Reklama

Agencje ratingowe w centrum uwagi

Data:

- Reklama -

Umiarkowane pogorszenie nastrojów po sygnałach z USA i Europy. Złoty stabilny do euro i mocniejszy do dolara, EURUSD w górę po konferencji Trumpa i minutes EBC. Krajowy rynek stopy procentowej stabilny mimo umocnienia za granicą. Dzisiaj ważne informacje z kraju – grudniowa inflacja i listopadowy bilans płatniczy, wieczorem decyzje ratingowe Fitch i Moody’s.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Wczoraj nastrój na globalnym rynku nieznacznie się pogorszył, do czego przyczynił się przebieg środowej konferencji prasowej Donalda Trumpa i czwartkowe sygnały z EBC. Nowy prezydent USA wbrew oczekiwaniom inwestorów nie nawiązał do planów pobudzenia amerykańskiej gospodarki zapowiadanych w trakcie kampanii wyborczej, co osłabiło dolara oraz schłodziło optymizm dotyczący szybkiego wzrostu aktywności ekonomicznej. Wczoraj opublikowano też protokół z ostatniego posiedzenia EBC, kiedy to bank centralny rozszerzył program skupu aktywów. Dokument pokazał, że decyzja nie była jednogłośna i część członków Rady EBC chciała ograniczenia skali pieniężnej stymulacji. Informacja ta była dodatkowym wsparciem dla euro, ale nie zaszkodziła w wyraźnym stopniu obligacjom.

Kurs EURUSD wzrósł wczoraj w trakcie sesji do 1,068 wskutek rozczarowania konferencją Donalda Trumpa oraz wydźwięku minutes z posiedzenia EBC. Skalę aprecjacji euro ograniczały lepsze od oczekiwań dane z USA o tygodniowej liczbie nowych bezrobotnych. EURUSD wzrósł wczoraj po trzech kolejnych tygodniach spadków i osiągnął najwyższy poziom od 8 grudnia (dnia po wyborach prezydenckich w USA). Dzisiaj po południu poznamy ważne dane z amerykańskiej gospodarki (m.in. sprzedaż detaliczna, indeks Michigan), które mogą przesądzić o tym gdzie EURUSD zakończy tydzień.

Kurs EURPLN nie uległ wczoraj dużym zmianom i oscylował w pobliżu 4,37. Kurs USDPLN tymczasem spadł chwilowo do 4,09 (najniższego poziomu od połowy listopada) w wyniku wzrostu EURUSD. Forint zyskał nieznacznie do euro, a rubel korzystał z rosnącej ceny ropy (wczoraj Brent zyskał 2%) i USDRUB był znowu blisko lokalnego minimum na prawie 59,0.

Dzisiaj poznamy krajowe dane o grudniowej inflacji i listopadowym bilansie płatniczym, jednak naszym zdaniem ich wpływ na rynek będzie znikomy w fazie oczekiwania na decyzje agencji ratingowych po południu. Nie wykluczamy, że Fitch i/lub Moody’s mogą się zdecydować na pogorszenie perspektywy/ratingu dla Polski (szczegóły poniżej), co mogłoby mieć negatywny wpływ na krajowe aktywa – tym bardziej, że wg ankiet PAP i Reutersa praktycznie wszyscy inni analitycy zakładają, że nie dojdzie do żadnych zmian w ocenach agencji, więc taka decyzja byłaby dla rynku zaskoczeniem.

Przypominamy też, że styczeń jest na ogół bardziej zmienny niż inne miesiące roku, a wzrost wahań dla walut z rynków wschodzących zazwyczaj oznacza ich osłabienie. Na krajowym rynku stopy procentowej krzywa IRS pozostała w trakcie wczorajszej sesji stabilna (nieznacznie się obniżyła), za to w przypadku rentowności obligacji odnotowano wzrosty, szczególnie na długim końcu krzywej. Polski dług negatywnie wyróżniał się wczoraj na tle rynku europejskiego, gdzie w większości obligacje zyskały. Jeżeli dzisiaj wieczorem dowiemy się o niekorzystnej zmianie przynajmniej perspektywy polskiego ratingu, to podobnie jak przed rokiem będzie to mieć negatywny (choć zapewne przejściowy) wpływ na krajowy dług.

W ubiegłym roku w połowie stycznia agencja S&P zaskoczyła rynek obniżając ocenę ratingową Polski o dwa stopnie i zmieniając perspektywę na negatywną. Dzisiaj po zamknięciu sesji Moody’s i Fitch mają ogłosić wynik cyklicznych przeglądów polskiego ratingu. Naszym zdaniem jest całkiem możliwe, że agencje zdecydują się na obniżkę perspektywy (Fitch) i/lub ratingu (Moody’s), do czego głównym argumentem będzie obniżka wieku emerytalnego i pogorszenie perspektyw wzrostu gospodarczego. Przypomnijmy, że Fitch od wyborów 2015 nie zmienił jeszcze ani jednego ani drugiego (A-, stabilna), podczas gdy Moody’s w maju 2016 obniżył perspektywę (A2, negatywna).

Z drugiej strony, wczoraj premier Beata Szydło powiedziała wczoraj w wywiadzie dla TVP1, że spodziewa się „dobrych wiadomości” od dwóch agencji ratingowych. To może sugerować brak zmian w ocenach kredytowych dziś wieczorem (agencje zwykle informują rząd z wyprzedzeniem o planowanych zmianach w ratingach).

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wicepremier Beata Szydło w Suwałkach zachęcała do głosowania na „biało-czerwoną drużynę” (audio)

Wczoraj Suwałki odwiedził premier Mateusz Morawiecki, dziś w mieście...

Promyk nadziei na rynkach

Odbicie giełd w USA w piątek wieczorem. Złoty zaczął odrabiać...

Złoty słabszy, zmiany w rządzie

Waluty CEE pod presją na początku tygodnia. Polskie obligacje stabilne...

MF wpłynęło na umocnienie złotego pod koniec roku?

MF i BGK wpłynęły na PLN pod koniec 2017...