W kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Suwałkach znajdują się organy zbudowane w 1850 roku, a pochodzące z łomżyńskiej pracowni Stanisława Dłużewskiego.

Kościół Trójcy Świętej w Suwałkach został wybudowany w latach 1838–1841, według projektu Wacława Ritschla i Karola Majerskiego. Klasycystyczna budowla nie przechodziła większych zmian architektonicznych. Jedyna zauważalna zmiana dotyczyła hełmu wieży, który w latach 30. XX wieku, kiedy kopułę zastąpił ośmioboczny szpic.

Na chórze znajdują się XIX-wieczne, neogotyckie organy z 1850 roku, które zostały zakupione do świątyni przez oficerów Pułku Piechoty z Suwałk. Organy wykonał w swojej łomżyńskiej pracowni, znany polski organmistrz Stanisław Dłużewski. Zniszczony w czasie wojny instrument został wyremontowany i uruchomiony w latach 90. XX wieku, dzięki wsparciu województwa suwalskiego. Źródło: http://www.ewangelicy.suwalki.pl/koscioly-i-kaplice

Parafia, w której kościele znajdują się organy liczy około 100 osób rozproszonych na obszarze pięciu powiatów, a zatem wiernym trudno jest partycypować w kosztach renowacji. Potrzebna jest kwota około 250 tys. zł.

20 kwietnia 2017 został zawiązany „Społeczny Komitet Zbiórki Publicznej na rzecz remontu zabytkowych organów Stanisława Dłużewskiego. Zbiórka została zgłoszona i zarejestrowana w Ministerstwie Cyfryzacji, a co za tym idzie Komitet jest zobowiązany nie tylko moralnie, ale też prawnie do sumiennego pozyskiwania środków, jak też ich rozliczenia…

Numer zbiórki 2017/1782/KS

Oficjalna strona zbiórki: www.zbieramynaorgany.pl

Konto bankowe: 32 1140 2004 0000 3702 7684 5592

Pieniądze można wpłacać za pośrednictwem serwisów crowdfundingowych:

POMAGAM.PL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj