W kwietniu zostanie przeprowadzony II etap ankiety dotyczącej zainteresowania suwalskiej młodzieży ofertą kulturalną w Suwałkach. Z pierwszej części badania wynika, że wiele młodych osób rezygnuje z udziału w wydarzeniach z powodu cen biletów lub faktu, że nie są to… imprezy plenerowe.
Badanie to pomysł Młodzieżowej Rady Miasta na włączenie uczniów w życie kulturalne Suwałk. Ankieta została przeprowadzona na przełomie stycznia i lutego 2017 roku. Wyniki pochodziły od uczniów 4 gimnazjów i 5 szkół ponadgimnazjalnych z terenu miasta. W kwietniu odbędzie się kolejna część badania, której celem jest skonkretyzowanie oczekiwań suwalskiej młodzieży.
Kto jest na topie?
Najwięcej nadesłanych odpowiedzi dotyczyło zaproszenia Wojciecha Cejrowskiego, który już kilkukrotnie gościł w Suwałkach. Zgodnie z uzyskanymi wynikami, kolejną liczbę głosów otrzymał zespół Happysad – pod warunkiem, że grupa wystąpi podczas koncertu plenerowego.
Wśród propozycji pojawiły się też sugestie organizacji spotkań i być może spektakli (do sprecyzowania). Młodzież chciałaby zobaczyć Tomasza Karolaka, Cezarego Pazurę, Bogusława Lindę, Michalinę Łabacz, Piotra Adamczyka, Danutę Stenkę, Pawła Domagałę. W gronie muzyków pojawiły się nazwiska: Sylwia Przybysz, Michał Szpak, Agnieszka Chylińska, Tomasz Organek czy Dawid Podsiadło.
Popularnością cieszą się także grupy kabaretowe: Neo-nówka i Ani Mru-Mru.
Młodzież wymieniła również sportowców, takich jak: Robert Kubica, Krzysztof Ignaczak, Paweł Zagumny czy Kamil Stoch.
Niektórzy chcieliby spotkać się i porozmawiać z Robertem Makłowiczem, Szymonem Hołownią, Adamem Szustakiem i Mariuszem Pudzianowskim.
Wyniki ankiety objęły też preferowane grupy teatralne, których spektakle młodzież chciałaby obejrzeć (propozycje wpisujące się w spektakle teatrów tańca, ale i sztuki Teatru Biuro Podróży, Teatru Krzyk i Teatru Polskiego).
Niektórzy zadeklarowali też zainteresowanie działalnością muzyczną Zenona Martyniuka lub aktywnością Zbigniewa Stonogi, choć sami członkowie Młodzieżowej Rady Miasta uważają, że do tych propozycji należy podejść z przymrużeniem oka.
Plener vs sala
Ankieta uwypukliła także istotną kwestię najdogodniejszego miejsca do uczestnictwa w kulturze. Co ciekawe, młodzi ludzie preferują wydarzenia plenerowe, mniej formalne, które nie wymagają korzystania z sali – nawet jeśli chodzi o spektakle teatralne.
Inne uwagi związane były z cenami biletów. Młodzi ludzie oceniają, że propozycje są zbyt drogie – tu, co nie powinno dziwić, wskazywali na często zaporowe ceny impresariatu zewnętrznego, a co za tym idzie – braku możliwości skorzystania ze zniżek, np. karty „Suwalskiej Rodziny Plus”.