To jedyna okazja w roku, aby muzea odwiedzić nocą. Noc Muzeów na stałe wpisała się do kalendarza imprez, w których mieszkańcy polskich miast chętnie uczestniczą. W tym roku w Suwałkach i Wigierskim Parku Narodowym postawiono silny akcent na inscenizacje.

W tym roku Noc Muzeów w WPN była nieco inna. – Wprowadziliśmy do programu trzy inscenizacje związane z historią stacji hydrobiologicznej w okresie międzywojennym, w której budynku znajduje się obecnie Muzeum Wigier – tłumaczył w sobotę, 20 maja Jarosław Borejszo, p.o. dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego, dodając, że z pomysłem realizacji tych elementów wyszli pracownicy WPN Wiesława Malinowska i Maciej Ambrosiewicz, których wsparła Joanna Łupinowicz, instruktorka teatralna z SOK. W role współpracowników Alfreda Lityńskiego oraz naukowców pracujących w stacji wcielili się m.in. aktorzy Teatru Amatorskiego Zgryz. O projekcie stacji z 1925 roku opowiadała Ewa Lachert-Stryjkowska z Warszawy, wnuczka autora – Bohdana Lacherta. Noc Muzeów w WPN zrealizowana została w ramach projektu „Wigierski Park Narodowy – znam, rozumiem, wspieram” (ZRYW 2017), dofinansowanego z Funduszy Europejskich oraz ze środków NFOŚiGW.

W Suwałkach odwiedzający muzea i galerie mogli obejrzeć film dokumentalny o Alfredzie Wieruszu-Kowalskim, zwiedzić wystawy stałe i czasowe, a także po raz pierwszy obejrzeć wystawę „Przez tęskność… O Marii Stanisławie Konopnickiej z Wasiłowskich” otwartą w budynku obok przygotowującego się do remontu Muzeum im. Marii Konopnickiej. Atrakcją była też nocna gra miejska „Rozmowy skontrolowane”.

Fot. Niebywałe Suwałki oraz Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

Leave a Reply