Taras jak marzenie. O inwestycji pomyśl przed sezonem

1
954
taras, budowa tarasu, ogród

Każdy posiadacz domu marzy o relaksie. Budowa przydomowego tarasu, nawet w maleńkim ogrodzie, może to zapewnić. W końcu latem może on stać się centrum nie tylko życia rodzinnego, ale i towarzyskiego. Planowanie budowy warto zacząć już teraz.

W każdym przedsięwzięciu budowlanym najważniejszym jest to, aby je odpowiednio zaplanować. Nie należy pomijać z pozoru błahych czynników, tak aby w fazie wykonywania nie okazało się, że nagle wymagany budulec dostępny będzie w sklepie – na zamówienie i to za kilka miesięcy. Pierwszym i pod wieloma względami najistotniejszym czynnikiem jest lokalizacja tarasu. Nie jest to decyzja łatwa. A wpływ na miejsce i kształt tarasu ma wiele różnych szczegółów: wielkość ogrodu, kształt działki, styl naszego domu, dostępne środki finansowe, dostępność wybranych materiałów budowlanych i ekipy budowlanej.

Nie wszystkie tarasy będą odpowiednie dla dużego, trawiastego ogrodu z nielicznymi klombami kwiatowymi, jeszcze inne będą odpowiadać małym, nieco zabałaganionym ogródkom, w których rośnie wiele roślin ozdobnych. W przypadku tych pierwszych, odpowiednie będą większe i często odseparowane od budynków, z kolei w małych ogrodach lepiej zdecydować się na taras przydomowy. Analogicznie sytuacja wygląda, gdy chodzi o kształt działki.

Taras powinien być także dostosowany do stylu domu: nowoczesne domy powinny mieć tarasy w podobnej aranżacji, bez zbędnych kolumnad i ozdób, a domy w stylu dworkowym korzystniej wypadają z tarasami kamiennymi, zdobnymi i przylegającymi do domu.

Wszystkie decyzje determinują jednak dwa czynniki: kwota, jaką możemy przeznaczyć na budowę i czy wybrane przez nas materiały są dostępne od ręki. Także decyzja, czy samodzielnie zbudujemy taras, czy wynajmiemy ekipę budowlaną, jest ważna.

Budowa tarasu

Przy samodzielnej budowie tarasu warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, działka powinna zostać w miejscu wybranego tarasu odpowiednio wyprofilowana – oznacza to, że teren, na którym stanie budowla, powinien być płaski. Jeśli popełniony zostanie jakiś błąd i powstaną skosy, nie zagwarantuje to swobodnego relaksu ani komfortu, jaki daje wypoczynek. Taras musi być wykonany przy zachowaniu najwyższej staranności – bez względu na wybrany materiał do budowy. Zastanawiając się nad miejscem na budowę, warto wziąć pod uwagę lokalizację od wschodu, ewentualnie od północy, tak, aby rano miejsce było nasłonecznione, a wieczorem panował tam przyjemny cień.

taras1

Kolejnym krokiem przy budowie tarasu jest wybór materiału budowlanego. Może to być drewno, kamień, płytki, czy też zwykły beton. Ważne, aby odpływ wody z podłogi był swobodny – aby ta po większych opadach nie zalegała. Brak odpływu może znacząco obniżyć żywotność i wytrzymałość budowli. Każdy z materiałów ma zalety: drewno jest miękkie i dobrze wpasuje się w klasyczne domy. Kamień najlepiej odpowiada domostwom w stylu dworkowym, a płytki – domom nowoczesnym. Modnym w ostatnich latach rozwiązaniem jest łączenie wielu materiałów w jednej budowli.

Najczęściej wybieranym miejscem na budowę jest wyjście z salonu. Jest to niejako przedłużenie jadalni i powiększenie gabarytów domu. Z pewnością jest to rozwiązanie bardzo wygodne, gdy chodzi o organizację wydarzeń towarzyskich i imprez rodzinnych. Popularność zyskują także tarasy poza bryłą budynku – odseparowane od domu – wkomponowane w roślinność i zabudowę ogrodową. W większości jednak dopasowane są one do ogrodów o dużej powierzchni.

Projekt otoczenia

Oprócz samej budowli, taras i jego atmosferę tworzy też otoczenie i warunki w nim panujące. Warto przemyśleć odsunięcie od budowli wszelkiego rodzaju urządzeń, które mogą zaburzać odpoczynek – choćby nieestetycznym wyglądem lub brzydkim zapachem. Drugim czynnikiem jest zapewnienie intymności – odseparowanie się od sąsiadów – można to osiągnąć za pomocą płotu lub też roślinności pnącej, takiej jak bluszcze czy glicynie.

Jeśli planujemy otoczyć taras roślinnością, warto zaplanować wcześniej rabatkę z przyjemnie pachnącymi, wykorzystywanymi w gotowaniu ziołami. Jest to szczególnie przydatne w czasie grillowania na wolnym powietrzu i z pewnością spodoba się gościom. Poza ziołami, warto także ukwiecić nasz taras pachnącymi kwiatami, zwłaszcza takimi, które kwitną przez dłuższy czas. Sprawdzą się tutaj róże, lilie, hiacynty drzewa jaśminu czy kaliny.

Jeśli zmuszeni jesteśmy wybudować taras w miejscu nasłonecznionym, warto posadzić kilka drzew, które nie od razu, ale w przyszłości zapewnią odpowiednią dawkę cienia. Niekoniecznie muszą to być popularne tuje, sprawdzą się też przyjemnie szumiące topole, widowiskowe brzozy czy wierzby płaczące.

taras3

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca min. budowle ogrodowe i zadaszenia tarasu: ogrodolandia.pl/zadaszenia-tarasu

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz