„Paterson”, rewelacja tegorocznego festiwalu w Cannes i najlepszy od lat film Jima Jarmuscha, już we wtorek, 7 lutego o godz. 18.15 w Cinema Lumiere w Suwałkach. Twórca „Broken Flowers” stworzył pełną humoru opowieść o tym, że życie jest poezją i każdy może odnaleźć szczęście na swój sposób.

Wyjątkowa oda do zwykłego życia, domowej harmonii i poezji, czyli tego, co sprawia, że warto żyć. The Hollywood Reporter

Paterson (Adam Driver) jest kierowcą miejskiego autobusu. Niczego mu nie brakuje. Kocha swoją pełną szalonych pomysłów żonę (Golshifteh Farahani), która każdego dnia tworzy nowy plan na przyszłość. Mężczyzna ma czas na swoją pasję (pisanie wierszy), spacery z psem i spotkania z grupą zaprzyjaźnionych ekscentryków. Jest wśród nich przeżywający zawód miłosny kompan od kufla, wyzwolona singielka przesiadująca wieczorami w barze, czy wiecznie narzekający kolega z pracy, który zazdrości Patersonowi pogody ducha. Jednak na skutek zabawnego zbiegu okoliczności stoicki spokój tytułowego bohatera zostaje poddany próbie.

Jak mówi reżyser, Jim Jarmusch – „Paterson” to spokojna historia. Struktura filmu jest prosta – śledzimy życie bohaterów przez siedem dni. „Paterson” to odtrutka na mroczne, trudne kino pełne problemów bądź akcji. To film, który powinien przepłynąć obok widza, jak obrazy obserwowane przez szybę miejskiego autobusu, jak mechaniczna gondola poruszająca się przez małe, zapomniane miasto.

W jednym z wywiadów Jim Jarmusch zapytany o podobieństwo struktury “Patersona” do wiersza, przyznał, że takie było jego zamierzenie. – Uwielbiam w poezji, muzyce i sztuce wariacje oraz repetycje, bez względu na to, czy to Bach czy Warhol. Chciałem, żeby w moim filmie to struktura była swoistą metaforą życia, tego, że każdy kolejny dzień jest wariacją na temat dnia poprzedniego i następnego – zaznaczył reżyser.

Jim Jarmusch, ur. 1953 r. w wieku 17 lat przyjechał do Nowego Jorku. Początkowo studiował literaturę na Uniwersytecie Columbia. Pod koniec studiów na rok wyjechał do Paryża, gdzie najwięcej czasu spędzał w Cinémathèque Française. Studiował w Institute Film and TV na Uniwersytecie Nowojorskim. Był asystentem Nicolasa Raya. Współpracował również z Wimem Wendersem. Dzięki Wendersowi rozpoczął również współpracę z producentem swoich filmów, Otto Grokenbergerem i operatorem Robbym Müllerem. Debiut filmowy przyniósł Jarmuschowi międzynarodowe uznanie. Jest jednym z najczęściej nagradzanych reżyserów niezależnych.

Patronem cyklu “Kino konesera” jest portal “Niebywałe Suwałk”.

W naszym konkursie można wygrać 2 pojedyncze zaproszenia na pokaz filmu “Paterson” w cyklu “Kino konesera” w Cinema Lumiere. Wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: W filmie “Paterson” pojawia się jeden ze znanych amerykańskich raperów. Który? Odpowiedzi (wraz z imieniem i nazwiskiem do rezerwacji) prosimy przesyłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl

Pierwsza prawidłowa odpowiedź wygrywa. Ze zwycięzcą skontaktujemy się drogą mailową.

KONKURS ZOSTAŁ ROZSTRZYGNIĘTY W DNIU 31 STYCZNIA 2017 R.

Dodaj komentarz