Reklama

Stacja uzdatniania wody: jak odtruć kranówkę?

Data:

- Reklama -

Woda obecna jest w naszym życiu na każdym kroku. Na co dzień używamy tej płynącej z kranu, ale jej jakość – w zależności od miasta – może pozostawiać wiele do życzenia. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się domowe stacje uzdatniania wody, które umożliwiają dopasowywanie parametrów popularnej „kranówki” do naszych oczekiwań.

Najczęściej sięgamy po wodę z kranu, ale czynimy to z pewną rezerwą. Bo choć badania nad czystością wody są prowadzone regularnie, a pracownicy Miejskich Przedsiębiorstw Wodociągów i Kanalizacji stale podkreślają, że woda, która płynie z naszych kranów, jest bogata w składniki mineralne, to wiele osób zwyczajnie preferuje wodę butelkowaną. Powód? Woda z kranu co prawda odpowiada wszystkim obowiązującym normom oraz przepisom i jest nieszkodliwa (nawet pita w dużych ilościach), ale przy tym bardzo często odstrasza swoim smakiem i zapachem. Nie mówiąc już o specyficznej barwie – kranówka potrafi mieć żółte/rudawe zabarwienie, za które odpowiadają stare rury.

„Twardym trza być, a nie miętkim”? Błąd!

W wodzie kranowej co prawda nie ma bakterii chorobotwórczych, ale woda z większości ujęć w Polsce charakteryzuje się bardzo wysoką twardością, czyli zawiera duże ilości wapnia i magnezu. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim – nadmierne zużywanie środków myjących, piorących i czyszczących, a także powstawanie kamienia, który wywołuje straty energii cieplnej oraz znacznie skraca żywotność urządzeń grzewczych i AGD. Twarda woda niekorzystnie wpływa na stan instalacji hydraulicznych, układów grzewczych i armatury sanitarnej. Nic dziwnego, bo woda, którą w ciągu roku użytkuje 4-osobowa rodzina, może zawierać aż 70 kg kamienia!

Z pomocą przychodzą domowe stacje uzdatniania wody. Dzięki nim można uzdatnić praktycznie każdą wodę, bez względu na jej pochodzenie oraz występujące w niej problemy. Na czym polega proces zmiękczania wody i w jaki sposób przebiega? Odpowiedź jest stosunkowo prosta: w trakcie przepływu wody przez żywicę jonowymienną sole wapniowe i magnezowe (odpowiedzialne za twardość wody) zostają wymienione na sole sodowe, które nie powodują twardości wody. Gdy zdolność jonowymienna danego złoża zostanie wyczerpana, poddawane jest ono procesowi regeneracji za pomocą roztworu solanki.

Wybierz stację uzdatniania wody

Dzięki stacji uzdatniania wody podwyższymy sprawność naszej instalacji grzewczej i wydłużymy żywotność sprzętów AGD, co oznacza spore oszczędności na naprawach. Ponadto, zredukujemy wydatki finansowe na środki czyszczące i myjące. Nie wspominając już o tym, że po kąpieli w miękkiej wodzie włosy staną się bardziej lśniące i aksamitne w dotyku, zaś skóra zrobi się zdrowsza i gładka. Wodę zmiękczoną można też naturalnie pić, choć pewną ostrożność powinny zachować osoby, które stosują dietę bezsolną.

Artykuł opublikowany dzięki firmie STG
Artykuł został przygotowany przez firmę STG Viessmann Poznań specjalizującej się w sprzedaży, instalacji i serwisie sprzętu Viessmann tj. kotły gazowe Vitodens i Vitopend, pompy ciepła, kolektory słoneczne itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kolektory słoneczne – oszczędność jasna jak słońce

Kolektory słoneczne pozwalają przetwarzać promieniowanie słoneczne w energię cieplną,...