Reklama

Pracownik tymczasowy w Polsce

Data:

- Reklama -

Pracownik tymczasowy to osoba, która zostaje zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej i wykonuje zawodowe obowiązki na rzecz określonego pracodawcy.

Należy przy tym zaznaczyć, że zatrudnienie tego rodzaju nie może trwać łącznie dłużej niż 18 miesięcy. Ciekawostką jest przy tym fakt, iż pracownik tymczasowy może w jednym czasie współpracować z więcej niż jedną agencją pracy tymczasowej. Jeśli tylko elastyczna forma zatrudnienia mu na to pozwoli, to czynności zawodowe może wykonywać na rzecz kilku pracodawców w tym samym czasie.

Praca tymczasowa to forma zatrudnienia przede wszystkim dla osób, które z jakichś względów mają utrudniony dostęp do rynku pracy. Według agencji pracy tymczasowej, która jest pośrednikiem pomiędzy pracodawcą a takim pracownikiem, w Polsce jest to prężnie rozwijająca się gałąź rynku zatrudnienia.

Okazuje się, że z takiej formy korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Statystyki wskazują, że praca tymczasowa podejmowana jest przez pracowników obu płci – 49% to kobiety, 51% to mężczyźni. Ciekawe są natomiast proporcje dotyczące wieku zatrudnionych w takiej formie. W przypadku pań są to przede wszystkim pracownice, które ukończyły już 45 lat. Mężczyźni zaś podejmują tego typu zatrudnienie najczęściej jeszcze przed ukończeniem 25 roku życia. Dla wielu jest to dobre rozwiązanie, kiedy stawiają dopiero pierwsze kroki w zawodzie. To też pomostowa forma pomocy dla osób, które pozostawały przez dłuższy czas bez jakiejkolwiek pracy.

Warto podkreślić, że Polska znajduje się w czołówce, patrząc na wszystkie kraje europejskie, które rozwijają strategie zatrudnienia tymczasowego. O ile jeszcze do niedawna korzystali z takich ofert przede wszystkim pracownicy słabo wykwalifikowani, to dzisiaj coraz częściej zgłaszają się specjaliści. Sami pracodawcy dostrzegli ogromną szansę dzięki której mogą pozyskiwać fachowców. Do agencji pracy tymczasowej nie zgłaszają się już tylko chętni do wykonywania prostych prac fizycznych albo sezonowych. To coraz częściej pracownicy umysłowi – średniej klasy managerowie, księgowi, specjaliści z branży informatyki, przedstawiciele handlowi. Pracownikami tymczasowymi, którzy otrzymują stanowiska pracy umysłowej, są w Polsce częściej kobiety. Największą grupą są młode matki, które dzięki temu mogą pogodzić obowiązki związane z wychowywaniem dziecka, a jednocześnie dokładać do domowego budżetu.

Od kilku lat zauważa się też wzmożone zainteresowanie taką pracą przez obcokrajowców. To głównie osoby, które do Polski przybyły zza wschodniej granicy. Agencje pracy tymczasowej potwierdzają, że ogromną część chętnych stanowią dzisiaj Ukraińcy. Przybywają do Polski w wyniku złej sytuacji w ojczyźnie, tutaj też mogą zarobić co najmniej kilka razy więcej aniżeli w swoim kraju.

Ukraińcy zatrudniani w ramach pracy tymczasowej to najczęściej osoby z niskim wykształceniem, bez specjalistycznych kwalifikacji. Podejmują pracę fizyczną – na budowach, w sektorze produkcyjnym i przemysłowym. Kobiety zatrudniane są w gastronomii, wykonują usługi sprzątające, otrzymują zajęcie w domach opieki, domach spokojnej starości, zostają też opiekunkami do dzieci.

Treść przygotowana na podstawie strony internetowej Agencji pracy tymczasowej Ewl, oferującej zatrudnienie pracowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W czołówce obcokrajowców pobierających 500 plus są Ukraińcy i Białorusini, ale też Rosjanie

Liczba świadczeń wypłaconych przez ZUS w programie Rodzina 500...

Książka, która zmieniła moje życie

Na półki Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach...

Wsparcie dla Ukrainy – charytatywny koncert w SOK-u

Szczególne wydarzenie muzyczne miało miejsce we czwartek, 10 marca,...

Ukraiński Tarnopol prosi o pomoc (audio)

Nasze miasto przygotowane jest na przyjęcie około 550 obywateli...