Reklama

Ulga po wyborach we Francji

Data:

- Reklama -

Macron wygrał I rundę wyborów we Francji, zmierzy się z Le Pen w II rundzie. Rewizja w dół polskiego PKB za 2016 rok. Złoty pod presją przed weekendem, mocne odreagowanie dziś rano; umocnienie euro po I turze wyborów. Spokojnie na polskim rynku stopy procentowej. Dzisiaj niemiecki indeks Ifo.

Źródło: Departament Analiz Ekonomicznych Banku Zachodniego WBK

W piątek na rynek napłynęły dobre dane o wstępnych PMI za kwiecień w Niemczech i strefie euro. Główne pary walutowe, rentowności obligacji i indeksy giełdowe pozostały stabilne w oczekiwaniu na wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji.

Wg opublikowanych przez francuskie MSW ostatecznych wyników wyborów, pierwszą rundę wygrał Emmanuel Macron, zdobywając 23,75% głosów i wyprzedzając Marine Le Pen (z poparciem 21,53%).

Tych dwoje kandydatów spotka się w drugiej rundzie 7 maja. Na trzecim miejscu znalazł się Francois Fillon uzyskując 19,91% głosów, a na czwartym Jean-Luc Melenchon z 19,64%. Wynik był zatem bardzo zbliżony do wcześniejszych sondaży opinii publicznej. Warto przypomnieć, że większość tych sondaży wskazywała również, że gdyby doszło do spotkania Macron – Le Pen w II rundzie, ten pierwszy powinien wygrać zdecydowaną przewagą głosów. Na rynkach finansowych takie rozstrzygnięcie spowodowało wyraźny oddech ulgi i wzrost apetytu na ryzyko, który objawił się gwałtownym umocnieniem euro do dolara, wzrostem rentowności obligacji na rynkach bazowych, a spadkiem na rynkach peryferyjnych i zapewne dziś rano wywoła znaczne wzrosty na europejskich giełdach.

Agencja Fitch obniżyła oceną kredytową Włoch z BBB+ do BBB ze względu na słaby wzrost gospodarczy, problemy fiskalne, problemy z sektorem bankowym i ryzyko polityczne przed wyborami w 2018 r.

Pomimo obniżki ratingu, dzisiaj rano włoskie obligacje umacniają się ze względu na wyniki wyborów we Francji. Agencja ratingowa S&P utrzymała ocenę Polski bez zmian, na poziomie BBB+ z perspektywą stabilną. Wg agencji, pozytywnym czynnikiem dla oceny kredytowej Polski jest płynny kurs walutowy, niezależny bank centralny oraz wiarygodna polityka pieniężna. Ryzyka natomiast to osłabienie ram instytucjonalnych na skutek działań rządu.

S&P zrewidowała także swoje prognozy wzrostu na 2017 r.: do 3,3% z 3,2% oczekiwanych wcześniej. Agencja spodziewa się 3% deficytu finansów publicznych w tym roku.

GUS zrewidował wzrost PKB w 2016 r. z 2,8% do 2,7%. Dane za IV kwartał zrewidowano w dół bardziej niż inne kwartały, z 2,7% do 2,5% r/r. Jeśli chodzi o składowe PKB, największa rewizja dotknęła inwestycji w I i IV kwartale – w obydwu dynamikę obniżono do -9,8% r/r.

Konsumpcję prywatną skorygowano lekko w górę. Biorąc pod uwagę zestaw danych miesięcznych za I kwartał oraz rewizję danych o PKB za 2016, podnieśliśmy prognozę wzrostu PKB na 2017 do 3,7% r/r w I kwartale i 3,6% średnio w całym roku, z inwestycjami jako głównym elementem odpowiedzialnym za ożywienie. Warto zauważyć, że niska baza w inwestycjach w I kw. 2016 po części tłumaczy wyraźną poprawę w tej kategorii już w I kw. br.

Wg naszych szacunków odsezonowanych wskaźników koniunktury w przemyśle, budownictwie i handlu detalicznym, w kwietniu nastroje przedsiębiorców poprawiły się. Wspiera to naszą prognozę kontynuacji ożywienia gospodarczego w Polsce w II kw. bieżącego roku.

Kurs EURUSD spadł na początku piątkowej sesji do 1,068 w wyniku realizacji zysków z wyraźnych wzrostów jakie miały miejsce wcześniej w zeszłym tygodniu oraz niepewności przed wyborami we Francji. W reakcji na ogłoszone wyniki EURUSD rozpoczął azjatycką sesję wyraźnie powyżej piątkowego zamknięcia i osiągnął nieco powyżej 1,09 (nowe tegoroczne maksimum). Dziś rano kurs jest niżej, blisko 1,083. Początek tygodnia może obfitować w spore wahania, na razie widać, że pozytywna reakcja na wyniki wyborów jest znaczna, ale dynamika ruchu szybko wyhamowała.

Kurs EURPLN kontynuował w piątek ruch w górę i złoty osłabił się do 4,28 za euro. USDPLN przebił na chwilę 4,0, ale na koniec dnia wrócił nieco poniżej tego poziomu. W oczekiwaniu na wyniki francuskich wyborów pod presją były też inne waluty naszego regionu, w tym forint i korona. Kurs EURCZK zbliżył się do 27,0 i był to już czwarty kolejny dzień oddawania zeszłotygodniowego umocnienia po uwolnieniu kursu.

Z kolei kurs EURHUF przebił w piątek poziom 314 i był najwyżej od końca marca. Waluty CEE pozytywnie zareagowały na wynik francuskich wyborów – EURPLN spadł wcześnie rano do 4,24, ale szybko obił do 4,26. Dobry nastrój na świecie powinien umacniać złotego, ale nietrwała reakcja na wynik wyborów sugeruje, że EURPLN raczej pozostanie dzisiaj powyżej porannego minimum.

Na krajowym rynku stopy procentowej piątkowa sesja była dość spokojna i zarówno krajowe obligacje, jak i IRS nie podlegały dużym wahaniom. Na rynkach bazowych zmiany były niewielkie, podczas gdy peryferia były pod lekką presją. Dzisiaj rano europejski rynek jest pod wyraźnym wpływem wyników wyborów – Bundy mocno tracą, podczas gdy peryferia wyraźnie zyskują. Naszym zdaniem, przynajmniej w pierwszej fazie sesji krajowy dług może zyskać, ale jednak mniej niż obligacje Irlandii czy Hiszpanii.

W tym tygodniu Ministerstwo Finansów spróbuje uplasować obligacje OK0419/PS0422/WZ1122/WZ0126/DS0727 za łączną kwotę 6-9 mld zł. Na ten moment tegoroczne potrzeby pożyczkowe pokryte są w 56%.

Sytuacja płynnościowa jest korzystna – w ostatnim tygodniu kwietnia na rynek wpłynie ok. 15 mld zł z wykupów i płatności kuponowych. W piątek zostały opublikowane minutes z kwietniowego posiedzenia RPP. Większość członków Rady oceniła, że inflacja ustabilizuje się na umiarkowanym poziomie, a PKB powinien dalej przyspieszać w tempie zbliżonym do oczekiwanego w marcowej projekcji. W nadchodzących kwartałach – w świetle dostępnych informacji – prawdopodobna jest stabilizacja stóp procentowych NBP. Niektórzy członkowie sygnalizowali jednak, że jeśli napływające dane będą wskazywać na silniejszą presję inflacyjną, to wówczas rozważenie podwyżek stóp procentowych może być uzasadnione. Ogólnie, dokument nie zmienia naszych prognoz dotyczących polityki pieniężnej.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....

Podlaskie Diamenty Forbesa. Code&Pepper ponownie z najwyższym wynikiem

Na liście Diamentów Forbesa w edycji 2022 znalazło się...