Reklama

Każdy ma prawo do samodzielności?

Data:

- Reklama -

Kolejna, czwarta już edycja konferencji „Au! Mam autyzm!?” odbyła się w niedzielę, 2 kwietnia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach. Prelegentami były osoby zajmujące się spektrum autyzmu na co dzień, osoby dorosłe ze spektrum autyzmu oraz rodzice takich osób. Celem była wymiana doświadczeń, dzielenie się wiedzą i wzajemna pomoc.

Autor: Andrzej Lauryn

Organizatorzy – Niepubliczna Terapeutyczna Szkoła Podstawowa „Bajka”, Podlaskie Stowarzyszenie Terapeutów i PWSZ – włączyli się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu (2 kwietnia).

Motywem przewodnim konferencji była samodzielność. – Każdy ma prawo do samodzielności – powiedziała dyrektor „Bajki”, Urszula Duda, podczas otwarcia konferencji. Nie zawsze uda się to osiągnąć, bo każdy przypadek autyzmu jest inny. Jednak z całą pewnością jest to właściwy kierunek.

Niestety, niełatwo jest osiągnąć ten cel. Dr Renata Korzeniecka, wykładowca pedagogiki specjalnej w PWSZ w Suwałkach, podczas prelekcji „(Nie)naukowo o autyzmie” podkreślała, że brakuje świadomości – co zdawać by się mogło oczywiste – że ludzie nie są tacy sami. Zamiast usiłować wciągać osoby ze spektrum autyzmu do naszego świata, trzeba przyjąć ich perspektywę – podjąć próbę zrozumienia ich sposobu widzenia rzeczywistości.

A jest to naprawdę niezwykły świat, czego najlepszym dowodem są Marek Stankiewicz i Katja Schrödinger, dorosłe osoby ze spektrum autyzmu. Oboje opowiadali o tym, jak świat ludzi neurotypowych (tzw. „normalnych”) wygląda z perspektywy autyków.

Wpasowanie się nie jest łatwe. Szczególnie wtedy, gdy świat odrzuca inność. Prezentacja Katji Schrödinger momentami przerażała. Rodzice, szkoła, rówieśnicy, społeczeństwo – my wszyscy często nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkie jest cierpienie innych ludzi – ludzi, których „skazujemy” na samotność. Depresja czy wysoki współczynnik samobójstw wśród autyków nie są dziełem przypadku.

Być może jest za wcześnie, by mówić o szczęśliwym zakończeniu, ale historie Marka Stankiewicza i Katji Schrödinger potoczyły się w dobrym kierunku. Pracują, realizują swoje pasje, pomagają innym ludziom ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinom, jako blogerzy, uczestnicy spotkań i konferencji. Marek Stankiewicz również jako nauczyciel (uczy biologii i przyrody w „Bajce”).

Pomoc dla rodzin, w których pojawił się autyzm, jest kluczowa. Z całą pewnością rodzice, którzy przybyli na konferencję „Au! Mam autyzm!?”, wiele wynieśli z prezentacji Anny Stankiewicz (mama Marka Stankiewicza), która opowiedziała o swoich doświadczeniach wychowawczych.

Kiedy w rodzinie jest dziecko ze spektrum autyzmu, pojawia się coraz więcej pytań. Czasami trudno jest znaleźć odpowiedź. Właśnie dlatego ostatnią część konferencji stanowił panel dyskusyjny. Prelegenci odpowiadali na liczne pytania uczestników spotkania.

Podczas niedzielnej konferencji miała też miejsce premiera filmu, którego bohaterką jest dyrektor „Bajki”, Urszula Duda (projekt „Wielkie Serca”, którego patronem medialnym jest nasz portal – film poniżej). Jednak największą atrakcją, uświetniającą konferencję, były występy podopiecznych szkoły „Bajka”, Oli Kozłowskiej, Tymona Czernieckiego, Filipa Czapli.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Przed nami kolejna edycja turnieju bowlingowego

W środę, 21 marca w godz. 10:00-14:00 w Centrum...

Szkolenia, konferencje, warsztaty. „Bajka” nie zwalnia tempa

Niepubliczna Terapeutyczna Szkoła Podstawowa "Bajka" otrzymała tytuł Podlaskiej Marki...

Kawiarenka, w której pracują autyści, będzie otwarta częściej. Młodzi czują się tu jak u siebie

Uczniowie Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy "Prolog" od...

Nowa kawiarenka pękała w szwach (audio, foto)

Kiedy wiele miesięcy temu - przy okazji realizacji jednego...