Dane z USA lepsze od oczekiwań

0
58

Mieszane nastroje po decyzji OPEC, lepsze od oczekiwań dane z USA. Złoty stabilny do głównych walut, EURUSD w dół. Rentowności polskiego długu silnie spadły. Dzisiaj brak ważnych danych.

Źródło: Departament Analiz Ekonomicznych Banku Zachodniego WBK

Przed weekendem nastroje na światowych rynkach były mieszane. Rozczarowani decyzją OPEC inwestorzy sprzedawali akcje na głównych parkietach, ale kupowali obligacje, które znacząco zyskały. Cena ropy naftowej od czwartku spadła o 5%, po tym jak OPEC zadecydował o przedłużeniu ograniczenia wydobycia do marca 2018 r.

W piątek poznaliśmy drugi szacunek PKB w USA za I kw., który wzrósł z 0,9% r/r do 1,2%. Lepsze od oczekiwań dane wynikają głównie z wyższego wkładu do wzrostu konsumpcji prywatnej (0,6% kw/kw vs pierwszy odczyt 0,3%), prywatnych inwestycji (4,8% kw/kw vs 4,3%) oraz spożycia publicznego (-1,1% kw/kw vs 1,7% kw/kw). Import rósł wolniej niż w pierwszym odczycie (3,8% kw/kw), a eksport pozostał silny. Oczekujemy, że amerykańska gospodarka przyspieszy w kolejnych kwartałach i wzrost PKB powinien wynosić 2-2,5%.

Wg danych zawartych w najnowszym Biuletynie Statystycznym GUS, stopa bezrobocia rejestrowanego obniżyła się w kwietniu do 7,7%, zgodnie z naszymi oczekiwaniami i wstępnymi danymi Ministerstwa Pracy. Dane te potwierdzają, że popyt na pracę wciąż nie słabnie. Spodziewamy się kolejnych spadków bezrobocia w kolejnych miesiącach. Z kolei wskaźniki koniunktury za maj pokazały spadek w trzech głównych sektorach, czyli przetwórstwie, budownictwie i handlu detalicznym. Pomimo spadku, wskaźniki koniunktury utrzymały się na wysokim poziomie, spójnym ze wzrostem gospodarczym w okolicy 4%.

Dochody budżetowe wyniosły po kwietniu 117,0 mld zł, czyli 105,6% planu wg harmonogramu, a wydatki 117,9 mld zł, czyli 97,2% planu wg harmonogramu, co złożyło się na deficyt w wysokości 0,9 mld zł. Dane pokazały wciąż wysokie tempo wzrostu dochodów podatkowych: w samym kwietniu wpływy z VAT wzrosły o 18,2% r/r, z PIT o 14,4% r/r a z CIT o 14,9% r/r. Naszym zdaniem dobra realizacja budżetu w pierwszych miesiącach roku oznacza dużą szansę na to, że pod koniec roku deficyt będzie znacznie niższy od planu (59,3 mld zł).

EURUSD spadł w piątek przejściowo do prawie 1,115 z 1,123 w reakcji na mocniejsze od oczekiwań dane o amerykańskim PKB. Poprzednie dane z USA były gorsze od prognoz, co obok raczej gołębiego wydźwięku czwartkowych minutes FOMC było jednym z czynników stojących za wyraźnymi wzrostami EURUSD. Trzeci tydzień maja był najlepszy w wykonaniu euro do dolara od lutego 2016, ale w zeszłym tygodniu impuls nie był już kontynuowany, co czego przyczyniły się dobre piątkowe dane z USA i wciąż wysokie oczekiwania rynku na czerwcową podwyżkę stóp Fed. Na początku tego tygodnia nie poznamy żadnych ważnych danych, co razem z piątkowymi danymi z USA działać może na korzyść dolara. W kolejnych dniach poznamy sporo ważnych publikacji z amerykańskiej gospodarki, w tym miesięczny raport z rynku pracy.

W piątek waluty naszego regionu zachowywały się stabilnie. Kurs EURPLN po umocnieniu do 4,17 oddał część zysków i na koniec dnia był lekko powyżej 4,18. Z kolei kurs USDPLN rano pozostawał stabilny, ale po południu na skutek spadku kursu EURUSD po dobrych danych z USA, zaczął rosnąć i dolar na koniec dnia kosztował blisko 3,85. W piątek złoty znacząco umocnił się do brytyjskiego funta i kurs GBPPLN był na koniec dnia poniżej 4,8, najniższego poziomu od wyborów prezydenckich w USA.

Zdaniem prezesa NBP Adama Glapińskiego złoty jest obecnie na poziomach gwarantujących konkurencyjność polskiej gospodarce, nawet bardziej niż w 2013 r. i zacieśnienie polityki monetarnej w USA oraz możliwe odejście od programu skupu aktywów przez EBC nie są zagrożeniem dla krajowej waluty. Zdaniem Glapińskiego złoty pozostanie odporny na wszelkie zaostrzenie polityki pieniężnej za granicą. Podobne zdanie ma Minister Finansów, zdaniem którego kurs złotego jest obecnie zgodny z fundamentami polskiej gospodarki.

Pozostałe waluty regionu umacniały się do głównych walut. Czeska korona cały dzień była blisko czwartkowego zamknięcia i kurs EURCZK na koniec dnia był poniżej 26,5. Z kolei forint, po czwartkowym umocnieniu do euro spowodowanym zapowiedzią premiera Orbana o zwiększeniu od 2018 r. zasiłków na dzieci oraz wsparciu rodzin z większą liczbą dzieci, w piątek pozostawał stabilny i na koniec dnia kurs EURHUF ukształtował się na poziomie 307,5. Pomimo gwałtownego spadku cen ropy kurs USDRUB w piątek był na poziomie czwartkowego zamknięcia.

W piątek na rynku stopy procentowej panowały bardzo dobre nastroje, w wyniku których rentowności na rynkach bazowych spadły o ok. 2%. Z kolei na krajowym rynku silnie spadły rentowności na środku i na długim końcu krzywej. Polskie 5-latki i 10-latki umocniły się o 6 pb, a spread 2-10Y zawęził się do 137 pb. Podobnie zachowywały się stawki IRS w piątek, które spadły o ok. 4 pb na środku i długim końcu krzywej, a spread 2-10Y zawęził się do 86 pb, najniższego poziomu od wyborów w USA. Spread asset swap w rezultacie wrócił pod koniec tygodnia do 51 pb. W czwartek Ministerstwo Finansów na aukcji zamiany sprzedało papiery o wartości 4,317 mld zł.

Dodaj komentarz