Reklama

SO w Suwałkach w sprawie KOD: Wolność słowa nie jest nieograniczona (audio)

Data:

- Reklama -

Apelacja w sprawie KOD-erów i wystawy Armii Andersa została uwzględniona przez Sąd Okręgowy w Suwałkach. Proces dotyczący zakłócenia porządku podczas otwarcia wystawy o Armii Andersa w marcu 2016 roku, nadal trwa.

Apelację złożoną przez Komendanta Miejskiego Policji w Suwałkach za zasadną uznał w czwartek, 6 kwietnia Sąd Okręgowy. Sąd pierwszej instancji uniewinnił 5 osób, a wśród nich m.in.: Rafała Linczuka, Marcina Skubiszewskiego i Piotra Łopaciuka. Dzisiejsze orzeczenie Sądu Okręgowego, wydane na niekorzyść uczestników zajścia w Archiwum Państwowym, jeszcze na sali sądowej wywołało wiele komentarzy – pojawiły się nawet określenia: wstyd i tragedia.

– Sąd Rejonowy, procedując w tej sprawie, naruszył zasady oceny zgromadzonych dowodów. Dowody zostały ocenione w sposób dowolny, co doprowadziło do szeregu błędów w ustaleniach faktycznych, poczynionych w sprawie, dlatego konieczne jest jej ponowne rozpoznanie i ponowna ocena dowodów – powiedział Jacek Sowul, sędzia Sądu Okręgowego w Suwałkach. Sąd Rejonowy, który ponownie zajmie się sprawą wystawy uznawanej przez obwinionych za więc wyborczy Anny Marii Anders – wówczas kandydatki do Senatu, zdecyduje, czy materiał dowodowy wymaga dalszego uzupełnienia. Taki wniosek złożył oskarżyciel publiczny – KMP w Suwałkach, reprezentowany przez Jarosława Golubka.

SO w Suwałkach podkreślił, że Sąd I instancji w pewnym sensie „usprawiedliwił zachowanie obwinionych”, przychylając się do oceny wystawy w Archiwum Państwowym jako wydarzenia politycznego. Sędzia Jacek Sowul zaznaczył, że wolność wypowiedzi jest ograniczona wolnością innych osób.

Posłuchaj: 

SSO, Jacek Sowul:

Jarosław Golubek, KMP w Suwałkach:

Me. Jakub Wende:

Fot. Niebywałe Suwałki

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

KOD-erzy i suwalczanka winni (audio)

Nie takiego wyroku spodziewali się obwinieni w procesie o...

W procesie KOD mowy końcowe (audio). Wyrok za tydzień

W procesie dotyczącym zakłócenia porządku na otwarciu wystawy o...

Ministrowie Błaszczak i Zieliński oraz senator Anders nie zostaną przesłuchani w sprawie KOD-erów (audio)

O przesłuchanie w charakterze świadków ministrów Mariusza Błaszczaka i...

Proces działaczy KOD-u już nie w suwalskim sądzie?

Czy proces trzech osób - uczestników wystawy o Armii...