Reklama

Ozdobne oczko wodne – jakich preparatów chemicznych warto używać?

Data:

- Reklama -

Utrzymanie oczka wodnego, w którym mamy zamiar hodować ryby, to całkiem spore wyzwanie. Już sama budowa takiego zbiornika może nastręczyć nam wielu kłopotów, bo choć wykop zrobić łatwo, to już aranżacja, zabezpieczenia i umiejscowienie może okazać się bardziej wymagającym zadaniem niż można byłoby się spodziewać.

Skutkiem tego na wielu działkach rekreacyjnych i w wielu ogrodach powstają te elementy małej architektury, jednak ich właściciele nie są zadowoleni ze swojej inwestycji. Powodów może być wiele – od uciekającej gdzieś wody, przez nieprzemyślane miejsce pod wykop – ale zdecydowanie najczęściej usłyszymy, że za całe zło tego małego ekosystemu odpowiadają glony. Miało być ładnie i elegancko, a wszystko zmieniło się w zielonkawą zupę. Czy środki chemiczne przeznaczone do oczka wodnego mogą tutaj w ogóle pomóc? Oczywiście, że tak, jednak warto również upewnić się, że używane przez nas filtry, lampy UV i pompy pracują dostatecznie wydajnie.

Preparaty na glony

Glony to plaga i jedno z głównych utrapień właścicieli ozdobnych oczek wodnych. W wyniku nieskutecznej walki z tymi mikroorganizmami na powierzchni wody tworzy się coraz większa warstwa zielonych drobinek. Odcina ona sukcesywnie dostęp promieni słonecznych do głębszych warstw toni, a finalnie przyczynia się do śmierci ryb.

Ozdobne i zarybione zbiorniki wymagają więc interwencji człowieka – tu natomiast przychodzą nam z pomocą preparaty chemiczne. Stosując je regularnie, wspieramy naturalny ekosystem w tej walce i to niewielkim nakładem kosztów i czasu. Wystarczy dobrać ilość specyfiku do objętości oczka, a całą resztę załatwi natura i pompa wodna, która rozprowadzi środek po całym zbiorniku. Jeśli zdecydujemy się więc na zakup preparatu, warto upewnić się, że środek posiada satysfakcjonującą nas wydajność, a poza tym jest bezpieczny dla roślin wodnych i zwierząt (a jeśli mamy psa lub kota to może warto by wybrać preparat zapachowy, który zniechęci swoją wonią naszego pupila do picia z oczka wodnego).

Preparaty wspomagające wzrost roślin

Walka z glonami to nie jedyna aktywność, która związana jest z pielęgnowaniem i utrzymaniem oczka wodnego. By uzyskać ozdobny charakter, wpuszczamy do niego ryby, a tafle i brzeg często urozmaicamy różnorodną roślinnością, dobrze czująca się w takich warunkach. Niektóre z roślin umieszczamy w specjalnych koszach, zapewniających oparcie. Jak jednak zadbać o właściwą gospodarkę mikroelementów potrzebnych im do wzrostu? Nikt nie chce, by jego oczko wodne otoczone było uschniętymi, obumierającymi i wyblakłymi roślinami. Płynne nawozy mogą skutecznie pozbawić nas tego typu zmartwień, gdyż regulują gospodarkę mikroelementów w wodzie i zapobiegają tym samym usychaniu roślin (między innymi poprzez dostarczenie odpowiedniej dawki żelaza do roślin).

Inny rodzaj wsparcia chemicznego

Preparaty chemiczna stosowane w ozdobnych oczkach wodnych przydatne są nie tylko przy zabijaniu glonów i nawożeniu roślin, ale też w przypadku, gdy właściciel musi borykać się z problemem: wysokiego stężenia metali ciężkich lub zanieczyszczeń, złej aklimatyzacji ryb, zaburzonych mechanizmów samooczyszczania się zbiornika, zaburzonego poziomu pH, zdatności wody lub odpowiedniego napowietrzenia jej.

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi Kupić-Oczko-Wodne.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kwiecień w ogrodzie

Początek wiosny, a przede wszystkim kwiecień, to bardzo pracowity...

Siła i zdrowie z Twojego ogrodu

Wiesz, że wszystko to, możesz mieć w zasięgu ręki?...

Balkonowy ogród – lecznicza oaza

Natura, zieleń, zapach kwiatów działają na nas kojąco i...

Ławki żeliwne

Marzy Ci się elegancki ogród w stylu królewskiej rezydencji...