Reklama

Dolar nieco słabszy po publikacji protokołu Fed

Data:

- Reklama -

Dobre dane z Niemiec, ale rynek obawia się o wybory we Francji, Fed sygnalizuje możliwość podwyżek stóp wkrótce. Złoty nieco słabszy, EURUSD w dół. Lekkie osłabienie krajowego długu, ale spread do Bunda najwyżej od lat. Dzisiaj dane o PKB w Niemczech, w kraju dane o bezrobociu.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

W środę nastroje inwestorów na rynku akcji nadal były dość dobre, chociaż notowania stabilizowały się w oczekiwaniu na nowe dane makro i wieczorną publikację minutes Fed. Ponadto, drożały niemieckie obligacje, co miało związek z rosnącym ryzykiem politycznym w Europie, zwłaszcza w kontekście szans Marine Le Pen na zwycięstwo we francuskich wyborach. Nieco gorszy nastrój panował także na rynku walutowym. Niemiecki wskaźnik nastrojów wśród przedsiębiorców niemieckich Ifo był powyżej oczekiwań i jest to kolejny z rzędu dobry odczyt wskaźników wyprzedzających największej gospodarki strefy euro.

W IV kw. brytyjska gospodarka rosła w tempie 2,0% r/r, bez zmian w porównaniu do poprzedniego kwartału. Wzrost w ujęciu odsezonowanym zrewidowano do 0,7% kw/kw z 0,6%, ale odczyt za cały rok został obniżony do 1,8% z 2,0%. Dane pokazały, że pod koniec roku doszło do spowolnienia konsumpcji prywatnej oraz spadku inwestycji firm, co rzuca się cieniem na perspektywy wzrostu w 2017 r. Dane te wsparły brytyjskie aktywa i pokazały, że obawy o Brexit nie miały jeszcze istotnego przełożenia na realne procesy gospodarcze.

Protokół z lutowego posiedzenia FOMC pokazał, że wielu członków Fed opowiada się za podwyżką stóp procentowych „całkiem niedługo”, jeżeli pozwoli na to rozwój sytuacji w gospodarce. W ich ocenie istnieje niewielkie ryzyko, iż presja inflacyjna w USA znacząco wzrośnie. Wczoraj Jerome Powell z Rady Gubernatorów Fed powiedział, że nie ma oznak, iż FOMC zbyt wolno podnosi stopy procentowe. W jego ocenie stopniowe zacieśnianie polityki monetarnej USA będzie uzasadnione, jeżeli gospodarka będzie rozwijać się zgodnie z prognozami. Wczorajszy protokół Fed pokazał, że o ile wielu członków Fed oczekuje podwyżek „wkrótce” to tylko kilku spodziewa się na najbliższym posiedzeniu. Po publikacji tego protokołu część inwestorów zdecydowała się na realizację zysków, co znalazło odzwierciedlenie we wzroście EURUSD, spadku indeksów giełdowych oraz umocnieniu amerykańskiego długu (rentowność 10-latki tymczasowo spadła poniżej 2,40%).

W środę kurs EURUSD obniżył się z 1,054 do 1,05. Euro osłabiało się pod wpływem wyższego ryzyka politycznego w Europie, a dolar umacniał się dzięki poniedziałkowej wypowiedzi Patricka Harkera z Fed, sugerującej konieczność podwyżek stóp. Po publikacji protokołu z lutowego posiedzenia Fed dolar oddał nieco zysków i na otwarciu dzisiejszej sesji EURUSD znajduje się blisko 1,055.

Dzisiaj ważne dla kursu mogą być dane z Niemiec o wzroście PKB w IV kw. Złoty osłabiał się do głównych walut w środę. Kurs EURPLN wzrósł do 4,30 z 4,29, a USDPLN do 4,10 z 4,08. Złotemu nie sprzyjał słabszy nastrój związany z ryzykiem politycznym. Na otwarciu dzisiejszej sesji złoty pozostaje względnie mocny wobec głównych par walut – EURPLN znajduje się nieco poniżej 4,30, a USDPLN w okolicach 4,07. Nastroje globalne wciąż pozostają kluczowe dla wyceny krajowej waluty.

Krajowy rynek stopy procentowej był mniej więcej stabilny w środę. Krzywa rentowności trochę się wystromiła, rentowność 10-letniej obligacji poszła w górę o 2 pb. Ponieważ w tym samym czasie rentowności Bundów obniżyły się, spread do niemieckich obligacji wzrósł do ponad 360 punktów bazowych, czyli był najwyższy od połowy 2012 r. Krzywa IRS była stabilna.

Zdaniem Komisji Europejskiej, obniżenie wieku emerytalnego w Polsce zwiększy deficyt finansów publicznych o 0,4-0,9% PKB do 2050 r. Wg Komisji, taki wzrost wydatków państwa może dość wyraźnie naruszyć równowagę budżetową.

Inflacja HICP wyniosła w styczniu 1,4% r/r w Polsce i 1,8% r/r w strefie euro. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej dla Polski obniżył się w lutym, głównie ze względu na niższą ocenę obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów. Z kolei wskaźnik wyprzedzający wzrósł ze względu na poprawę ocen dotyczących przyszłego poziomu bezrobocia. Pomimo niejednoznacznego kierunku zmian indeksu, utrzymuje się on na wysokich poziomach, sugerujących dobre tempo wzrostu konsumpcji w I kw. 2017 r.

Dziś o godz. 10:00 GUS opublikuje dane dotyczące stopy bezrobocia oraz Biuletyn Statystyczny za styczeń. Spodziewamy się wzrostu stopy bezrobocia w styczniu do 8,6% z 8,3% w grudniu (czynnik sezonowy). Natomiast w Biuletynie Statystycznym znajdziemy szczegółowe informacje na temat tempa wzrostu płac i zatrudnienia w styczniu. Naszym zdaniem wynikał on przede wszystkim z procesu zamiany umów cywilnoprawnych na etaty.

Dane pokazują, że umowy cywilne są najbardziej rozpowszechnione w administrowaniu i działalności wspierającej. Mocny wzrost w tym sektorze wsparłby naszą tezę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Promyk nadziei na rynkach

Odbicie giełd w USA w piątek wieczorem. Złoty zaczął odrabiać...

Złoty słabszy, zmiany w rządzie

Waluty CEE pod presją na początku tygodnia. Polskie obligacje stabilne...

MF wpłynęło na umocnienie złotego pod koniec roku?

MF i BGK wpłynęły na PLN pod koniec 2017...

Studencie, poznaj 3 błędy, których będziesz żałować po studiach

Według raportu Job Square, w 2016 roku prawie połowa...