sprzedaży detalicznej na listopad, która wynosi 4,3% r/r.

MRPiPS podało w komunikacie, że w listopadzie stopa bezrobocia wyniosła 8,2%, bez zmian w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Jest to nieco niżej niż nasza prognoza na poziomie 8,3%. „Puls Biznesu”, powołując się na anonimowe źródło w MF, podał, że deficyt budżetu w 2016 r. może wynieść 41,5 mld zł (wobec planowanego deficytu na 54,74 mld zł), a deficyt sektora finansów publicznych 2,4% PKB. Niższa od planu realizacja deficyt budżetu jest zgodna z naszymi oczekiwaniami. Zakładaliśmy, że w tym roku deficyt będzie niższy przynajmniej o 10 mld zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Olbrzymia scena na bulwarach i koncert „Razem dla bezpiecznych granic”. W tle afera wizowa

W niedzielę, 17 września, na bulwarach nad Czarną Hańczą...

Wizyta Premiera i Prezydenta Litwy w Suwałkach (wideo)

Dziś w Suwałkach miało miejsce ważne spotkanie dotyczące bezpieczeństwa...

Stagnacji w gospodarce na Suwalszczyźnie zostanie poświęcona sesja nadzwyczajna

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wystąpił w środę, 31 maja...

Premier Mateusz Morawiecki w Gibach

Rocznicowe obchody Obławy Augustowskiej odbyły się w niedzielę, 10...