Początek wiosny, a przede wszystkim kwiecień, to bardzo pracowity miesiąc dla amatorów ogrodnictwa. W kwietniu rozpoczynamy intensywne prace, które pozwolą naszemu zielonemu królestwu rozkwitnąć pełnią blasku. Już wtedy powinniśmy podjąć decyzję, jakie kwiaty chcemy posadzić i przygotować ogród pod nasze plany. Warto włożyć w nie sporo energii, gdyż ich efekty będzie można w krótkim czasie obserwować i cieszyć się z rezultatów naszej pracy.
Wiosenne porządki podstawą pięknego ogrodu
Do najważniejszych zadań każdego ogrodnika należą w tym czasie: przekopywanie ziemi, sianie i sadzenie nowych roślin, a także przycinanie drzew i krzewów. Wszystkie prace zaczynamy jednak od generalnego porządku po okresie zimowym.
Należy zdjąć z bylin chroniące przed zimnem okrycia, tak aby rośliny mogły swobodnie rosnąć. Do wiosennych porządków należą także: wygrabienie wszystkich liści i innych rzeczy, które nazbierały się w okresie zimowym. Tak, aby ogród był czysty i gotowy na przyjście nowego sezonu. Do prac porządkowych zaliczyć należy także pozbycie się chwastów, spulchnienie i nawożenie gleby, które to czynności są przygotowaniem do sadzenia nowych kwiatów i warzyw, i korzystnie wpływają na roślinność już rosnącą w ogrodzie.
Wiosenne sianie i sadzenie roślin odporniejszych
Kolejny etap wiosennych prac to sadzenie i sianie. Wiele roślin sadzimy właśnie wczesną wiosną, są wśród nich chociażby rośliny cebulowe, rośliny jednoroczne, a także byliny. Na początku kwietnia możemy wysiać rośliny, które są odporne na lekkie przymrozki, które jeszcze o tej porze roku są możliwe. Do takich roślin zaliczamy chociażby lewkonie, lwie paszcze, niezapominajki, bratki czy stokrotki. Już na początku kwietnia możemy także sadzić mniejsze cebulki mieczyków. Jeśli w kwietniu dopisuje pogoda, możemy wysiać także nasiona roślin jednorocznych. Do najpopularniejszych należą: godecja, groszek pachnący i nagietek.
Delikatniejsze rośliny powinniśmy sadzić nieco później – na przełomie kwietnia i maja. Z kolei rośliny, które nie „zimują” w ogrodzie i są wrażliwe na ewentualne przymrozki, powinniśmy sadzić w połowie kwietnia. Dotyczy to między innymi: błonczatka, galtonii, kroksomii ogrodowej czy zawilca wieńcowatego.
Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja świeżo wysianych czy posadzonych roślin. W razie zapowiadanych przymrozków, przykrywamy je na noc specjalną folią, którą na dzień należy zdjąć. Wszystkim roślinom musimy także zapewnić odpowiednią ilość wody, a także żyzną glebę.
Przesadzanie roślin rosnących w warunkach domowych
Wiele roślin, szczególnie jednorocznych sieje się jeszcze przed kwietniem w warunkach domowych. W tym wypadku w kwietniu powinniśmy zadbać o nie – na przykład usztywniając łodyżki. Rośliny takie jak heliotrop, szałwia błyszcząca lub werbena, wysadzamy do gruntu pod koniec kwietnia, jednak przynajmniej tydzień wcześniej powinniśmy zacząć je hartować poprzez codzienne, coraz dłuższe wystawianie ich na powietrze. W kwietniu także możemy sporządzić sadzonki z roślin rosnących wewnątrz domu takich jak: fuksje czy oleandry. Należy także zwrócić uwagę, czy na roślinach nie zalęgły się szkodniki: mszyce lub wełnowce.
Te wszystkie prace i odpowiednie ich rozplanowanie przyniosą wspaniałe efekty, które przez cały nadchodzący rok będziemy mogli obserwować i cieszyć się nimi.
Autor artykułu: Sklep Dla Ogrodu – internetowy sklep ogrodniczy oferujący bogatą gamę produktów do pielęgnacji i uprawy roślin, akcesoria ogrodnicze, produkty ekologiczne. Twój Sklep Ogrodniczy! |