Reklama

Wzrosło bezrobocie

Data:

- Reklama -

Niewielkie zmiany przy braku publikacji ważnych danych. EURPLN przestaje spadać, EURUSD stabilny. Wyraźne wzrosty polskich rentowności i IRS. Dzisiaj decyzja RPP.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Wtorkowa sesja nie przyniosła znaczących zmian na globalnym rynku. Brak publikacji ważnych danych sprawił, że rentowości na rynkach bazowych zmieniły się nieznacznie, główne kursy walutowe pozostały względnie stabilne, a indeksy giełdowe w Europie wahały się blisko poniedziałkowego zamknięcia.

Rumuński Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że ustawa dotycząca przewalutowania kredytów we frankach, przyjęta w październiku, jest niezgodna z konstytucją. Rumuńska ustawa zakładała przewalutowanie po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu i miała kosztować banki ok. 530 mln €. Prezes Narodowego Banku Rumunii Mugur Isarescu stwierdził, że wyrok Trybunału to dobra decyzja.

Kurs EURUSD wahał się przez całą wtorkową sesję w pobliżu poziomu otwarcia na ok. 1,065 w wyniku braku nowych impulsów do kierunkowego ruchu. Dzisiaj, dokładnie tak jak wczoraj, nie poznamy żadnych ważnych danych, więc notowania EURUSD będą zapewne znowu przebiegać w spokojnej atmosferze.

Kurs EURPLN spadł niedługo po otwarciu sesji do 4,27, ale w kolejnych godzinach nastąpiło dość mocne odbicie do 4,31. W przypadku USDPLN odnotowano wzrost do nawet 4,04 z 4,0 na otwarciu. W przypadku innych walut naszego regionu, forint pozostał wczoraj stabilny do euro, podczas gdy rubel stracił do dolara (USDRUB odbił do 59,4 z 58,8) na fali taniejącej ropy.

Nie sądzimy, aby wynik posiedzenia RPP miał istotny wpływ na notowania złotego. Istotniejsze będą nastroje globalne oraz brak publikacji ważnych danych, co według nas zachęcać może do realizacji zysków z ostatniego umocnienia krajowej waluty.

Na krajowym rynku stopy procentowej IRS i rentowności wzrosły o 1-5 pb, najwięcej na długim końcu krzywej obligacyjnej, co w dużym stopniu mogło być wynikiem znacznego osłabienia długu w naszym regionie – rentowności obligacji Czech, Węgier czy Rosji wzrosły wczoraj o 3-5 pb. Zmiany na rynku bazowym były tymczasem niewielkie (w efekcie 10-letni spread do Bunda rósł drugi dzień z rzędu), a na peryferiach rentowności spadły o 5-6 pb.

Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej podało, że z jego szacunków wynika, że w styczniu stopa bezrobocia wzrosła do 8,7% z 8,3% w grudniu. Nasza prognoza stopy bezrobocia na styczeń to 8,6% i po danych Ministerstwa Pracy widzimy pewne ryzyko w górę. Wg resortu, od końca 2016 przybyło 63,0 tys. bezrobotnych. Wzrost stopy bezrobocia jest zgodny ze wzorcem sezonowym i wg wiceministra Stanisława Szweda może ona jeszcze wzrosnąć w lutym, a od marca powinna się zacząć obniżać.

Dzisiaj decyzję ws. stóp procentowych ogłosi RPP. Spotkanie Rady to jedyne warte uwagi krajowe wydarzenie w kraju w tym tygodniu. Nie spodziewamy się jednak znacznej zmiany w komunikacie, jako że sytuacja gospodarcza jest podobna jak podczas poprzedniego posiedzenia – pojawiały się nowe sygnały ożywienia gospodarczego na początku roku, ale niewiele więcej wiadomo w kwestii perspektyw inflacji.

Ostatnie komentarze członków RPP sugerują naszym zdaniem, że różnice w poglądach odnośnie do perspektyw polityki pieniężnej mogą się nasilić, gdy inflacja wzrośnie mocniej. To z kolei może podsycać oczekiwania rynkowe na temat podwyżek stóp (chociaż prezes NBP zapewne będzie łagodził takie oczekiwania). Niemniej, będzie to temat dopiero na kolejne miesiące, a dzisiejsze posiedzenie RPP będzie raczej mało ekscytujące.

Elżbieta Rafalska, minister Pracy, powiedziała w rozmowie w radiu RMF FM, że 24 tys. kobiet nie pracuje ze względu na program 500+. Wydaje nam się, że są to pierwsze oficjalne szacunki dezaktywizacyjnego wpływu tego programu. Wcześniejsze szacunki instytutów badawczych opierały się na modelach ekonomicznych i sugerowały, że efekt może być nawet 10-krotnie mocniejszy. Jeśli efekt ten utrzyma się na poziomie podanym przez Rafalską, to będzie go można uznać za umiarkowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Prezydent Suwałk i zarząd Strefy Ekonomicznej apelują o program pomocowy

Gospodarcza stagnacja i spadek zatrudnienia - to są poważne...

MF wpłynęło na umocnienie złotego pod koniec roku?

MF i BGK wpłynęły na PLN pod koniec 2017...

Z kraju: Mateusz Morawiecki ma zostać premierem

Beata Szydło składa dymisję, Mateusz Morawiecki kandydatem na premiera. Złoty...

Zimny wrzesień rozgrzał sprzedaż detaliczną

Dobry nastrój utrzymuje się na globalnym rynku. Solidne dane z...