Reklama

Andrzej Strumiłło autorem nowego logo Teatru Dramatycznego

Data:

- Reklama -

W czwartek, 20 kwietnia w białostockim Teatrze Dramatycznym odbyło się spotkanie „Summa, czyli wszystko o Andrzeju Strumille”, będące częścią obchodów Roku Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim.

Rozmowę z gościem poprzedziło otwarcie wystawy projektów scenograficznych oraz plakatów autorstwa artysty, połączone z prezentacją logo Teatru. Wprowadzenie do części benefisowej stanowiła projekcja fragmentów filmu dokumentalnego „Dusza kamienia” zrealizowanego w 1998 roku dla białostockiego oddziału TVP przez byłego dyrektora teatralnej sceny – Andrzeja Jakimca.

Licznie zgromadzona na Scenie Kameralnej publiczność miała okazję zobaczyć mniej znaną twarz jubilata – podróżnika, społecznika, ekologa, hodowcę koni arabskich oraz obywatela i propagatora Wielkiego Księstwa Litewskiego. Wstępem do kolejnych tematów rozmowy były wiersze odczytywanie przez Konrada Szczebiota – prowadzącego spotkanie, wybrane z najnowszego tomiku autorstwa Profesora – „Sto”.

Andrzej Strumiłło w Białymstoku opowiadał o dzieciństwie spędzonym na Wileńszczyźnie i Nowogródczyźnie, Władysławie Strzemińskim, który ukształtował go jako artystę, młodzieńczej przyjaźni z Andrzejem Wajdą i Walerianem Borowczykiem, ucieczce od socrealizmu do sztuki użytkowej i Puszczy Piskiej, fascynacji kulturą i filozofią azjatycką, pasji do fotografii rozpoczętej od aparatu „zakupionego” w latach czterdziestych od czerwonoarmisty za litr wódki, miłości do Czarnej Hańczy, która jako jedyna z polskich rzek płynie obecnie w kierunku Niemna, wizytach Czesława Miłosza na Suwalszczyźnie zakończonych odrestaurowaniem przez Krzysztofa Czyżewskiego i ludzi „Pogranicza” dworu w Krasnogrudzie oraz filozofii, którą głęboko przesiąknięta jej jego twórczość.

W Dramatycznym, a w sobotę w Operze i Filharmonii Podlaskiej podczas Międzynarodowych Targów Książki Andrzej Strumiłło promował najnowszy album fotograficzny „Tajga”.

Fot. Emilia Rogalska, Teatr Dramatyczny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Z regionu: Rail Baltica – coraz bliżej wygodnych podróży z Białegostoku i Łap

Szybkie i bezpieczne podróże pociągiem oraz lepszy dostęp do...

Wspomnienie z okazji 96. urodzin Andrzeja Strumiłły

W piątek, 27 października, w Galerii Strumiłło w Maćkowej...

W tym tygodniu muzyka i słowo

Końcówka października przyniesie w regionie sporo wydarzeń będących okazją...