„Słoń i kwiat” to pierwszy spektakl dla dzieci Grupy Coincidentia, zrealizowany w koprodukcji z Białostockim Teatrem Lalek. Wyreżyserowana przez Roberta Jarosza fabuła spektaklu, inspirowana opowiadaniami Briana Pattena w przekładzie Piotra Sommera, dzieje się w dżungli. W dżungli, która była prawie puszczą… która była prawie lasem… który był prawie ogrodem… Spektakl będzie można obejrzeć w najbliższy piątek i w sobotę w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Uwaga! Spektakl został odwołany z przyczyn niezależnych od Organizatora.

Pewnego dnia, płynący nurtem rzeki liść przyniósł do dżungli najmniejszego na świecie słonia. Nie wiedział, skąd się tam wziął. Nie pamiętał, kto go tam wysłał. Wiedział jedynie, że chce stać się wielki. A żeby stać się wielkim trzeba dowiedzieć się o świecie, ile się tylko da. A żeby dowiedzieć się o świecie ile się tylko da, trzeba znaleźć przyjaciela, zrozumieć, co sprawia, że nastaje dzień, uwolnić więzioną lilię, docenić talent komiczny hieny, dopomóc dręczonym robakom, nauczyć świnię mówić o kolorach, pokonać drwala, który ścina księżycowe promienie oraz odnaleźć miejsce, w którym rzeka zamienia się w wielkie jezioro. Dużo wyzwań, jak na kogoś, kto ma zaledwie pięć centymetrów… z kawałkiem.

Fot. Bartek Warzecha

Spektakl jest pięknie zrealizowaną i nienachalną aluzją do wiary w to, że poradzimy sobie ze światem i nieumiejętności dostrzegania wielkości w mniejszych od nas. A przecież potencjał jednego małego słonia (albo małego człowieka) może być ogromny. Dlatego i dzieci, i dorośli, znajdą w nim coś dla siebie. – Patten prezentuje nam zbiór dziecięcych mitów na temat powstania dżungli – mówi Robert Jarosz, reżyser. Całość jest opowiedziana bardzo dowcipnie, a dowcip ten podszyty jest filozofią. Coś dla siebie znajdzie każdy. I dziecko, i dorosły. To spektakl familijny. Zobaczymy perypetie małego słonia, który poznaje świat. Odkrywanie przeplata się tu z tworzeniem.

W spektaklu mamy szansę obserwować całą gamę środków teatralnych: od muzyki na żywo, przez połączenie gry aktorskiej w żywym planie z animacją przedmiotu, po różnorodne środki plastyczne, w tym nietypowe i intrygujące kostiumy. Poza tytułowymi Słoniem i Kwiatem zobaczymy też m.in. świnie, małpy, wróble, hienę i stadko dżdżownic. – Wszystkie te postaci są wyjątkowe – zapewnia Paweł Chomczyk, tytułowy Słoń. Kwiat się uwolnił i biega sobie swobodnie po dżungli. Lilia też by chciała, mimo że wiąże się to z szybszym starzeniem się. Dżdżownice wychodzą z ziemi wabione poezją głodnego wróbla, a hiena nazywa sama siebie królową dowcipu.

Fot. Bartek Warzecha

Spektakl został nagrodzony na VI Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY 2013 w Poznaniu, na III Festiwalu Teatralna Karuzela 2013 w Łodzi, XXVI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Walizka w Łomży oraz XXVII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu.

Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza w sobotę, 11.02.2017 o godz. 10:00 do Sali im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5 w Suwałkach. Bilety w cenie 17 zł do kupienia na www.bilety.sokuswalki.eu lub w kasie SOK. Grupy zorganizowane zobaczą sztukę w piątek 10.02 o godz. 8.30 i 11.00. Rezerwacje tel. 87 563 85 18.

Aby wygrać 2 pojedyncze bilety na sobotnią sztukę, wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Jak duży jest tytułowy słonik? Odpowiedzi (wraz z imieniem i nazwiskiem – do rezerwacji) prosimy przesyłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl

KONKURS ODWOŁANY!

Bilety otrzymają dwie osoby, które prawidłowej odpowiedzi udzielą jak najszybciej. O wygranej zostaną poinformowane przez nas mailem.

Leave a Reply