David Krakauer to klarnecista – wirtuoz. Kto był na koncercie w Suwalskim Ośrodku Kultury w niedzielę, 28 maja ten wie, że to nie tylko nośne hasło, dzięki któremu Krakauer przyciąga publiczność. Krakauer po prostu wbija w fotel, a w zestawieniu z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego – fascynuje i oczarowuje.

Klezmer jazz jest gatunkiem muzyki wylansowanym przez nowojorczyka, Davida Krakauera. O kulisach jego powstania i muzycznych poszukiwaniach artysty można przeczytać więcej na naszej stronie w wywiadzie z Davidem Krakauerem: Emocje w muzyce są najważniejsze. Wywiad z Davidem Krakauerem, klarnecistą grającym klezmer jazz.

Klezmer jazz – co jest w tym zestawieniu gatunków najbardziej charakterystyczne? Ta muzyka ma być autentyczna, ma poruszać i wywoływać emocje. Każda z kompozycji, które usłyszeliśmy podczas koncertu z udziałem ponad dwudziestoosobowego zespołu, językiem muzyki opowiada określoną historię – komentuje rzeczywistość, stanowi wspomnienie, np. z wizyty we Lwowie, mieście dziadka Davida Krakauera (Love Song for Lemberg), czy też jest hołdem złożonym mistrzowi – muzykowi, jak np. wariacja na temat twórczości Sidney’a Becheta czy też podróż w czasie do Nowego Jorku do lat 40. XX wieku – Bechet In the Romanian Wine Cellar. Opowieść wzmacnia dodatkowo niesamowity dźwięk klarnetu Davida Krakauera, w zależności od potrzeby chwili artysta tworzy odpowiedni nastrój, a nawet zmienia brzmienie, powodując, że klarnet przemienia się w zupełnie inny instrument. Pewnie dlatego nie tylko za oceanem Krakauera określają mianem „czarodziej klarnetu”.

Ale wróćmy do muzycznych historii – dłuższych i krótszych, w których zbudowany został koncert. Swojej opowieści doczekała się również działalność Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, nad którą pieczę od lat sprawuje Wojciech Szroeder. W niedzielę w Suwałkach miało miejsce premierowe wykonanie kompozycji „Keepers of the Flame” – „strażnikami ognia” Krakauer określił ludzi związanych z sejneńskim „Pograniczem” i OKTS, grupą tworzoną przez muzyków z różnych pokoleń. David Krakauer jest od ponad 20 lat jednym z mistrzów, z którymi orkiestra pracuje.

Warto nadmienić, że Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego po raz pierwszy zabrzmiała na dużej scenie – w sali im. Andrzeja Wajdy w Suwalskim Ośrodku Kultury. Było to satysfakcjonujące doświadczenie muzyczne. Nie tylko dla mnie – wnioskuję po bisach i owacjach na stojąco.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda, Marcin Wasilewski oraz Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj