Reklama

Stabilny złoty, polski przemysł poniżej prognoza

Data:

- Reklama -

Popyt na ryzykowne aktywa dominuje na rynku, dane z USA zaskakują na plus. Lutowy PMI dla polskiego przemysłu poniżej prognoz. Złoty stabilny do euro i dolara, EURUSD tylko lekko w dół. Polski rynek stopy procentowej traci, ale mniej niż zagranica. Dzisiaj w kraju aukcja obligacji, za granicą tygodniowa liczba nowych bezrobotnych.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

W trakcie wczorajszej sesji na globalnym rynku panował bardzo dobry nastrój, do czego przyczynić się mogły słowa prezydenta USA. Donald Trump ponownie nie dostarczył szczegółów swego planu gospodarczego, ale powtórzył, że chce obniżyć podatki i zwiększyć nakłady na infrastrukturę, co razem z łagodniejszym stanowiskiem ws. imigrantów korzystnie wpłynęło na nastroje globalnych inwestorów. Dodatkowo, po południu opublikowano znacznie lepsze dane z USA. Indeks ISM dla przemysłu wzrósł w lutym znacznie mocniej od oczekiwań i po szóstym z rzędu miesiącu wzrostów znalazł się najwyżej od sierpnia 2014. Duży wpływ na tak dobry wynik miał wzrost nowych zamówień. W efekcie, indeksy giełdowe wzrosły wczoraj bardzo mocno, dolar nieznacznie zyskał do euro, a obligacje gwałtownie straciły na fali rosnącego popytu na ryzykowne aktywa.

François Fillon, jeden z trzech najpoważniejszych kandydatów w wyborach prezydenckich we Francji, ogłosił wczoraj, że nie zrezygnuje z udziału w wyścigu o fotel prezydenta. Jego rezygnacja była oczekiwana ze względu na wszczęcie przeciw niemu śledztwa w sprawie sprzeniewierzenia funduszy publicznych.

Wg Beżowej Księgi Fed, amerykańska rosła w umiarkowanym tempie na przełomie stycznia i lutego. Zanotowano pewne przyśpieszenie w przemyśle, umiarkowany wzrost wydatków konsumpcyjnych i sprzedaży detalicznej. Sytuacja na rynku pracy pozostała napięta, a w niektórych stanach zarejestrowano niedobory siły roboczej. Ogólnie jednak wzrost zatrudnienia i płac był umiarkowany. Raport ten nie wniósł wiele do obrazu amerykańskiej gospodarki na początku 2017 r.

Kurs EURUSD spadł w trakcie dnia do prawie 1,05, ale na koniec sesji skorygował do 1,054 mimo znacznie lepszych od prognoz danych z USA. Dzisiaj na otwarciu, po przejściowy wzroście do 1,057, kurs jest ponownie blisko 1,053. Po południu poznamy tygodniowe dane z rynku pracy USA, które mogą mieć przejściowy wpływ na EURUSD.

Kurs EURPLN wahał się wczoraj blisko 4,30, a USDPLN wokół 4,085. Forint i rubel również nie za bardzo korzystały z silnego wzrostu optymizmu na świecie i straciły w środę na wartości. Dopiero po zamknięciu krajowej sesji złoty zaczął się umacniać i dzisiaj rano EURPLN jest nieco powyżej 4,28. Podczas gdy europejskie giełdy (a nawet krajowa GPW) wyznaczają nowe lokale szczyty, EURPLN pozostaje powyżej tegorocznego dołka, co wg nas wskazuje, że potencjał do dalszego umocnienia złotego do euro jest niewielki.

Na krajowym rynku stopy procentowej krzywe IRS i obligacyjna przesunęły się w górę o 2-6 pb, większe zmiany odnotowano w przypadku IRS. Impulsem do tak wyraźnych ruchów były zmiany zachodzące na rynkach bazowych, chociaż krajowy dług radził sobie wczoraj wyraźnie lepiej niż niemiecki, amerykański, włoski, hiszpański czy portugalski. Dzisiaj poznamy tygodniową liczbę nowych bezrobotnych, a oprócz tej publikacji wpływ na krajowy rynek mogą mieć wyniki aukcji obligacji. Według nas, popyt powinien być solidny.

Indeks PMI dla polskiego przemysłu spadł w lutym do 54,2 pkt z 54,8 pkt w styczniu, co było wynikiem poniżej oczekiwań. W największym stopniu przesądził o tym wolniejszy wzrost produkcji, podczas gdy nowe zamówienia nie uległy znacznym zmianom, a subindeks dla zatrudnienia wzrósł. Według nas, lutowy spadek to jedynie korekta po zbyt silnych wzrostach z poprzednich miesięcy i indeks wciąż będzie sugerował, że w dalszej części roku aktywność ekonomiczna powinna rosnąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....

Studia blisko Ciebie! PUZ w Suwałkach rozpoczyna rekrutację

Na absolwentów szkół średnich i wszystkich, którzy chcą zacząć...