„Amerykańska sielanka” w kinie

Fot. materiały promocyjne, źródło: oficjalna strona filmu - www.americanpastoral.movie

Bezkompromisowa ekranizacja, nagrodzonej Pulitzerem powieści Philipa Rotha, z Ewanem McGregorem, Jennifer Connelly i Dakotą Fanning w rolach głównych już we wtorek, 21 lutego o godz. 18.30 w Cinema Lumiere w Suwałkach. Kolejny, po American Beauty, wstrząsający obraz destrukcji amerykańskiego społeczeństwa zostanie zaprezentowany w cyklu „Kino konesera”.

Idealna żona, idealny dom, idealne dziecko. Los cały czas się do niego uśmiechał. Właśnie tak zawsze wyobrażałem sobie szczęśliwe życie. „Amerykańska sielanka” Philip Roth

Seymour (Ewan McGregor) ma wszystko, co Ameryka lat 60-tych definiowała jako szczęście: piękną żonę Dawn (Jennifer Connelly), dobrą pracę, wymarzony dom na wsi i ukochaną córkę, Merry (Dakota Fanning). Dzień, w którym dowiaduje się, że jego jedyne dziecko jest zdolne do brutalnych ataków terroryzmu, będzie ostatnim dniem jego dotychczasowego życia. Czy amerykański sen o szczęściu, pokoju i dobrobycie był tylko marzeniem jednego pokolenia?

„Amerykańska sielanka” bazuje na nagrodzonej Pulitzerem powieści amerykańskiego skandalisty Philipa Rotha o tym samym tytule. Film portretuje głębokie przemiany społeczne zachodzące w Ameryce XX-tego wieku pokazując je z perspektywy jednej rodziny. Jej los stanowi parabolę amerykańskiej, naiwnej wiary w iluzję nowego, lepszego świata. Obraz jest próbą rozliczenia wszystkich obietnic naszego stulecia: powszechnego pokoju, dobrobytu, porządku społecznego, błogosławieństwa domowego zacisza.

Fot. materiały promocyjne, źródło: oficjalna strona filmu – www.americanpastoral.movie

Scenarzysta John Romano, doktor literatury na Columbia University, stanął przed zadaniem przełożenia na język filmu opowieści, która rozciąga się w burzliwym okresie przejściowym między spokojnym okresem końca lat 40. a rewolucją lat 70., a także przeplata wielkie wydarzenia historyczne z prywatną historią jednej rodziny. Romano miał nie lada wyzwanie, ze względu na najwyższy kunszt pisarski Philipa Rotha. Mierzył się z pozycją kultową, wielokrotnie nagrodzoną. Było warto. – Jestem fanem filmu! Reżyserowi udało się uchwycić istotę i głębię mojej powieści. Razem ze scenarzystą nie poszli na kompromisy, dzięki czemu siła przekazu pozostała mocna i wymowna. Jestem zachwycony! – jednoznacznie pozytywnie ocenił film Philip Roth, który do tej pory dość krytycznie wyrażał się o wcześniejszych ekranizacjach swoich powieści.

Ewan McGregor od momentu kiedy przeczytał skrypt do filmu, wiedział, że chce być częścią projektu o nazwie „Amerykańska sielanka”. Podobnie było w przypadku Jennifer Connelly, zdobywczyni Oscara. Film w Suwałkach zostanie zaprezentowany w cyklu „Kino konesera”, objętym patronatem „Niebywałych Suwałk”.

W naszym konkursie można wygrać 2 pojedyncze bilety na pokaz filmu „Amerykańska sielanka”. Wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Ile filmów wyreżyserował dotąd Ewan McGregor? Podaj ich tytuły. Odpowiedzi prosimy przesyłać mailem (wraz z imieniem i nazwiskiem do rezerwacji): redakcja@niebywalesuwalki.pl

Kto pierwszy ten lepszy. O wygranej zwycięzców poinformujemy mailem.

KONKURS ZAKOŃCZONY I ROZSTRZYGNIĘTY!

Dodaj komentarz