Reklama

Meble tapicerowane na co dzień

Data:

- Reklama -

Mebel tapicerowany ma być ładny, wygodny, dopasowany do otoczenia i musi spełniać nasze wymagania. Wszystkie cechy idealnego mebla ma sprzęt nowy. Co jednak zrobić, aby kilkuletnia kanapa również nas zachwycała? Przeczytaj.

W każdym mieszkaniu są krzesła, jest kanapa, może jakieś fotele. Zmieniają się mody w aranżacji pomieszczeń, zmieniają się rodzaje mebli i materiały, z których zostały wykonane. Nie zmienia się jednak sam fakt, że przynajmniej cześć z nich to meble tapicerowane.

Zazwyczaj kupuje się je niezależnie od panującej mody. Mają być ładne, praktyczne, dostosowane wyglądem i wielkością do pomieszczenia, a przy tym służyć przez wiele lat. Dlatego tak ważne jest, aby stopień ich wysłużenia zdecydowanie nie szedł w parze z wiekiem. Jednak tylko zadbane i odpowiednio użytkowane meble mogą cieszyć swoją funkcjonalnością i nienagannym wyglądem przez lata. Szczególnie, że meble tapicerowane w większości robione są ręcznie. Nie rozpadają się więc łatwo, choć mają swoje słabe punkty konstrukcyjne, o których należy pamiętać.

Słabe punkty konstrukcyjne mebli tapicerowanych

Obojętnie, jak fachowo mebel byłby zrobiony i jakich materiałów do jego stworzenia by użyto, każdy ma swoje słabe punkty. Przy meblach tapicerowanych są to niewątpliwie podłokietniki i oparcie. Są one dokręcane do bryły za pomocą grubych śrub i dodatkowo mocowane pasami lub tkaniną. Mogą się więc szybko wyłamywać, poluzowywać, uszkadzać. Dlatego nie powinno się siadać na podłokietnikach, stawać na oparciu. Również niewskazane jest skakanie po siedzisku. Przy meblach wyściełanych pianką tapicerską mogą powstać w niej wgniecenia. Pianka może pękać, rozchodzić się. Przy materacach sprężynowych, sprężyny wyskakują z ramy, łamią się, tracą swoją sprężystość. Ponadto, na podłokietnikach z reguły stosowana jest cienka warstwa wyściółki, która pod naporem może rozdzierać się lub zanikać.

Śpimy na łóżku, nie na meblu z funkcją spania

Dla niektórych osób dużym zaskoczeniem może być wiadomość, że meble z funkcją spania służą do okazjonalnego odpoczynku. Wynika to z konstrukcji samego mebla. Wysuwany element najczęściej zrobiony jest z grubej pianki. Leżące ciało nie zniekształca go tak bardzo. Natomiast na intensywnie użytkowane siedzisko, na którym siada się, działają inne, większe i skoncentrowane siły. Jest ono więc bardziej wyeksploatowane, różni się poziomem. Zazwyczaj jest też zrobione z materaca sprężynowego. Te rozbieżności znacznie zmniejszają komfort wypoczynku. Nieustanne rozkładanie mebla z funkcją spania również przyspiesza psucie się całego mebla.

Tkanina tapicerska specjalnej uwagi

Aby mebel tapicerowany był idealny przez długie lata, warto go odpowiednio pielęgnować. O ile czyszczenie poleca się pozostawić wyspecjalizowanej firmie, o tyle szczotkowanie pillingującej się szenili czy woskowanie skóry, jest w zasięgu naszych możliwości. Samodzielne czyszczenie można robić tylko przy niewielkich zabrudzeniach, delikatnym środkiem przeznaczonym do tego celu i wilgotną ściereczką. W innym przypadku mogą powstać zacieki, przetarcia, zbytnie zmoczenie mebla itd. To zdecydowanie nie służy tapicerce, szczególnie skórzanej czy z ekoskóry.

Z daleka od zwierząt

Zwierzęta mogą meble gryźć, drapać. Pozostawiają na siedzisku sierść i zapach. Szczególnie na meblach delikatnych, skórzanych, drogich, mogą spowodować więcej szkód niż można sobie wyobrazić. Warto więc zastosować wszelkiego rodzaju nakrycia, które nie będą szpeciły otoczenie, ale ochronią siedzisko mebla.

Podobne postępowanie należy wdrożyć przy małym dziecku. Należy również pamiętać, że na meblu tapicerowanym nie możemy stawiać elementów mokrych, gorących, ostrych. Każde z wymienionych może nieodwracalnie uszkodzić tapicerkę.

Natury nie oszukasz

Oczywiście, obojętnie jak bylibyśmy ostrożni, mebel służy do użytkowania. Nie jesteśmy w stanie tylko na niego patrzeć. Warto więc wiedzieć, że nawet odpowiednia eksploatacja kanapy może spowodować rozciągnięcia materiału, „wysiedzenia”, przebarwienia, widoczne przetarcia. Siadanie na tapicerce szenilowej lub wełnianej może powodować naturalne kulkowanie, mechacenie, również zabarwienia, np. od spodni jeansowych. Warto więc postawić na praktyczność mebli, zdrowe podejście do użytkowania i odpowiednią pielęgnację tapicerki. Dzięki temu na pewno nasze meble spełnią swoją funkcję, a przy tym będą nas cieszyły przez wiele lat.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała hurtownia tapicerska Akces oferująca min. materiały obiciowe: hurtownia-akces.pl/materialy-obiciowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane