Reklama

Dalsze umocnienie złotego i obligacji

Data:

- Reklama -

Początek tygodnia w słabych nastrojach w reakcji na wieści z USA i mimo kolejnych dobrych danych z Niemiec. Złoty jeszcze mocniejszy do euro, EURUSD w górę. Krajowe IRS i rentowności w dół w ślad za zagranicą. Dzisiaj decyzja banku centralnego Węgier i indeks nastroju amerykańskich konsumentów.

Źródło: Departament Analiz Ekonomicznych Banku Zachodniego WBK

Niezdolność prezydenta USA do przeforsowania w Kongresie propozycji zmian w systemie opieki zdrowotnej przyczyniła się do wyraźnego osłabienia optymizmu odnośnie szans na wprowadzenie w życie innych wyborczych obietnic Donalda Trumpa. W rezultacie, w tracie poniedziałkowej sesji na globalnym rynku ceny akcji spadały, podczas gdy obligacje dalej drożały. Ryzyko mniejszego wsparcia dla amerykańskiej gospodarki ciążyło na początku tygodnia dolarowi.

Jednocześnie, kolejne dane z Niemiec (indeks Ifo) zaskoczyły na plus, co mogło nieco wesprzeć euro, ale giełdom nie zdołało pomóc.

Kurs EURUSD wzrósł wczoraj w trakcie europejskich godzin handlu nieznacznie powyżej 1,09, do najwyższego poziomu od pierwszej połowy listopada. Ruch w górę napędzany był przez piątkowe wydarzenia w amerykańskim kongresie i kolejne nieco lepsze od oczekiwań dane z Niemiec. W ciągu nocy nastąpiła lekka korekta i dzisiaj rano euro kosztuje ok. 1,085 dolara. Dzisiaj poznamy dane z USA o nastroju tamtejszych konsumentów, które mogą wpłynąć na notowania. EURUSD rozpoczął już piąty tydzień wzrostów z rzędu, więc wydaje się, że dane z USA musiałyby być naprawdę słabe, aby pchnąć kurs jeszcze wyżej.

Kurs EURPLN wahał się od początku sesji nieznacznie powyżej lokalnego minimum, a pod koniec dnia spadł poniżej 4,25. Wyraźny ruch w dół zanotował USDPLN – do 3,90 z 3,94. W przypadku innych walut regionu, forint odrobił część ostatnich strat do euro w oczekiwaniu na dzisiejszą decyzję tamtejszego banku centralnego (szczegóły niżej), a rubel pozostał stabilny do dolara.

Na krajowym rynku stopy procentowej rentowności obligacji i stawki IRS spadły w ślad za umocnieniem obserwowanym za granicą, napędzanym przez spadek szans na istotne poluzowanie polityki fiskalnej w USA. W efekcie, obie krzywe przesunęły się w dół o nie więcej niż 2 pb, głównie na środku oraz długim końcu. Skala ruchu na rynkach bazowych była podobnych rozmiarów. Spread polskich rentowności 10L wobec niemieckich Bundów jest najniżej od amerykańskich wyborów prezydenckich i wydaje się, że pole do jego dalszego zawężania już się wyczerpuje.

Dzisiaj bank centralny Węgier (MNB) ogłosi decyzję ws. stóp. W zeszłym tygodniu forint radził sobie wyraźnie słabiej niż inne waluty regionu, do czego przyczynić się mogły słowa nowej członkini MNB Bianki Parragh, która powiedziała, że nie widać presji inflacyjnej, która ograniczałaby możliwość działania w polityce pieniężnej. MNB nadal jest gotowy do dalszego luzowania polityki pieniężnej jeśli zajdzie taka potrzeba, chociaż inflacja na Węgrzech wzrosła w lutym do 2,9% r/r, najwyższego poziomu od stycznia 2013 i wobec ok. zera jeszcze w sierpniu 2016. Pozostawienie otwartych drzwi do dalszego luzowania pomimo wyraźnego wzrostu inflacji mogło być jednym z czynników, który ciążył forintowi w zeszłym tygodniu, dlatego retoryka banku centralnego może mieć dziś istotny wpływ na węgierską walutę.

Agencja ratingowa Moody’s zrewidowała w górę swoją prognozę wzrostu polskiego PKB w 2017 r. do 3,2% z 2,9%. Wg agencji, korzystnie na poziom aktywności ekonomicznej wpływać będą przyspieszenie inwestycji w wyniku większego wykorzystania środków z UE, poprawa na rynku pracy i mocny eksport. Zdaniem wicepremiera Mateusza Morawieckiego prognoza Moody’s jest zbyt ostrożna, a wzrost gospodarczy w tym roku wyniesie 3,6%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Promyk nadziei na rynkach

Odbicie giełd w USA w piątek wieczorem. Złoty zaczął odrabiać...

Złoty słabszy, zmiany w rządzie

Waluty CEE pod presją na początku tygodnia. Polskie obligacje stabilne...

MF wpłynęło na umocnienie złotego pod koniec roku?

MF i BGK wpłynęły na PLN pod koniec 2017...

Z kraju: Mateusz Morawiecki ma zostać premierem

Beata Szydło składa dymisję, Mateusz Morawiecki kandydatem na premiera. Złoty...