Reklama

Czy nowe projekcje wpłyną na RPP?

Data:

- Reklama -

Nastrój na rynku wciąż słabe nastroje, tym razem ciążą odczyty z Niemiec. Złoty stabilny, EURUSD nieznacznie w dół. Polskie IRS i rentowności nieco w górę, Bund zyskuje. Dziś decyzja RPP, za granicą raport ADP z rynku pracy USA.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

We wtorek na globalnym rynku utrzymywał się słaby nastrój, zapoczątkowany w poniedziałek. Indeksy giełdowe w Europie znowu spadły, co ponownie nie miało dobrego wpływu na notowania obligacji, gdzie rentowności w większości przypadków poszły w górę. Niemiecki dług jednak zyskiwał, do czego przyczynić się mogły poranne dużo słabsze od oczekiwań dane o zamówieniach przemysłowych z największej gospodarki strefy euro. Dzisiejsza publikacja danych o niemieckiej produkcji przemysłowej nie miała już tak negatywnego wydźwięku i pokazała wzrost w styczniu nieznacznie powyżej prognoz. Z kolei dane z Chin pokazały nieoczekiwanie, że w lutym zanotowano tam deficyt handlowy, ponieważ import wzrósł bardzo mocno z powodu ożywienia w sektorze budowlanym, podczas gdy eksport był bardzo słaby.

Dziś poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Stopy procentowe pozostaną dzisiaj bez zmian, ale posiedzenie będzie ważne ze względu na to, że członkowie RPP będą mieli do dyspozycji wyniki nowej projekcji NBP, której główne wyniki poznamy w komunikacie. Prawdopodobnie ścieżka inflacji zostanie podwyższona wobec ostatniej wersji z listopada (1,3% r/r średnio w 2017 r., 1,5% r/r w 2018 r.). Projekcja może zatem zakwestionować pogląd RPP, że wzrost CPI powyżej 1,5% jest tymczasowy. Chcielibyśmy jednak przypomnieć, że ostatnim razem, gdy projekcja nie zgadzała się z oczekiwaniami Rady, jej wyniki były poddawane w wątpliwość i niewykluczone, że podobnie będzie i tym razem. Naszym zdaniem polski bank centralny nie będzie się spieszył z zacieśnianiem polityki pieniężnej, szczególnie, że ożywienie wzrostu gospodarczego będzie wg naszych prognoz raczej umiarkowane, a inflacja powinna faktycznie nieco się obniżyć pod koniec tego roku i w I półroczu (chociaż nie aż tak bardzo, by wrócić poniżej 1,5% r/r). Co ciekawe, w ostatnich ankietach Parkietu i Thomson Reuters pojawiły się pierwsze prognozy analityków, że do podwyżek stóp procentowych w Polsce może dojść już w 2017 r. Z drugiej strony, termin pierwszej podwyżki stóp wyceniany przez rynek swapów oddalił się w czasie do kwietnia/maja 2018 r. Spodziewamy się ruchu stóp w górę dopiero w II połowie 2018 r.

Kurs EURUSD spadał wczoraj drugą sesję z rzędu, ale skala i dynamika zmian były niewielkie, pod koniec krajowej sesji kurs był blisko 1,057. Dzisiaj rano, pomimo nieco lepszych danych z Niemiec, euro pozostało blisko wczorajszego minimum. Wahania mogą wzrosnąć dzisiaj po południu, kiedy poznamy miesięczny raport ADP z amerykańskiego rynku pracy. W ostatnim czasie szanse na marcową podwyżkę stóp Fed wzrosły do ponad 90%, więc w naszej ocenie większy wpływ na rynek może mieć odczyt poniżej konsensusu, niż powyżej.

Kursy EURPLN i USDPLN nie uległy wczoraj dużym zmianom, wahały się blisko 4,30 i 4,075. Forint umocnił się nieco do euro na początku sesji, ale w kolejnych godzinach z nawiązką oddał zyski. Rubel zyskał w trakcie dnia do dolara, ale na koniec sesji nastąpił powrót w okolice otwarcia. Dzisiejsze posiedzenie RPP raczej nie powinno przynieść istotnej zmiany w ocenie polityki pieniężnej, więc nie powinno też być znaczące dla rynku walutowego.

Na krajowym rynku stopy procentowej stawki IRS i rentowności obligacji tym razem lekko wzrosły o 1-3 pb, głównie w przypadku swapów. Pod presją był także dług z peryferii strefy euro, podczas gdy niemiecki Bund zyskał wczoraj ok. 2 pb. W efekcie, 10-letni spread pomiędzy polskim i niemieckim benchmarkiem przerwał serię pięciu sesji spadków z rzędu i wzrósł wczoraj do ok. 340 pb. Decyzja RPP o pozostawieniu stóp bez zmian jest powszechnie oczekiwana i nie powinna mieć wpływu na rynek. Ważniejsza będzie konferencja prasowa i ton komunikatu. Zakładamy, że pomimo prawdopodobnie wyższej ścieżki inflacji RPP utrzyma ogólnie gołębią retorykę, sygnalizując, że nie będzie się spieszyła z zacieśnianiem polityki pieniężnej. W takiej sytuacji reakcja rynkowa powinna być ograniczona, ponieważ rynek ostatnio oddalił wyceniany termin podwyżki stóp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....

Podlaskie Diamenty Forbesa. Code&Pepper ponownie z najwyższym wynikiem

Na liście Diamentów Forbesa w edycji 2022 znalazło się...

Nowoczesny marketing – co jest jego podstawą?

Prowadząc firmę, dużo czasu należy poświęcić na zdobywanie nowych...