Mija właśnie pół roku od wyboru nowych władz Podlaskiego Związku Piłki Nożnej. – Kluby naszego województwa otrzymały te informacje wcześniej, natomiast teraz chciałbym podzielić się nimi z sympatykami piłki nożnej w regionie – powiedział podczas konferencji prasowej Sławomir Kopczewski, prezes Podlaskiego ZPN.

Związek jest po audycie sytuacji finansowej i prawnej. Kontrola objęła okres półtora roku przed wyborami. Największym problemem okazała się dyscyplina finansowa i organizacyjna pracy. W trybie pilnym koniecznie było wprowadzenie planu naprawczego. Związek został oddłużony (140 tys. zł długu w czerwcu 2016 roku) i po raz pierwszy od wielu lat zamknie rok dodatnim wynikiem finansowym. Wprowadzono przejrzyste zasady podziału biletów na mecze reprezentacji (wcześniej był problem z rozliczeniem płatności za bilety i związek na tym tracił). Wprowadzono bardziej szczegółowy system kontroli i obiegu dokumentów wewnątrz związku. Wdrożony został plan oszczędnościowy. Jednym z jego elementów było przeniesienie siedziby związku do mniejszego lokalu, za to w centrum Białegostoku (przy ul. Jurowieckiej 52). W efekcie teraz związek za wynajem płaci około 3,5 tys. zł, a wcześniej 5,6 tys. zł miesięcznie.

Wdrożony został pakiet „tańsza piłka”: wycofane zostały opłaty za kartki w meczach młodzieżowych; w rozgrywkach „Żaka” i „Orlika” zawody mogą sędziować przeszkoleni trenerzy; z klubów na związek zostały przeniesione opłaty za obserwatorów meczowych.

Został wznowiony dialog Podlaskiego ZPN z samorządami. Odbyły się spotkania z samorządowcami m.in. z: Zambrowa, Łomży, Wysokiego Mazowieckiego, Stawisk, Knyszyna i Dobrzyniewa. – Najbardziej cieszę się, że w końcu zaczęliśmy rozmawiać o podlaskiej piłce. Choć czasem różnimy się poglądami, mamy inne priorytety, ale szukamy kompromisu i wspólnej drogi – mówi prezes Kopczewski.

Zaczęła już działać nowa strona internetowa związku (podlaskizpn.org), lada moment zacznie działać ekstranet. Dodatkowo zostanie stworzone specjalne stanowisko szkoleniowe w siedzibie związku, by można było się indywidualnie dokształcać z obsługi ekstranet-u.

– Warto zauważyć, że po raz pierwszy od lat przedstawiciele Podlaskiego ZPN znaleźli się w wielu ważnych organach „centrali” – dodaje prezes Kopczewski. W sumie to 25 osób: Wiceprezes PZPN ds. Piłkarstwa Profesjonalnego – Cezary Kulesza, Komisja Techniczna – Sławomir Kopczewski– wiceprzewodniczący, Kowalewski Wojciech – członek komisji, Najwyższa Komisja Odwoławcza PZPN – Paweł Przełomski – członek komisji, Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN – Dariusz Mazur, Komisja ds. Piłkarstwa Kobiecego PZPN – Arkadiusz Studniarek – członek komisji, Komisja ds. Piłkarstwa Amatorskiego i Młodzieżowego PZPN – Wojciech Wasilewski – członek komisji, Komisja Finansowa PZPN – Wojciech Strzałkowski – członek komisji, Komisja ds. Futsalu i Piłki Plażowej PZPN – Wacław Rekść – członek komisji, Komisji ds. Odznaczeń i Zasobów Archiwalnych PZPN – Jarosław Kulesza – członek komisji, Delegaci Meczowi PZPN w ramach rozgrywek szczebla centralnego w sezonie 2016/2017: Waldemar Gorlo, Tadeusz Siejewicz
Kolegium Sędziów PZPN Przewodniczący Zespołu Futsalu: Przemysław Sarosiek; Kapituła ds. odznaczeń Kolegium Sędziów PZPN: Antoni Plona; Sędziowie szczebla centralnego: Konrad Kiełczewski, Diana Czerska- Kurek, Agnieszka Dobrzyńska, Ewelina Fiodorczuk, Marcin Adamski, Paweł Tokarewicz, Monika Czudzinowicz, Agnieszka Żmudzka; Obserwatorzy szczebla centralnego: Plona Antoni, Wojno Tomasz, Marek Bilmin.

Związek uruchomił programy szkoleniowe: dla trenerów (w dwóch szkoleniach w grudniu ub.r. udział wzięło ponad 250 trenerów, instruktorów i nauczycieli wychowania fizycznego zajmujących się sportem dziecięcym i młodzieżowym), sędziów (zaplanowane jest 21-22 stycznia w Supraślu) oraz z zakresu bezpieczeństwa imprez masowych (miało miejsce jesienią 2016). Niedługo też rozpoczną się szkolenia stewardów meczowych pracujących w klubach.

W najbliższym czasie najważniejszym wydarzeniem będzie Konwent Podlaskich Samorządów – zjazd samorządów i środowisk piłkarskich. Ma to być forum, podczas którego w obecności najważniejszych podlaskich samorządowców (m.in. marszałek, wojewoda, czy starostowie), spróbujemy wspólnie zastanowić się jak poprawić sytuację podlaskiej piłki, rozwijać sport dziecięcy i młodzieżowy.

Nadal wyjaśniana jest sytuacja, która została ujawniona podczas wyborów. Wówczas stwierdzono, że były prezes Podlaskiego ZPN mógł niezgodnie z prawem pełnić swoją funkcję, po tym jak został skazany prawomocnym wyrokiem sądowym. Teraz konieczne jest ustalenie, czy decyzje podjęte przez byłego prezesa, były wiążące. Przedstawiciele Związku czekają na opinie prawne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj