Reklama

Raport z rynku pracy w USA w centrum uwagi

Data:

- Reklama -

Gołębi FOMC wspiera popyt na ryzykowne aktywa, Chiny podnoszą stopy. Złoty nieco słabszy na otwarciu dnia, a EURUSD lekko w dół w oczekiwaniu na raport z rynku pracy w USA. Wyraźne umocnienie na polskim rynku stopy procentowej w ślad za zagranicą i dzięki udanej aukcji obligacji. Dzisiaj miesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy, decyzja banku Rosji.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Na samym początku wczorajszej sesji widać było pogorszenie globalnego nastroju, ale pozytywna ocena sytuacji w gospodarce USA przez FOMC połączona z brakiem sugestii o kolejnej podwyżce stóp sprawiły, że optymizm szybko powrócił na rynek.

W efekcie, indeksy giełdowe w Europie rosły, rentowności obligacji dość wyraźnie spadały, waluty CEE także pozostały mocne. Tygodniowe dane z rynku pracy USA zaskoczyły lekko na plus, ale nie zmniejszyły gołębiego wydźwięku posiedzenia FOMC.

Wczoraj Bank Anglii utrzymał stopy procentowe bez zmian, główna w dalszym ciągu wynosi 0,25%. Bank zrewidował w górę prognozę wzrostu PKB na 2017 do 2,0% r/r z 1,4% r/r. Z drugiej strony, nie zasygnalizował, aby w obliczu rosnącej inflacji miał niebawem zacząć podnosić stopy, co przesądziło o wczorajszym wyraźnym osłabieniu funta.

Na otwarciu dzisiejszej sesji nastroje na rynkach nieco słabsze za sprawą wydarzeń w Chinach. Bank centralny Chin nieoczekiwanie podwyższył stopy stosowane w operacjach otwartego rynku oraz koszt pieniędzy udostępnianych w ramach mechanizmu SLF, dzięki któremu banki mogą pożyczać środki na okres od miesiąca do trzech. Stopy 7-, 14- i 28-dniowych pożyczek w ramach kontraktów odwróconego repo wzrosły o 10 pb do odpowiednio 2,35%, 2,50% oraz 2,65%. Natomiast stopa wykorzystywana w ramach mechanizmu SLF wzrosła do 3,10% z 2,75%. Z Chin napłynęły również słabe dane – indeks PMI dla przemysłu (publikowany przez Caixin i Markit) spadł w styczniu do 51 pkt z 51,9 pkt w grudniu wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 51,8 pkt.

Kurs EURUSD oscylował wczoraj w pobliżu 1,08 w oczekiwaniu na dzisiejsze dane z USA. Euro utrzymało zyski zanotowane w nocy w reakcji na gołębi wydźwięk posiedzenia FOMC i osiągnęło sesyjne maksimum na poziomie 1,083. Ten tydzień jest już siódmym z rzędu kiedy euro zyskuje do dolara. Ostatni raz seria przynajmniej takiej długości miała miejsce w IV kw. 2004, kiedy EURUSD rósł przez osiem tygodni. Na otwarciu dnia EURUSD znajduje się blisko 1,076. Dzisiaj poznamy miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy. Wydaje się, że reakcja rynku może być asymetryczna – silniejsza na odczyt mocniejszy niż słabszy od oczekiwań.

Kurs EURPLN wahał się wczoraj tuż powyżej 4,30, a USDPLN testował 3,98. Wyraźniej zyskiwały inne waluty regionu CEE – EURHUF spadł przejściowo do prawie 308 z 309,5, a USDRUB obniżył się do 59,37 z ok. 60. Na otwarciu dnia złoty jest nieco słabszy wobec głównych walut; EURPLN jest nieco powyżej 4,31, a USDPLN w okolicach 4,01. Krajowa waluta pozostaje wrażliwa na zmiany globalnego nastroju, a ten będzie dziś pod wpływem danych z rynku pracy USA. W styczniu złoty był najsilniejszą walutą z rynków wschodzących do euro, dolara, franka i funta. Wydaje się, że mogą być potrzebne kolejne silne pozytywne impulsy, by złoty kontynuował trend lub przynajmniej utrzymał ostatnie zyski.

Na krajowym rynku stopy procentowej IRS i rentowności dość mocno spadły w czwartek dzięki trendowi panującemu na świecie i bardzo udanej aukcji polskich obligacji (szczegóły poniżej). W efekcie, krzywa IRS przesunęła się w dół o 1-4 pb, a obligacyjna o 4-5 pb, największe zmiany zaszły na długim końcu. Dzisiaj uwaga rynku skupi się na danych z USA. Dane opublikowane wcześniej w tym tygodniu sugerują, że odczyt z rynku pracy może być dość dobry, co mogłoby zachęcić do realizacji zysków z wczorajszego umocnienia.

Czwartkowa aukcja obligacji była bardzo udana, Ministerstwo Finansów sprzedało dług za prawie 6 mld zł, z czego 5 mld zł na aukcji podstawowej przy łącznym popycie ponad 15 mld zł. Zgodnie z naszymi przypuszczeniami, ponownie największym zainteresowaniem cieszył się 10-letni benchmark – ze sprzedaży DS0727 resort pozyskał prawie 2,2 mld zł. Tak jak na aukcji z końca stycznia, inwestorzy zgłosili niewielki popyt na OK0419.

Ministerstwo Finansów podało, że po wczorajszej aukcji pokryło już 38,8% tegorocznych potrzeb pożyczkowych brutto. Według wstępnych danych o wykonaniu budżetów jednostek samorządu terytorialnego za grudzień 2016 r., dochody JST wyniosły 213,4 mld zł, a wydatki 205,7 mld zł, co oznacza nadwyżkę na poziomie 7,7 mld zł wobec planowanego deficytu 4,8 mld zł. Wydatki inwestycyjne samorządów w IV kw. 2016 r. wyniosły 13,6 mld zł (spadek o 22,5% r/r), a w całym roku 24,2 mld zł (spadek o 34,9% r/r). Dane te wskazują, że inwestycje samorządów zaczęły odbijać od dna, ale wciąż utrzymywały się na stosunkowo niskim poziomie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wojny handlowe: imperium kontratakuje

Trump ogłasza nowe cła wobec Chin, rynki w dół. Aprecjacja...

Geopolityka trzęsie rynkami

  Obligacje rynków bazowych oraz dolar zyskują, zaś polskie...

Promyk nadziei na rynkach

Odbicie giełd w USA w piątek wieczorem. Złoty zaczął odrabiać...

Złoty słabszy, zmiany w rządzie

Waluty CEE pod presją na początku tygodnia. Polskie obligacje stabilne...